Sinek Isırığı Kaşıntısı
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sinek Isırığı Kaşıntısı

Sinek ısırığı kaşıntısı, sinekler içerisinden dişi sivrisinekler insanlardan kan emerler. İki parçadan oluşmuş olan hortumlar biri diğerinin üzerine kayarak canlı derisine girer. Bu olay gerçekleşirken canlının rahatsız olmaması için sinek tükürüğü ile uyuşturucu bir madde salgılar. Bu bölge deride ısırılan bölgeyi uyuşturduğundan sinek kan içerken canlının haberi olmaz. Ayrıca sinek bu tükürük salgısıyla beraber hastalıkta bulaştırabilmektedir. Sivrisineklerin bulaştırdığı hastalıkların başında sıtma gelmektedir. Sineğin tükürüğü ile salgıladığı uyuşturucu madde zaman ilerledikçe insan derisindeki protein algılayıcı yapılar sineğin tükürüğünü ve bileşiğini çözer ve alerjik reaksiyonlar vermeye başlar. Bu reaksiyonlar sonucunda kaşıntı meydana gelmektedir.

Sinek ısırığı kaşıntısı, kişiden kişiye, sineğin vücudunuza ne kadar tükürük maddesi enjekte ettiğine göre değişen bir zaman diliminde iyileşir. Kimi kişilerde savunma sistemi sinek ısırıklarına tepki vermezken, kimi kişilerde sinek ısırıklarına aşırı tepki verir ve ciddi şişlik ve kızarıklık oluşturur. Sineğin emdiği kan miktarı kaşıntıyı arttırır ya da azaltır. Eğer sinek vücudunuzdan bolca kan aldıysa ve kendiliğinden ayrıldıysa kaşıntı az olur. Siz sineği kan emerken elinizle vurup öldürürseniz kaşıntı daha da şiddetlenecektir. Bunun sebebi sinek bıraktığı tükürük salgısını geri emmektedir. Siz sineği öldürürseniz canlı bıraktığı tükürük salgısını geri emmez ve kaşıntı şiddetlenir.

Sinek ısırığı kaşıntısı tedavisi, sinek ısırığı kaşıntısını geçiren en iyi doğal yöntem tuzdur. Isırılan bölgenin kaşınmasından sonra o bölgeye bir miktar su damlatılır ve üzerine tuz eklerseniz, su kuruduğu zaman kaşıntının geçtiğini fark edeceksiniz. Bunun sebebi tuzun derideki kaşıntı yapan kimyasalları emmesidir. Başka bir yöntem ise bir adet aspirini biraz su ile ezerek kaşınan bölgeye uygulayın. Bir müddet sonra kaşıntı geçecektir.

Sinek Isırığı Kaşıntısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Basur Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Basur Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Klitoriste Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Klitoriste Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6