Makatta Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Makatta Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Kaşıntı; İlk önce kaşıntıya sebep olan durum basit bir durum olabileceği gibi ciddi olan bir hastalık belirtisi de olabilmektedir. Mutlaka mevzuyu ciddiye almalı ve genel cerrahi uzmanına muayene olunmalıdır. Anüs çevresinde kaşıntıya sebep olan en sık görülen faktörler makat siğili, dış basur ve anüs çevresinin nemli olarak kalması ile gözükür. Aşırı temizlik takıntısı, insan vücudu öylesine donanımlı bir şekilde yaratılmış ki bu çevrede meydana gelen problemlere karşı koymak için cilt koruyucu salgı salgılamaktadır.

Ancak temizlik mevzusunda hassas olan kişiler bazen aşırı hijyen tutkusu sebebiyle cildin salgıladığı salgıyı yok etmekte ve makat çevresinin daha hassas ve problemlere açık hale gelmesini sağlamaktadır. Anüs çevresi temizliğinde kesinlikle kimyasal sabun kullanmamalıdır. Yetersiz olan temizlik, Aşırı temizlik takıntısı bulunan kişilerin aksine yeteri kadar titiz olmayan kişilerde makat kaşıntısı ile karşı karşıya kalırlar. Çünkü dışkılama neticesinde yeteri kadar temizlik yapılmaması durumunda dışkı içinde bulunan safra asitleri cildi yakarak tahriş edebilmektedir. Kimyasal madde bulunduran ucuz ve kalitesiz tuvalet kâğıdı yine sağlı riske atan önemli olan faktörlerdendir.


Makatta Kaşıntı Sebepleri Nelerdir?


Anüs çevresinin nemli ve ıslak kalması, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları temizliğe oldukça önem vermektedir. Bu sebeple her tuvalet ihtiyacı bitiminde mutlaka yıkamayı ihmal edilmemelidir. Bazı insanlar tuvalet kâğıdı ile makat çevresini kurularken, bazı insanlarda gerek duymadan çıkar. Cami tuvaletlerini kullanan erkekler çoğunlukla böyle yerlerde tuvalet kâğıdı konulmadığını bilir. Yeterli bir şekilde kurulanmayan anal çevre özellikle yaz aylarında en fazla gözüken anüs kaşıntısı sebebidir. İlk olarak kızarıklık ve pişik gibi olaylarda kaşıntıya sebep olmaktadır.

Dar kıyafet seçimi, özellikle son zamanlarda moda haline gelen dar pantolonlar maalesef birçok sağlık problemini de beraberinde getirmektedir. Elastiki iç çamaşır ve dar pantolonlar anüs çevresinin havalanmasını azaltarak nem ve aşırı sürtünme neticesinde cilt hasarına neden olabilir. Bu sebeple mutlaka pamuklu ve geniş olan kıyafetler tercih edilmelidir. Aynı biçimde iç çamaşırı seçimi de oldukça önemli olup, sentetik olan ürünler probleme neden olmaktadır.

Kadın bağı, kadınların özel günlerinden kullanmış oldukları pedler çoğunlukla anüs kaşıntılarına sebep olmaktadır. Kalitesiz olan ürünler yerine bilinen ürünleri tercih etmeli arada bir çıkarılmalıdır. Doğal yollardan meydana gelen kaşıntı sebeplerinden biri de tüketilen gıdalar olup, bazı besinler fazla tüketiliyor ise kaşıntı problemi oluşabilir. Turşu, patlıcan, domates, acı ve diğer baharatlar insanda bölgesel hassasiyete sebep olabilir. Şayet makat kaşıntısı şeklinde bir problem bulunuyor ise bu besinlere bir süre ara vererek problem anlaşılabilir.


Makatta Kaşıntı Yapan Hastalıklar


Basit olan sebeplerle olabileceği gibi anal çevrede gözüken hastalıklarında belirtisi olabilmektedir. Burada en fazla dikkat çekici olan problem anal dermatit olup, devamında dış basur, anal fissus ve apse şeklindeki problemler görülmektedir. Mayasıl denince birçok kişi basur hastalığı ile karşılaştırmaktadır. Ancak herhangi bir alakası bulunmamaktadır. Anal dermatit olarak bilinen mayasıl cildin zarar görmesi neticesinde ciddi manada kaşıntıya sebep olduğu olaydır.

Kişilerin ellerinde görülen siğilin anal çevrede gözüken durumu kondilom veya anal kondilom şeklinde anılmaktadır. İlk olarak insanda anüs kaşıntısı şeklinde gözükmektedir. İnsanın elinde olan siğillerin bulaştığı bilinmektedir. Ancak herhangi bir siğil olmadan meydana geldiği ise çoğunlukla cinsel ilişki ile bulaşabilemektedir. Aynı biçimde siğili bulunan kişiler ile aynı klozeti kullanmak başlıca bulaşma sebepleri arasında yer almaktadır. O sebeple alaturka klozetleri kullanırken dikkatli olunmalıdır. Anüs ve çevresinde meydana gelen çıkıntıların tedavisi yapılarak kaşıntıdan kurturulabilir. Kondilom tedavisi biraz vakit ve sabır alan bir olay olup, Medical artta ameliyatsız bir şekilde yapılmaktadır.

Dış hemoroid, İnsanlar arasında basur şeklinde bilinen hemoroid en ciddi makat hastalıkları arasında bulunmaktadır. Makat iç ve dış bölgesinde gözüken bu hastalık farklı belirtileri yer almaktadır. İç hemoroid dışkılama sırasında kanama yaparken, dış hemoroid ise kaşıntı ve küçük memeler gözükür. Tedavisi ameliyatsız olan yollarla yapılabilmekte olup, kaşıntı kremi geçici çözümler sunar. O sebeple mutlaka hemoroid tedavisi yapılmalıdır.

Makatta Kaşıntı Yorumları

soru

Sadi

06 Eylül 2018 Perşembe

Sürekli olarak makat bölgesi ve çevresinde kaşıntı meydana geliyor. Böyle bir durum için doktora da gitmenin uygun olmayacağını düşünüyorum. Utanıyorum açıkçası. Bir iki güne geçer diye düşündüm ancak bir türlü geçmedi. Ne yapabilirim bu konuda? Lütfen yardımcı olun bana.

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklerde Burun Kaşıntısı Nedenleri?

Bebeklerde Burun Kaşıntısı Nedenleri?

Sivrisinek Isırığı Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Sivrisinek Isırığı Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Çocuklarda Popo Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Popo Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Bileklerde Kaşıntı Neden Olur?

Bileklerde Kaşıntı Neden Olur?

El Ayak Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

El Ayak Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Boğazda Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Boğazda Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Burun Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Burun Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Saç Derisinde Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Saç Derisinde Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Sürekli Kaşıntı Nedenleri ve Tedavisi

Sürekli Kaşıntı Nedenleri ve Tedavisi

Ciltte Kaşıntı Nasıl Geçer?

Ciltte Kaşıntı Nasıl Geçer?

Karaciğer Kaşıntıların Nedenleri

Karaciğer Kaşıntıların Nedenleri

Yüz Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Yüz Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Alerjik Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Alerjik Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6