Sivrisinek Isırığı Kaşıntısı Nasıl Geçer?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sivrisinek Isırığı Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Sivrisinek Isırığı Kaşıntısı Nasıl Geçer, Yaz aylarının düşmanı olan bu canlılar kan emici zararlı böceklerdir. Çift kanatlara sahiplerdir. Vızıltı sesleriyle tanınan ince, uzun bacaklı, narin, küçük ebatlardaki hayvanlardır. En çok pirinç yetiştiriciliği yapılan sazlıklarda hayatlarını sürdürmeyi severler.

Sivrisinek Isırığı Kaşıntısı, sivrisineğin insan vücudunun herhangi bir kısmını ısırmasıyla ısırılan yerde kaşınma hissi uyandıran reaksiyondur. Uykusuzluğa, gerginliğe, vücutta şişlik ve kızarıklığa sebep olur. Geçici stres sebebidir.

Sivrisineklerin dişi cinsleri kan emerler. İnsan vücudunu ısıran sinekler tükürük salgılarıyla hastalık bulaştırabilir. Sivrisineklerin bulaştırdıkları hastalıkların en çok bilineni sıtma rahatsızlığıdır. Sivrisinek ısırığıyla alerjik reaksiyon sonucunda kaşıntı meydana gelir. Böylece sivrisineğin uyguladığı basınçla deriye zerk ettiği madde alerji oluşturur. Isırığa maruz kalan insanların savunma sistemi değişiklik gösterebilir. Bazıları hiç tepki vermez. Bunlar vücut direnci yüksek insanlarda görülür. Bazıları ise aşırı tepki verir. Bunun sebebi ise vücut direncinin, savunma mekanizmasının düşük olmasıdır. Ciddi kızarıklık, şişlik oluşturur. Sivrisineğin emdiği kan miktarı da kaşıntının şiddetini arttırır veya azaltır.


Sivrisinek Isırığı KaşıntısıNasıl Geçer ve Ne Kadar Sürer?


Sivrisineğin ısırdığı vücudun direnç seviyesi önemlidir. Direnci düşük kişilerin savunma sistemi yetersizdir. Yüksek dirence sahip olan kişilerde ise bu ısırık etkisini göstermeyebilir. Kaşıntı meydana geldiğinde ısırılan noktada kızarıklık, şişkinlik belirtileri ortaya çıkar. Sivrisineğin emdiği kan miktarının az veya çok olması iyileşme süresine etki eder. Doğal yöntemlerle bu yaşanılan durumu iyileştirmek mümkündür. Sofralarınızda kullandığınız tuz bu konuda size yardımcı olabilir. Isırılan bölgenin şiddetle kaşınan bölgesine birkaç damla su pamuk eşliğinde veya yüzeysel olarak damlatılır ve üzerine bir miktar tuz eklenerek kuruduktan sonra kaşıntının geçtiğini hissedersiniz. Ayrıca doktor muayenesiyle eczanelerden temin edilen jeller de fayda sağlamaktadır.

Sivrisinek Isırığı Kaşıntısı Nasıl Geçer Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6