Saçta Kepek ve Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Saçta Kepek ve Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Saçta kepek ve kaşıntı, saçtaçok sık rastlanan bir cilt sorunudur. İnsan derisi hücre yenilemeye açık olduğu için bu yenileme esnasında da kepek oluşumu başlar. Görünümleri beyaz toz tanecikleri gibidir.

Saçta kaşıntı, saçta dış deri yüzeyinde meydana gelen rahatsız edici kaşınma isteği oluşumudur. Kaşınan bölgede şişlik, kızarıklık belirtileri meydana gelerek huzursuzluk, uykusuzluk, gerginlik gibi problemler için yer hazırlar.
Saçta kepek ve kaşıntı oluşumuna sebep olan en önemli etken saçın yağlanmasıdır. Kepek, saç derisinde yer edinen pul görünümlü döküntüdür. Saçın yağlanması, hava kirliliği, saç için kullanılan kimyasal veya doğal temizlik ürünleri, saç köklerinde oluşan sağlık problemleri v. B. Unsurlar deride kepek oluşumunu meydana getirir. Bunun yanı sıra kaşıntı ortaya çıkar. Saçta kepek ve kaşıntının başlamasıyla birlikte insan vücudunda genel olarak rahatsızlık durumu belirginleşir. Karşılaşılan bu sorun her insanda eşit derecede belirti göstermez. Saç diplerinde yer edinen kepeklerin kaşıntıya sebebiyet sağlamasını en aza indirmek için öncelikle bir hekim kontrolü sağlanmalıdır.


Saçta kepek ve kaşıntıile mücadele etmenin yolları

 • Öncelikli hedef, saçtaki odak sorunu denetim altına alıp kökten çözüm üretme girişimine başlamaktır.
 • Saçın ne tür kirliliğe maruz kaldığını tespit etmek gerekir.
 • Saçta kepek ve kaşıntıyı gidermek için mevcut kullanılan sabun, şampuan, krem ve saç bakım ürünlerini tekrar gözden geçirmek fayda sağlayacaktır.
 • Saç derisine temas eden suyun sıcaklık oranını da dengede tutmak yararınızadır.
 • Kuru saçlar nemlendirilmeli, deri altındaki pullanma kaşıntıya ortam hazırlamadan gerekli bakım yapılmalıdır.
 • Saçta kaşıntı beraberinde bedensel - fizyolojik huzursuzluğu beraberinde getirir. Bu sorunla başa çıkabilmek için tıbbi çözümler aranmalıdır.

Saçta kepek ve kaşıntıtedavisi


Saçta kepek ve kaşıntı tedavisi doğal yöntemlerle ve tıbbi olarak yapılabilir. Tıbbi ilaçlarla Doktor eşliğinde muayene edilip tedavi yapılması aklınıza gelecek ilk seçeneklerden olmalıdır. Bunun akabinde saçta kepek belirtisini doğal yöntemlerle kısa yoldan tedavi etmek için çeşitli şifalı bitkiler de kullanılmaktadır. Doğal olarak kullanılan şifalı bitkiler genellikle saç bakımını kolaylaştırmakta olup derinin nefes almasını sağlayarak kepek ve kaşıntı oluşumunu en az seviyeye indirmektedir. Lavanta, papatya, ısırgan otu, biberiye bitkileri saçta meydana gelen kepeklenmeyi ve kaşıntıyı azaltarak tedavi eder. Ayrıca bu bitkiler bakım yöntemine göre hazırlanıp kullanılarak saçların sağlıklı olmasına olanak sağlar. Şifalı bitkilerin saça uygulanması için kullanılacak olan bitki kaynatılarak bekletilir yaklaşık bir saat dinlendirilerek soğuması sağlanır. Bu işlem bittikten sonra kepekli ve kaşınan saça masaj yaparak günde bir defa uygulanır. Sağlıklı bir saç için kepek ve kaşıntı oluşumunun önüne geçmek önceliğiniz olmalıdır.

Saçta Kepek ve Kaşıntı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kasık Bölgesinde Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Kasık Bölgesinde Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Şeker Hastalığı Kaşıntı Yapar mı?

Şeker Hastalığı Kaşıntı Yapar mı?

Kafa Kaşıntısı Nedenleri?

Kafa Kaşıntısı Nedenleri?

Kaşıntı İlacı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kaşıntı İlacı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sivilce Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Sivilce Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Burun Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Burun Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Yüz Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Yüz Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ayak Tabanı Kaşıntısı Nedenleri

Ayak Tabanı Kaşıntısı Nedenleri

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6