Ayak Kaşıntısına Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ayak Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Ayak Kaşıntısına Ne İyi Gelir, ayak kaşıntısı genelde yaz mevsiminde meydana gelen oldukça rahatsızlık veren bir durumdur. Bazı durumlarda kişilerin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler ve bozar. Özellikle de alerjiler, ayak terlemesi, döküntüler ve mantar enfeksiyonun gibi etkenler ayak kaşıntısına yol açan en önemli etkenlerdir. Ayak kaşıntısını alacağınız en basit önlemler ve bitkisel içerikli önerilerle giderebilirsiniz.


Ayak Kaşıntısına İyi Gelecek Tavsiyeler Nelerdir?

 • Giyeceğiniz çorapların naylon olmaması ayakların hava almasına yardımcı olmaktadır.
 • Ayakkabı alır iken cildinize hava aldıracak modeller ve deri olan ayakkabılar almaya özen gösterin.
 • Ayağın temiz tutulması kaşıntı için oldukça faydalı olur. Gün aşırı ayaklarınızı sabun ve ılık su ile yıkayın. Ayaklarınızı yıkarken sıcak su kullanmayın.

Ayak Kaşıntısına Ne İyi Gelir, Bitkisel Kürler Nelerdir?

 • Bir yemek kaşığı ıtır çiçeği ile bir kahve fincanı vazelini merhem gibi karıştırın. Yapmış olduğunuz bu bitkisel karışımı ayağınızın kaşınan yerlerine sürün.
 • Havucu mikser kullanarak suyunu sıkın. Daha sonra havuç suyunu ayağınızın kaşınan yerine sürün.
 • Yüz gram taze defne yaprağı ile döveç içinde dövmüş olduğunuz bir yemek kaşığı defne tohumunu bir litre suyun içine koyun ve kaynatın.
 • Bir çay bardağı kadar üzüm sirkesinin içerisine bir tatlı kaşığı sinameki ilave edin. Bu iki karışımı bir müddet bekletin. Ayaklarınızın kaşınan yerlerine saba ile akşam günde iki kez sürün.
 • Bir yemek kaşığı karanfil ile nöbet şekerini havan içinde iyice dövün. Bu karışımı sabah ile akşam iki kez yiyin. Ayağınızdaki kaşıntılar geçene dek bu karışımdan yiyin.
 • Yarım su bardağı kadar üzüm sirkesinin içine altı adet aspirin ezin. Ayağınızı iyice temizledikten sonra yapmış olduğunuz bu karışımı üç gün süreyle ayaklarınıza sürün. Yapmış olduğunuz bu bitkisel karışım aynı zamanda da mantar enfeksiyonunu geçirmek içinde kullanılır.
 • Ayağınızda kaşıntıya yol açan mantarların üstüne sarımsak suyu veya sarımsak dilimleri sürün. Daha sonra da ayağınıza bir çorap geçirin bütün gün bu biçimde bekletin. Yapacağınız bu yöntem birçok mantar ilacından çok daha etkili olmaktadır.
 • Aloe vera mantar hastalığını tedavi edebilmek için oldukça etkili bir yöntemdir. Bunun içinde kaşıntıyı giderebilen etkisi sayesinde aloe vera jelini düzenli bir şekilde ayağınızın kaşınan yerlerine sürün. Özellikle de mantar enfeksiyonunun bulunduğu bölgelere sürün.
 • İki litre kadar suyun içerisine bir avuç kadar ebegümeci atın. Bu karşımı tam bir gece bekletin bir gece bekledikten sonra karışımı sabah ısıtın ve ayağınızda kaşıntı olan yerlere sürün.

Ayak Kaşıntısına Ne İyi Gelir Yorumları

soru

Halis

08 Ekim 2018 Pazartesi

Merhabalar, benim ayaklarım sürekli kaşınıyor. Hatta bu sebepten artık uyutmamaya bile başladı. Ayaklarım yatarken çok kaşındığı için uyuyamıyorum. Ayaklarımın temizliğine çok dikkat ederim. Ayrıca ayağımda mantar bile yok. Yine de kaşınma çok sık oluyor. Bunu azaltacak bir şey önerebilir misiniz? Ayrıca bu ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir mi?

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sivilce Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Sivilce Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Burun Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Burun Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Makat Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Makat Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Bacakta Kızarıklık ve Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Bacakta Kızarıklık ve Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ellerde Kaşıntı Neden Olur?

Ellerde Kaşıntı Neden Olur?

Güncel

Damak Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Damak Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi