Ayak Parmaklarında Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ayak Parmaklarında Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak parmaklarında kaşıntı, Taban parmakları aralarındaki kaşıntının en önemli nedeni mantarlardır. Özelikle floramızda olan bazı organizmalar örneğin maya mantarları; ilkbahar ve yaz aylarında kendilerini daha çok gösterirler. Denizi seven kişiler ayaklarını sık sık ıslattığı için onlarda daha çok görülür ve ıslaklık sayesinde mantarlar daha çok ürerler.

Bu da çok ciddi bir mantar enfeksiyonu olmak demektir. En önemlisi askerlikte, postal ile bot giyme sonucunda ayakların her zaman kapalı ve havasız olmasına bağlı mantar enfeksiyonu görülebilir. Aynı zamanda her zaman kapalı ve havasız ayakkabıve çorap giyilmek zorunda kalan bireylerde de özelikle mantar oluşabilir. Ayakta azınlıkla egzamaya bağlı. Tinea pedis isimli bir mantar türü genel olarak ayak parmakları içinde toplanır. Böylece sayısı artar. Bu mantardan kendimizi korumamız için ayakları sık sık yıkamalı ve kuru tutmalıyız. Buda çok önemlidir. Ayak mantarı bulaşan bir cinstir ve dezenfekte olan yerlerden, ayakkabılardan ve diğer yerlerden bulaşması da kolay olur.


Ayak Parmaklarında Kaşıntı Belirtileri Nelerdir?


Kızarması, etin şişmesi ve pullanma ayak parmakları içerisinde yanma ve kaşınma, suyun top top olması deride kuruluk ve çatlaklık olması.


Ayak Parmaklarında Kaşıntı Tedavisi Nasıl Yapılır?


Çoğu hasta doktor reçetesiz satılan topikal ilaçlar taban kaşınmasına çok faydalı gelir. Eğer etkilenen parça fazlaysa ağızdan giren ilaçlar da kullanılmalı. Bakterili bir enfeksiyondan da görülürse antibiyotik kullanabilirsiniz. Egzama hastalığı kötü ve çirkin görünümlü bir deri hastalığıdır. Ama kötü ve korkunç bir hastalık değildir. Kolay bir tedaviyle halledilebilir. Her on bir insandan birinin, ömrünün herhangi bir zamanında egzama hastalığı geçirdiği anlatılmıştır. Egzama kaşıntı oluşturulmasında ve rahatsızlık vermesinin yanı sıra, el kol ve kafa gibi açıkta olan alanlarda oluştuğundan çirkin ve kötü bir görünüme sahip olur. Buda sizi rahatsız edebilir.

Ayak Parmaklarında Kaşıntı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Penis Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Penis Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Egzama Kaşıntısı

Egzama Kaşıntısı

Bacaklarda Kaşıntı ve Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Bacaklarda Kaşıntı ve Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Burun Üstü Kaşıntısı Nedenleri?

Burun Üstü Kaşıntısı Nedenleri?

Alerjik Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Alerjik Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6