Bacaklarda Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bacaklarda Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Bacaklarda Kaşıntı, Kaşıntı, vücudun kaşıntı gelen bölgesini kaşıma arzusuna denir. Kaşıntı uzun süre devam ettiği zaman uykusuzluk, gerginlik ve vücutta yara oluşumuna sebep olabilir. Kaşıntı başladığı zaman dokuda yara oluşmaması için su veya kolonya sürülerek kaşıntının uzamaması için önlem alınmalıdır. Uzun süren kaşıntılar da doktora başvurulmalıdır ve kaşıntının sebebi öğrenilmelidir. Kaşıntı vücudun her bölgesinde de görülebilir. El ve kollar, ayaklar, bacaklar, sırt bölgesi, karın bölgesi, kulaklar, saçlar gibi bölgelerde görülür. Kaşıntının oluşmasında birçok faktör etkilidir. Hava değişimi, uzun süre kullanılan ilaçların yan etkisi, yiyecek ve içeceklere karşı olan alerjik durum gibi birçok faktör vardır. Kaşıntı iyi bir durum olmadığı için önemli bir hastalığında habercisi olabilir. O yüzden hemen doktora başvurulmalı ve tedaviye başlanmalıdır. Bacaklarda kaşıntı, vücudun banyoda çok sık lif ile yıkanması, uzun süre boyunca hareketsiz şekilde oturmak, sentetik kumaşlı pantolonlar giymek, kısa çoraplar giymek, hava değişikliği, çok sıcağa veya çok soğuğa maruz kalmak, egzama, böbrek yetmezliği, sedef, mantar, ciltte su kaybı gibi faktörler bacaklarda kaşıntı oluşmasına sebep olur.


Bacaklarda Kaşıntının Giderilmesi


Bacak kaşıntıların giderilmesi için bacağın sürekli nemli tutulması gerekir. Gerekli olduğu zaman kortizon ilaçlar veya doktor tavsiye aracılığıyla iğneler kullanılmalıdır. Sinir nedeni ile de oluşan kaşıntılar vardır, onalar doktora tavsiyesiyle antidepresan ilaçlar kullanılarak kaşıntı giderilmeye çalışılır.

Eğer iç hastalıklar yüzünden oluşan bir kaşıntı ise doktora gidip kan tahlili yapılmalı ve sonuca göre ilaç kullanımına başlanmalıdır.

Bacaklarda Kaşıntı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Ayak Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Burun Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Burun Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6