Apış Arası Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Apış Arası Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Apış arası kaşıntısı: Kişiyi oldukça rahatsız eden ve sürekli kaşınma arzusu oluşturan bir rahatsızlıktır. Kaşındı bir deri hastalığı olabileceği gibi deri altındaki bir hastalığında sebebi olabilir. Kaşıntı temizliğin yeterli olmadığı bölgelerde bakterilerin oluşumu nedeni ile de olabilir. Kaşıntı genellikle vücudumuzda ıslak bıraktığımız yerlerde oluşmaktadır. Örneğin ayak parmaklarımızın arasında ve apış aralarında kaşıntı daha yoğun gülmektedir. Apış arasındaki kaşıntının nedeni yetersiz temizlik sonucu oluşan bakterilerin mantara çevirmesidir. Çok nadir olarak da iç çalışmışların yıkandığı deterjanların yol açtığı alerjiler de neden olabilir. En çok görülen kaşıntı sebebi mantar ise aynı küf mantarı gibi hızla üreme gösterebilir ve nemli ortamları severler. Apış arasındaki sürtünme ve terleme bu mantarların hızla üremelerine yardımcı olmaktadırlar.

Apış arası kaşıntısına mantar yol açabildiği gibi yenilen içilenler sonucu da olabilir. Örneğin Asitli içecekleri bol miktarda tükettiğiniz taktirde idrar esnasında yanmalar uluşacak ve bu da pişik olmaya sebep olacaktır. Pişik oluşan bir bölgede bakteri oluşumu çok hızlı olup yayılacaktır. Buda apış arasında kaşıntıya sebep olmaktadır. Bir de baharatlı yiyecekler var ki örneğin acı veya aşırı turşu tüketim, aynı şekilde idrarda asit oluşumuna sebep olup kaşıntı yapacaktır. Apış arası kaşıntısı genelde mantar rahatsızlığı nedeni ile olur ki bu da yaz aylarında fazlasıyla yayılabilir. Özellikle nemli bölgelerde yaşayan kişiler daha sık karşılaşmaktadırlar. Mantar hızla yayılan ve temas ve sürtünme yolu ile bulaşan bir hastalıktır. Yaz aylarında bunaltıcı sıcaklarda serinlemek için girdiğiniz havuzlardan bulaşabileceği gibi mantar rahatsızlığı olan bir kişinin kullandığı havludan bile mantar bulaşabilir.

Apış arası kaşıntı: Hiç hoş olmayan bir duygudur. Erdiği acı yetmezmiş gibi bir de hiç beklenmedik ve uygun olmayan ortamlarda elde olmayan kaşıma isteği olduğunda insanlar ne yapacağını şaşırmaktadırlar. Apış arası kaşıntısı herhangi bir yere benzemez örneğin kol, bacak veya baş kaşıntısı ulu orta yapılabilecek bir şey fakat apış arası mümkün değil her yerde kaşıyamaz insan bu da kişiye ızdırap ve acı verir. Çeşitli virüs mantarlar ve bakteriler neden olmaktadır. Kontrolü zor olan kaşıntı deri mutlaka deformasyona uğrar. Özellikle geni-tal bölge kaşıntısına tam olarak bir teşhis konulamamaktadır. Bilenen tek şey bağırsak mantarının salgıladığı toksit maddeler sindirim organlarını ve sindirilen gıdaların çıkış bölgelerini tahrip eder bu da kaşıntıya yol açar.

Apış arası kaşıntısını tedavi etmenin yolları: Kaşıntının sebeplerinden biri bağırsak mantarıdır ve bunu doğal ilaçlarla tedavi edebilirsiniz. Hamamelis ve çörek otunu kullanabilirsiniz. Apış arası kaşıntının aslında çok basit tedavisi vardır. İlk olarak Hijyen öncelikle taharet temizliği mümkün oldukça itina ile yapılmalıdır. Öncelikle yıkanan bölge mutlaka kurulanmalı ve terletmeyecek iç çamaşırları kullanılmalıdır ve anti mantar merhemler kullanılmalıdır. Bebekler için kullandığımız pişik ilaçları da bu kaşıntılar için çözüm olabilir. Ağrısı ve yanması için ağrı kesiciler kullanabilirsiniz. Apış arası kaşıntısı ilk hissedildiği anda mutlaka doktora baş vurulmalıdır ve tedavisi geciktirilmemelidir. Şayet tedavi olmamakta ısrarcı olunduğu taktirde ikinci bir bakteriyel hastalığın tetikçisi olabilir bu kaşıntılar. Kaşınan bölgeyi asla hijyeninden emin olmadığınız herhangi bir cisimle ve çıplak elle kaşımamalısınız. Bu durum kaşıntının artmasına sebep olabileceği gibi kaşınan bölgenin tahrip olmasına da sebep olabilir. Unutmayın her rahatsızlıkta erken teşhis ve tedavi önemlidir. Mutlaka alanında Uzman bir doktora baş vurmanız gerekir.

Apış Arası Kaşıntısı Yorumları

soru

Hamdi kuru

06 Nisan 2018 Cuma

Apış arası kaşıntım hep var

Cevap yaz
cevap

Yesaret

30 Ağustos 2018 Perşembe

Bu durumun sürekli olarak yaşanmasına sebep olan birçok etken bulunmaktadır. Alerjik sorunlar, temizlik konuları ya da cinsel hastalıklara bağlı olarak sürekli kaşıntı yaşanması söz konusu olabilir. Yaşanan kaşıntının sebebini anlamak için mutlaka uzman bir doktora danışmanızda fayda var. Geçmiş olsun Hamdi bey.

soru

bircan

21 Ocak 2018 Pazar

Kasintidan duramiyo cocuk ne iyi gelir ne kullanmamız gerekiyo

Cevap yaz
cevap

Özaktuğ

13 Eylül 2018 Perşembe

Çocuğunuzda ki kaşıntının bir çok sebebi olabilir. Giydiği elbiseden, tozdan, yediği besinlerden bunun gibi etkenler olabilir. Çocukların ciltleri hassas olduğu için en ufak zararlı şeylerden kızarıklık kaşıntı olabiliyor. Doktora giderseniz çocuğunuza gerekirse alerji testi de yaparak nelere alerjisi olduğunu söyler. Bu test önemli bir test aslında sizde ona göre davranırsınız.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kolda Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Kolda Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ciltte Kaşıntı Nasıl Geçer?

Ciltte Kaşıntı Nasıl Geçer?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6