Göz Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Göz Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Göz kaşıntısı, hemen her yaşta görülen sorunlardan biridir. Aslında göz kaşıntısı, herkeste görülebilen bir durumdur. Fakat bazı insanlarda bu durum oldukça artarak çok büyük sorunlara neden olur. Özellikle kişilerde oluşan dikkat dağınıklığı ve hayat kısıtlamaları göz kaşıntısı durumlarının en büyük rahatsızlığıdır. Kişilerde görülen göz kaşıntısı, genellikle sadece bir gözde olurken, bazı insanlarda her iki gözde de görülebilir. Genel olarak yapılan araştırmalara göre insanlarda meydana gelen göz kaşıntısı, alerjik problemler nedeni ile meydana gelmektedir. Bu gibi sorunlarda göze gelen yabancı maddeler ile gözün en dış katmanında bulunan tabakanın hassas olması nedeni ile alerjik problemler meydana gelir. Bu durum tabi ki insanlardaki bağışıklık sisteminin zayıf olmasına bağlı olarak gelişim göstermektedir. Bu gibi durumlarda insan vücudunda kişi vücuduna "histamin" adı verilen hormon salgılanır. Bu hormon ise direk olarak gözde kaşıntılara neden olur. Bu durumların yaşanması için kişinin gözlerinde meydana gelen kaşıntının alerjik olması gerekir. Çünkü göz kaşıntısı sorunun çok farklı nedenleri bulunur. Bu sorun kendi başına zarar vermese bile insanların gözlerini kaşıntı nedeni ile kaşıması durumunda dışarıdan göze zarar vermeleri ile olumsuzluklarını gösterir. Yani göz kaşıntısı olan kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli şey, kişilerin gözlerini kaşımaması ve ovmamasıdır. Böylece çok daha sağlıklı olabilirsiniz. Eğer isterseniz gözlerinizi bol su ile yavaşça yıkayarak kaşıntının geçmesini kolaylaştırabilirsiniz.

Herkesin zaman zaman karşılaşmış olduğu göz kaşıntısı toz gibi küçük partiküllü maddelerin göze girmesi durumunda meydana gelebilir. Aslında her göz kaşıntısını bu şekilde dış etkenlere bağlamamak gerekmektedir. Çünkü göz kaşıntısı sorunu, bazen kişinin sağlık sorunları ile ilgili nedenlerden dolayı meydana gelebilir. Kişinin göz kaşıntısı durumu, yaşaması ile bu durumun nedeninin bilinmemesi durumunda yapılması gereken en önemli şeylerden biri tıbbi olarak bakıma ihtiyacının olmasıdır. Sizlerde iki günden fazla göz kaşıntısı yaşarsanız, kesinlikle Uzman bir doktora giderek meydana gelen göz kaşıntılarının ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz.


Göz Kaşıntısı Neden Olur?

  • Göz kuruluğu: bu durum günümüzde bazı insanlarda artık hastalık haline gelmiş bir durumdur. Oldukça yaygın bir şekilde görülen göz kuruluğu, daha çok motor kullanan insanlarda meydana gelir. Bu durumun dışında göz yaşının çok etkin olmadığı kişilerde göz kuruluğu meydana gelebilmektedir. Göz kuruluğu nedeni ile göz kaşıntısı yaşayan insanların bu durumdan kurtulmak için gözlerini sık sık nemlendirmesi ve yağlandırması faydalı olacaktır.
  • Kornea hasarları: Küçükte olsa göze alınan darbeler insanlarda korneanın zarar görmesine neden olmaktadır. Bu gibi durumlar ile daha önceden bile karşılaşmışsanız göz kaşıntısını bu durum ile ilişkilendirebilirsiniz. Kornea hasarları neden ile meydana gelen öz kaşıntısı sorunlarının üstesinden gelmek için bol tedaviye ihtiyacınız vardır.
  • Göz enfeksiyonu: İnsanların sürekli olarak hijyenik olmayan ortamlarda yaşaması ya da sürekli göz ile hijyen olmayan eller ile dokunulması durumunda gözler enfeksiyon kapabilir. Bu durumda kişilerde göz kızarıklığı, göz sulanması ve göz kaşıntısı meydana gelebilir.
  • Lensler: Günümüze kullanımı oldukça artan kontakt lensler, özellikle gençlerde göz kaşıntısı sorunlarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Sizlerde de bu gibi durumlar meydana geliyor ise bu durumun lensler ile ilişkilendirilmesi yanlış olmayacaktır.

Göz Kaşıntısı Tedavisi Nasıl Yapılır?


Kişilerde göz kaşıntısı sorunu olan kişilerde birçok zaman antihistamin ilaçları kullandırılmaktadır. Bu ilaçlar, birçok kişide sorunların çözümünü kolaylaştırmıştır. Bu tedavinin yanı sıra insanlarında bazı durumlara dikkat etmesi gerekir. Kişinin özellikle alerjenlerden uzak durması, gözü kaşımaması, soğuk uygulamalar yapması ve gözyaşı damlası kullanmaları gerekmektedir.

Göz Kaşıntısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kaşıntıya Ne İyi Gelir?

Kaşıntıya Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Avuç İçi Kaşıntısı Belirtisi ve Tedavisi

Avuç İçi Kaşıntısı Belirtisi ve Tedavisi

Memede Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Memede Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Yüz Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Yüz Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Testislerde Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Testislerde Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Makatta Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Rahimde Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Rahimde Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Mantar Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Mantar Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6