Vajina Dudaklarında Kaşıntı Nedenleri
08 Temmuz 2024

Vajina Dudaklarında Kaşıntı Nedenleri

Vajina Dudaklarında Kaşıntı

Hijyenik kurallara yeterince uymamak ve sıcak havalarda terlemenin etkisi, vajina dudaklarında kaşıntıya neden olabilir. Vajinal bölgenin yeterince hava almaması ve nemli ortamda bulunması da vajinal dudaklarda kaşıntıyı tetiklemektedir. Kadınlarda vajina dudaklarında kaşıntı oldukça sık rastlanan ve son derece rahatsız edici bir durumdur. Kadınlarda dış üreme organlarını büyük ve küçük dudaklar, klitoris ve vajen girişi oluşturur.

Vajina Dudaklarında Kaşıntı Neden Olur?

Kadınların vulva içerisinde yer alan vajina dudakları, kapalı bir ortamda tutuldukları için dermatolojik sorunlarla sıkça karşılaşmaktadır. Kadınlarda vajinal dudaklardaki kaşıntı, cinsel hastalıklarda da öne çıkan bir durumdur.

Vajinal dudaklarda ortaya çıkan kaşıntının nedenleri şunlardır:
  • Sabun ve şampuanların sebep olduğu gereğinden fazla temizlik nedeniyle vajinanın pH dengesinin bozulması
  • Aşırı tüylenme
  • Kıl diplerinde oluşan iltihap
  • Yetersiz temizlik
  • Özel günlerde kullanılan petlerin oluşturduğu reaksiyonlar
  • Epilasyon sonrası görülen hassaslık
Bazen ergenlik döneminde vücudun salgıladığı östrojen hormonuna vücudun uyum sağlaması zaman alabilir ve cilt bu şekilde tepki verebilir. Aynı şekilde menopozda da östrojen hormonunun eksikliğine bağlı olarak vajina dudaklarında kaşıntı oluşabilmektedir.

Vulva Kanseri Riski

Vajina dudaklarındaki kaşıntıya kabarma, cilt renginde değişiklikler de eşlik ediyorsa vulva kanseri riski akla gelmelidir. Vulva kanserine dair ilk bulgu, uzun süredir devam eden vajina dudaklarındaki kaşıntıdır. Tedaviye rağmen cevap alınamıyorsa, detaylı bir muayene yapılmalıdır.

Diğer Nedenler

Çeşitli enfeksiyonlar, kıl kurdu, uyuz, bit gibi patojenler de vajina dudaklarındaki kaşıntının nedenlerindendir. Dermatitlerin neden olduğu kaşıntılar da olabilir. Bunlar arasında tampon, pet, sabun, prezervatif, tüy dökücüler, kayganlaştırıcı kremler ve sedef hastalığı gibi etkenler bulunur.

Vajina Dudaklarındaki Kaşıntıya Alınabilecek Önlemler

Temizlik kurallarına dikkat etmek, düzenli olarak duş almak, her gün iç çamaşırı değiştirmek ve mümkünse pamuklu iç çamaşırı kullanmak, cinsel ilişkide tedbir almak, nemli iç çamaşırlarını değiştirmek ve banyo sonrası vajinal bölgeyi kurutmak, sprey ya da deodorantlı ürünlerden kaçınmak oldukça işe yarayacaktır.

En doğru teşhis uzman muayenesi ile koyulacaktır ve tedavi muayene sonucu planlanır. Çeşitli merhemlerden destek alınarak kaşıntı giderilmeye çalışılır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni