Bacaklarda Kaşıntı ve Morarma Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Bacaklarda Kaşıntı ve Morarma Belirtileri ve Tedavisi

Bacakta Kaşıntı ve Morarma, Bacaklarda meydana gelen kaşıntı ve morarma durumu genellikle farklı bir şekilde ele alınıp yorumlanması gereken rahatsızlık türlerindendir. Morarmanın oluşmasında etkili olan sebepler bazı durumlarda kaşıntıdan bağımsız olarak meydana gelebilir. Bu sebepten ötürü bacakta kaşıntı ve morarma konusunun özel olarak ele alınması ve dikkatli bir şekilde araştırılması gerekir. Gerekli müdahalelerin yapılması için böyle bir durum oldukça önemli bir husustur. Yaşanan her morarma durum ile kaşıntı söz konusu olmayabilir. Ancak her kaşıntı beraberinde bacakta morarmaların yaşanmasına sebep olmaktadır.

Bacakta Kaşıntı ve Morarma Neden Olur?

Bacaklarda meydana gelen kaşıntı ve morarma durumunun en çok meydana geldiği durumlardan birisi travmatik etkenlerin olmasıdır. Hasar ya da kazar neticesinde oluşması söz konusudur. Bu durumun yanı sıra darbeler ya da çarpmalar neticesinde de bacakta kaşıntı ve morarma durumu söz konusu olmaktadır. Yaşanan bu olumsuz travmatik durumlar bacakta mor lekelerin yani morarma olayının meydana gelmesine sebep olur. Ancak travmatik olayların dışında da bacakta kaşıntı ve morarma durumu söz konusu olmaktadır. Bu durumun en bariz örneğin kaşıntı gibi basit bir durumun sürekli olarak yapılması halinde meydana gelen morarmalardır.

Travma neticesinde meydana gelmeyen morarmalar belirttiğimiz gibi genellikle kişinin aşırı kaşıntı gibi bir durum neticesinde bedeninde oluşmaya başlar. Bu durumun yaşanmasının da belirli nedenleri bulunmaktadır. Örneğin bir kimseyi sinek ya da arı gibi bir hayvanın ısırması neticesinde sürekli olarak kaşınması söz konusu olabilir. Böylelikle de bacakta kaşıntıyla birlikte morarmalar meydana gelecektir. Bu durumun yanı sıra bacakta oluşan morarmaların psikolojik etkenlere bağlı olarak da gelişmesi söz konusu olabilir. Örneğin psikolojik bir sorun yaşanması halinde kişinin bacakta kaşıntı ve morarma durumu meydana gelir. Aşırı stres, kaygı ve heyecanlanma gibi durumlarda kişi kendisini huzursuz hissedeceğinden kaşınma gibi bir durum söz konusu olur. Diğer nedenleri;
  • Alerjik Reaksiyonlar
  • Cilt Rahatsızlıkları
  • İç Hastalıkların Yaşanması
  • Vitamin Eksikliğinin Meydana Gelmesi
Bacakta Kaşıntı ve Morarma İçin Yapılacaklar

Hangi sebepten olursa olsun bireylerin sağlıkları hakkındaki konulara dikkat etmeleri gerekir. Özellikle de bacak gibi ağır yükü taşıyan bir yapıda meydana gelecek sorunlara karşı daha da dikkat edilmesi gerekir. Bu yüzden de bacakta kaşıntı ve morarma gibi konularına karşı neler yapmak gerektiğini araştırmak şarttır. Bunun için yapılması gereken ilk şey Uzman bir doktora başvurmak olacaktır. Doktorunuzun sizlere önermiş olduğu ilaçları ve merhemleri kullanmanız halinde bacakta kaşıntı ve morarma sorununa çözüm bulabilirsiniz. Bu sorunun daha çabuk geçmesi içinde beslenmenize dikkat etmeniz etkili olacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

ela

21 Nisan 2024 Pazar

Ben bacaklarını kasirdiktan sonra küçük küçük morarmalar oluyor acaba neden oluyodur??

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Sırriye

Merhaba ela hanım kaşıntı deresi nasıl bir durumdaki cildinizi morartabiliyor. Bence bu konuyu doktora taşımalısınız morluklar özellikle ele alınması gereken bir konu sebebi basit bile olsa doktorun görmesinde fayda var

2. Cevap
cevap

Beril

Merhaba cildin hassas olması durumunda bu şekilde dışarıdan etkiler morarmalara ve iz kalmasına neden olabilir. Bu nedenle bacaklarınızı kaşımak yerine biraz daha hassas bir şekilde elinizi sürerek kaşıntının azalmasını sağlayabilirsiniz.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Egzama Kaşıntısı

Egzama Kaşıntısı

Haber Bülteni