Kaşıntıya Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kaşıntıya Ne İyi Gelir?

Kaşıntıya ne iyi gelir, kaşıntı kişiyi oldukça rahatsız eden bir rahatsızlıktır. Kaşıntı sedef hastalığı, egzama, alerji, gebelik, bazı ilaçların yan etkisi, böcek sokması, bağırsak parazitleri, sistemik hastalıklar, hormonal bozukluklar, bağışıklık sisteminde yaşanan anormallikler, karaciğer ve böbrek hastalıkları gibi pek çok farklı nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Vücudun tek bir bölümünde meydana gelebileceği gibi vücudun tamamını da etkisi altına alabilir. Kaşıntı hafiften şiddetliye kadar uzanarak farklı boyutlarda görülebilir. Kaşıntı ile ciltte kızarıklık, sivilce, leke, kabarıklık, ciltte pullanma, çatlama gibi şikâyetler de görülebilir. Kaşıntı bazen oldukça uzun süre ve şiddetli seyredebilir. Bazı kaşıntı türleri deriye ciddi anlamda zarar verebilir ve beraberinde bir enfeksiyon söz konusu olabilir. Kaşıntıyı hafifletmek için tıbbi tedaviye destek amacıyla alternatif yollara da başvurulabilir.


Kaşıntıya ne iyi gelir?


Aynısefa bitkisi: Aynısefa bitkisi kaşıntıyı hafifletmek için uzun yıllardır kullanılan bitkilerden biridir. Aynısefa bitkisi ülkemizde birçok yerde yetişmektedir. Bitki iltihabı gidermek, tahriş oluşan bölgeyi yatıştırmak için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Aynısefa bitkisi vücut yüzeyinde ilaç şeklinde kullanılmaktadır. Sorunlu bölgeye kullanıldığında antibakteriyel ve antiviral etkisinden yararlanılabilir. Arı sokması, morluk gibi rahatsızlıklara karşı da iyi gelir. Bitkinin etkisi bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.

Papatya: Papatya kaşıntı için çay şeklinde kullanılabilir. Kaşıntı meydana gelen bölgeye papatya çayı sürüldüğünde döküntü ve kaşıntıya karşı faydalı olur. Cilt yüzeyinden uygulandığında iltihabı ve tahrişi azaltıcı etki yaratır. Ayrıca bitkinin antibakteriyel özelliği kaşınma nedeniyle oluşan enfeksiyonunda hafiflemesini sağlar. Papatya çayı bölgeyi uyuşturarak rahatlatıcı etki yaratır.

Çay ağacı yağı: Egzama, mantar ve kuru ciltlerde açığa çıkan sıkıntılar için yaygın bir şekilde kullanılan bitkiler arasında yer alır. Kuru ciltlerde nemlendirici özellik sağlar. Aynı zamanda cildi temizleyici etkisi ile enfeksiyon riskini azaltır. Banyo suyuna 8-10 damla eklenerek kullanıldığında kaşıntı ve tahrişe karşı iyi gelir. Çok güçlü bir yağ olduğundan mutlaka seyreltilerek kullanılmalıdır.

Taze fesleğen: Taze fesleğen yaprakları cilde uygulandığında böcek ısırığı, iltihap ve daha başka nedenlerden dolayı oluşan kaşıntıya karşı iyi gelir. Bitkinin antiseptik ve antibakteriyel özelliği bulunmaktadır. Egzama gibi kaşıntıya yol açabilecek birçok hastalık için kullanılabilir. Kaşıntı haricinde ağrı kesici etkisi de bulunmaktadır.

Limon: Limon antiseptik, anestetik, anti tahriş ve anti-enflamatuvar özellikte olan bir bitkidir. Bu özelliklerinden dolayı limon kaşıntıya karşı kullanıldığında oldukça etkili sonuç alınabilir. Limonun suyu sıkılarak bir pamuk yardımı ile kaşıntılı bölgelere sürülür. İşlemin etkili olması için özellikle gece yatarken uygulanması daha doğru olur. Ayrıca limon suyu vücuda sürüldükten sonra güneşe çıkmamaya özen gösterilmelidir.

Karbonat: Kaşıntı ve döküntü oluşan cilt için kullanılabilir. Kaşıntılı bölgeye direkt dökülerek kullanılabileceği gibi banyo suyuna karıştırılarak da kullanılabilir.

Elma sirkesi: Elma sirkesini direk cilde uygulamaktansa banyo suyuna katılarak ya da bir parça pamuk yardımı ile cilde sürülerek kullanılmalıdır. Bir süre beklendikten sonra banyo yapılarak ciltten arındırılmalıdır.

Yulaf ezmesi: Yulaf ezmesi kaşıntıya karşı oldukça etkilidir. Yulaf ezmesinin yatıştırıcı ve rahatlatıcı etkisi vardır. Banyo küveti ılık su ile doldurularak içine yeteri kadar yulaf ezmesi eklenir. Hazırlanan suyun içinde yarım saat kadar beklenerek kaşıntıya çözüm getirilebilir.

Kekik: Kekiğin içeriğinde barındırdığı timöl adlı bileşen kaşıntıya karşı iyi gelir. Yemeklerde kullanılabileceği gibi çay şeklinde de tüketilerek kaşıntıya çözüm getirilebilir.

Nane yağı: Özellikle stres ve uyuzun yol açtığı kaşıntıya karşı nane yağı kullanılabilir. Rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi vardır. Nane yağı banyo suyuna eklenerek kullanılabilir.

Soğuk su: Ciltte meydana gelen kaşıntılar için soğuk su kullanılabilecek en basit çözümlerden biridir. Soğuk su gözlerde meydana gelen kaşıntı için oldukça etkilidir. Kaşıntıyı hafiflettiği gibi kaşıntı nedeniyle oluşan acıya karşı da iyi gelir. Vücut kaşıntısı için soğuk su ile duş alınabilir.

Karanfil ve ardıç karpuzu: Karanfil ardıç ile kaşıntı için kullanılabilir. Uygun bir tavanın içinde bir miktar tereyağı eritilir. Farklı bir yerde ise balmumu eritilir. Her iki malzeme birbiri ile iyice karıştırılır. Ardından içine karanfil ve ardıç meyvesi eklenerek homojen bir şekilde tekrar karıştırılır ve kaşıntı meydana gelen bölgeye uygulanır.

Kaşıntıya Ne İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Yüz Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Yüz Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Ciltte Kaşıntı Nasıl Geçer?

Ciltte Kaşıntı Nasıl Geçer?

Ayak Bileklerinde Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Bileklerinde Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Kaşıntıya Ne İyi Gelir?

Kaşıntıya Ne İyi Gelir?

Ayak Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Kansızlık Kaşıntı Yapar mı?

Kansızlık Kaşıntı Yapar mı?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6