Saç Derisinde Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Saç Derisinde Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Saç derisinde kaşıntı, sıkıntılı olup; görüntü olarak da hiç hoş görülmez. Saç derisinde kaşıntı birçok sebepten meydana gelir. Bunların başlıca sebeplerinden biri şampuan, sabun gibi kimyasal ürünlerin, saçınızda iyice durulanarak gitmemesidir. Yani bu ürünlerin saç diplerinden gitmemesi ile saç derisinde kaşıntılar meydana gelir. Saç derisindeki kaşıntının en önemli sebeplerinin başında, saç derisinde bulunan kepeklerden dolayı kaşıntı olmasıdır. Bu sebepten dolayı saç derimizde bulunan alerjik problemler nedeniyle kafada kaşıntılar var olabileceği için, saç diplerinde kaşıntı meydana gelir. Böyle kepek gibi sorunlar alerjik olabileceği için doktora gitmek son derece önemlidir. Böyle durumlarda ihmal etmeden kontrollere gitmek saç derisi sağlığı için oldukça önemlidir.

Kafa bölgesindeki kaşıntı asıl sebepleri arasında saç derisinde bulunan hastalıklar olabilir. Saç derisini etkileyen; Kızıl, su çiçeği, kızamık, egzama gibi hastalıklarda saç derisinde kaşıntılara sebep olabilir. Ayrıca mantar enfeksiyonları da saç derisinde kaşıntıların en büyük sebepleri arasında yer alır. Vücudumuzda birçok bölgede yer alan mantarın; saç derisinde ve başka bölgelerde kaşıntıya sebep olacağını unutmamak gerekir. Saç derisindeki kaşıntıların bir diğer sebebi ise parazitler olduğu bilinmektedir. Saç derisinin kaşıntısına sıcak neden olabilir. Kafa bölgesinde özellikle de yaz aylarında nem oranı ve sıcaklık oranı yüksek günlerde, saç derisinde kaşıntı daha fazla görülür. Kafa bölgesindeki kaşıntı da terden dolayı nem oluşur ve bu da saç derisindeki kaşıntıyı artır. Saç bölgesinde bulunan saçkıran rahatsızlığı da kafa derisinde kaşıntılar meydana getirir.

Saç derisindeki kaşıntı en önemli sebepleri arasında yaşadığımız iş stresi, üzüntü psikolojik problemler, sıkıntı gibi durumlarda saç derimizde kaşıntı olmasına sebep olabilir. Bir diğer taraftan da ilaçlara bağlı olarak kaşıntılara da olması mümkündür. Saç derisindeki kaşıntının ilaçlara bağlı olarak yan etkisi olup olmadığını öğrenmek, kişinin sağlığı için faydalıdır.

Yine tükettiğimiz gıdaların alerjiye sebep olabileceğini unutmayalım. Bunun sonrasında yediğimiz yiyeceklerin yan etkilerini öğrenmemizde kaşıntı açısından faydalı olacaktır. Özellikle de erkeklerde saç derisinde tıraş sonrası kaşıntı olabilir. Bu kaşıntı birkaç saat sürdükten sonra, saç derisi yıkanınca geçer.

Saç derisindeki kaşıntının sebepleri oldukça fazladır. Saç derisindeki kaşıntının en önemli sebepleri arasında şunlar vardır:
  • Saç kepeği saç derisinde kaşıntı oluşturur
  • Saçların sık sık yıkanmaması kaşıntı nedenidir
  • Saç yıkandıktan sonra tam olarak kurutulmaması kaşıntı sebebidir
  • Saç parazitleri saç derisindeki kaşıntı sebebidir
  • Egzama saç derisinde kaşıntı sebebidir
  • Mantar saç derisindeki kaşıntının nedeni olabilir
Saç derisinde bulunan kaşıntının başlıca sebeplerini böyle saymak mümkündür. Saç derisindeki kaşıntıdan kurtulmak için yapabileceğimiz en güzel önlem; saçlarınızı yıkadıktan sonra iyice bol suyla durulamak olacaktır. Daha sonra saçlarımızı fön makinesi ile kurutarak, özellikle diplerine kurutmamız, saç derimizin sağlığı için son derece önemlidir. Saç derimizin hijyenine dikkat etmemiz, kaşıntıya azaltacaktır. Ayrıca kullanılan şampuanları sık sık değiştirmekte, kaşıntının sebepleri arasında yer alır. Bu sebepten dolayı saçımıza iyi gelen şampuanları uzun süre kullanmamız saç derisinin sağlığı için oldukça faydalı olacaktır. Saç derinizdeki kaşıntıdan kurtulmanın yolları arasında sık banyo yapmak gelir. İki günde en az bir kez saçların yıkanması sağlık açısından faydalı olacaktır. Aksi takdirde saç derisinde yağlanmalar oluştuğu için, saç derisinde döküntü ve kaşıntı oluşur. Saç derisindeki kaşıntıdan kurtulmanın en önemli yolu, hijyenik olmaktır.

Saç Derisinde Kaşıntı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Başta Kaşıntı Sebepleri

Başta Kaşıntı Sebepleri

Çocuklarda Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Göz Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Göz Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Vajina Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Vajina Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Egzama Kaşıntısı

Egzama Kaşıntısı

Güncel

Kaşıntı Duası Okunuşu ve Anlamı

Kaşıntı Duası Okunuşu ve Anlamı

Güncel

Gece Kaşıntıları Nedenleri Nelerdir?

Gece Kaşıntıları Nedenleri Nelerdir?