Burun Üstü Kaşıntısı Nedenleri?
15 Temmuz 2024

Burun Üstü Kaşıntısı Nedenleri?

Burun üstü kaşıntısı, genellikle gözlerin kızarması, gözlerin yanması, hapşırık ve burun akması gibi belirtilerle ortaya çıkan bir durumdur. Bu belirtilerin çoğunlukla sebebi bir tür alerjidir. Vücudumuzda bulunan bağışıklık sistemi, normalde zararsız bir maddeye gereğinden fazla tepki verdiğinde alerji oluşur.

Burun Üstü Kaşıntısı Neden Olur?

Alerjik Rinit: Kronik bir burun kaşıntısı ve burun akıntısı gibi problemler yaşıyorsanız ve bununla birlikte hapşırık, gözlerin yaşarması, burun tıkanıklığı gibi belirtilerle karşılaşıyorsanız, muhtemelen alerjik rinit ile karşı karşıyasınızdır. Bunun nedenlerinden biri ev tozu akarlarıdır. Her evde bulunabilen bu küçük maddeler, yatak odalarında, yataklarda, yastıklarda ve halılarda tozların içinde yaşarlar.

Besin Alerjileri: Besinlere karşı hassasiyetiniz varsa, aşağıdaki maddeleri tükettiğinizde bağışıklık sistemi çok miktarda histamin üretmeye başlar. Bu histamin, burun ve cilt kaşıntısına, deri döküntüsüne neden olabilir. Hassasiyet oluşturabilecek besinler arasında şunlar bulunur:

  • Sert peynirler
  • Soya sosu
  • Kırmızı şarap
  • Domuz pastırması
  • Jambon
  • Bira
  • Balık
  • Pizza
  • Domates püresi

Deri Rahatsızlıkları: Düşük nem oranı veya vücudun susuz kalması, burunda kuruluk ve aşırı rahatsız edici burun kaşıntısına sebep olabilir. Ayrıca egzama, sedef hastalığı ve kurdeşen gibi deri rahatsızlıklarına sahip olan kişiler de kronik burun kaşıntısı yaşayabilirler.

Burun Üstü Kaşıntısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Basit gibi görünse de oldukça rahatsız edici bir durum olan burun kaşıntısından kurtulmak için bazı yöntemler mevcuttur. Bu yöntemlerin çoğuna rahatlıkla ulaşılabilir. Tedavi yöntemleri burun kaşıntısının sebebine göre çeşitli ilaçlar, burun spreyi ya da çevresel değişiklikler içerebilir.

Antihistamin İlaçlar: Bağışıklık sistemi reaksiyonu olarak vücuttan salgılanan histamin, alerjenlere maruz kalındığında hapşırık, burun kaşıntısı ve burun tıkanıklığına neden olur. Bu durumda antihistamin içeren ağızdan alınan ilaçlar veya burun spreyleri eczanelerden temin edilebilir.

Nemli Hava: Bulunduğunuz yerdeki havayı nemlendirmek, burun kaşıntınıza rahatlatıcı bir etki sağlar. Evlerde kullanılmak üzere üretilen hava nemlendirici ürünler ve buharlı banyo burun kaşıntınızı azaltabilir.

Losyon ve Merhemler: Burnunuzdaki kuruluktan kaynaklanan kaşıntıya karşı burun yollarınızı nemlendiren ve rahatlatan çeşitli losyon ve merhemler kullanmak burnunuzu rahatlatabilir. Eczaneden reçetesiz alabileceğiniz bazı losyon ve merhemler kullanılabilir veya doktorunuza danışarak daha güçlü etki gösteren kremleri kullanabilirsiniz.

Tahriş Edici ve Alerjik Maddeleri Uzaklaştırmak: Çevrenizdeki tahriş edici maddelerden ve alerjenlerden kurtulmak, burun kaşıntısı probleminizi çözebilir. Bu maddeler arasında toz, evcil hayvanların deri döküntüleri ve genellikle temizleyici maddelerde bulunan kimyasallar tahriş edici olabilir.

Tuz Çözeltisi İçeren Burun Spreyleri: Eczanelerde bulunan ve çoğunlukla deniz tuzu içeren rahatlatıcı burun spreyleri kullanılabilir. İçerdiği su ve deniz tuzu solüsyonları sayesinde burun yollarındaki kuruluğa karşı iyi bir çözümdür. Bu spreyler burun yollarını temizleyip burnu nemlendirerek kaşıntıyı giderir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Yezdan

12 Temmuz 2024 Cuma

Burun üstümde kaşıntı ve gözlerimde kızarma yaşıyorum, bunun sebebi alerji olabilir mi? Alerjik rinit ya da besin alerjilerinden kaynaklanıyor olabilir mi? Hangi yöntemler burun kaşıntısını hafifletir, antihistamin ilaçlar ya da nemli hava işe yarar mı?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Yezdan,

Belirttiğiniz semptomlar, alerjik rinit ya da besin alerjilerinden kaynaklanıyor olabilir. Burun kaşıntısı ve gözlerde kızarma, alerjik reaksiyonların sık görülen belirtileri arasındadır. Alerjik rinit genellikle polen, toz, hayvan tüyü gibi havada bulunan alerjenlere karşı gelişirken, besin alerjileri belirli yiyeceklerin tüketilmesiyle ortaya çıkar.

Burun kaşıntısını hafifletmek için bazı yöntemler şunlardır:
1. Antihistamin ilaçlar: Bu ilaçlar, alerjik reaksiyonları tetikleyen histamin maddesinin etkisini azaltır ve semptomlarınızı hafifletebilir.
2. Nemli hava: Nemli hava, burun kanallarınızı nemlendirerek kaşıntıyı azaltabilir. Buhar makineleri veya sıcak bir duş almak faydalı olabilir.
3. Tuzlu suyla burun yıkama: Tuzlu su çözeltisiyle burun yıkama, burun kanallarınızı temizleyerek kaşıntıyı azaltabilir.
4. Alerjenlerden kaçınma: Mümkünse, alerjik reaksiyonlara neden olan maddelerden uzak durmak semptomlarınızı hafifletebilir.

Eğer semptomlarınız devam eder veya şiddetlenirse, bir doktora başvurmanız iyi olacaktır. Sağlıklı günler dilerim.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Burun Kaşıntısı Parazit Nedenleri?

Burun Kaşıntısı Parazit Nedenleri?

Saçta Kepek ve Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Saçta Kepek ve Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Burun Kaşıntısı Nedenleri?

Bebeklerde Burun Kaşıntısı Nedenleri?

Kaşıntıya Ne İyi Gelir?

Kaşıntıya Ne İyi Gelir?

Alerji Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Alerji Kaşıntısına Ne İyi Gelir?