Dış Popoda Kaşıntı Sebepleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Dış Popoda Kaşıntı Sebepleri

Popoda kaşıntı, makat bölgesinde yaşanan kaşıntılar tıp dilinde pruritus ismi olarak adlandırılmaktadır. Bu bölgede yaşanan kaşıntılar uzun süreli olabildiği gibi kişide aşırı rahatsız eden etkiler yaratmaktadır. En sık rastlanılan neden aslında hiçbir şey olarak tanımlanmaktadır. Yani görünür veya tespit edilir bir sebebe bağlı olmaksızın, sadece stresse bağlı olarak bu bölgede kaşıntı yaşanması en sık görülen sebepler arasındadır. Popo kaşıntısı iki şekilde incelenmektedir. İç popo yani makatta oluşan kaşıntı ve dış popo yüzeysel ciltte meydana gelen kaşıntılar olmak üzere iki şekilde incelenmektedir.


İç popoda kaşıntı neden olur?


Rahatsızlığın sebeplerinin uzmanlar tarafından yapılacak çok dikkatli bir muayene sonrasında bir teşhis konulabilmektedir. Sadece strese bağlı olarak ortaya çıkabilen popoda kaşıntı, başka birçok nedene dayalı olarak da ortaya çıkabilir. Bağırsak alışkanlıkları, makat bölgesinin iyi temizlenmemesi, kişinin kabız ya da ishal olması, makat bölgesinde yaşanan mantar enfeksiyonu, sivilce oluşumu, bir egzama veya sedef gibi deri hastalıklarının olması ile ortaya çıkabilmektedir. Bunların dışında kişinin bağırsaklarında bulunan birtakım parazitler ve enfeksiyonlar, kıl kurdu oluşumları gibi birçok sebebe bağlı olarak ortaya çıkan bu rahatsızlığın sebebi, ancak bölgeden alınan kültürlere uygulanacak testler sonucu belirlenebilmektedir. Makat bölgesinde kullanılmakta olan tuvalet kâğıtlarından kaynaklanan tahrişler, bölgenin fazla deterjan kullanılarak temizlenmesi ve buna bağlı olarak ortaya çıkan tahrişlerden kaynaklı popoda kaşıntıları başlatan sebepler arasındadır.

Diğer belirtiler arasında huzursuzluk, gerginlik ve kaşıntıya bağlı uyku problemleri de bulunmaktadır. Kimi çocuklarda veya yetişkinlerde ise hiçbir belirti gözlenmemektedir. Anal bölgede, özellikle gece veya belirli bir hareketsizlikten sonra bağırsak solucanları çıplak gözle görülebilmektedir. Çok kolay yayılabildikleri ve üreyebildikleri için rahatlıkla makat dışına ve iç çamaşırına teması ile görülebilecekleri için teşhisi zor olmayacaktır. Bu durumda hemen bir sağlık kuruluşuna ve Uzman bir doktora muayene olunması gerekir. Uzmanlar bağırsak solucanlarının ne tür bir evrede olduğunu inceleyip, bu solucanları dökmeye yardımcı birtakım ilaçlar vererek tüm ailenin bu ilaçları kullanması istenecektir. Tüm ailenin kullanma sebebi bağırsak parazitlerinin bulaşıcı olması ve kişiden kişiye rahatlıkla geçebilmesidir. Bağırsak solucan tedavisi gördükten sonra hastalık seyir döneminde kullanılan tüm çamaşırların çok iyi arındırılması veya atılarak yenileri kullanılmalıdır.


Dış popoda kaşıntı sebepleri nelerdir?


Dış popoda yani popo yanakları ve makat arası kısmında iç veya dış sebeplerden kaynaklı cilt kaşınmalarıdır. Bu tür kaşıntılar çeşitli yaş gruplarında görülmektedir. Genelde altı bezlenen bebekler ve çocuklar gerek bezlerin üretim malzemesi ve markadan gerekse dışkı veya idrar temizlerken kullanılan malzemenin içeriğinden kaynaklı meydana gelmektedir. Bazen ise beslenme döneminde bebek veya çocukların yediği yiyecekler idrar veya dışkı durumunda, dışkıda veya idrarda asidik değeri arttırmakta olduğu için cilt ile birleşiminde gösterdiği tepkiden dolayı kaşınmaktadır. Bu sebeple, dışkı temizliği veya idrar temizliği yapılması gereken bebekler, çocuklar veya yetişkinlerin temizlik için kullandığı ürün veya ürünler içerik açısından dikkatle araştırılmalıdır. Basit bir kaşıntı olarak başlayıp çeşitli deri ve cilt hastalıklarına dönüşebilecekleri için düzenli ve özenli şekilde uygulama yapılması gerekmektedir. Pişik diye tabi edilen cilt rahatsızlıklarının da nedenlerinden biri olan düzensiz sterilize durumu, idrar veya dışkıda asidik değer yükseltimi yapan gıda veya içeceklerin tüketimi mutlaka azaltılmalıdır.

Popoda Kaşıntı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Ciltte Kaşıntı Nasıl Geçer?

Ciltte Kaşıntı Nasıl Geçer?

Güncel

Bacaklarda Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Bacaklarda Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6