Koltuk Altı Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Koltuk Altı Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Koltuk Altı Kaşıntısı, çok sık rastlanan bir durumdur. Kaşınmak, sizi geçici bir süre sizi rahatlatabilir. Fakat daha sonra, tahriş olup enfeksiyona sebep olabilir. Bu sebeple kaşınmaktan vazgeçip, doktora gitmek doğru bir seçim olacaktır. Koltuk altında oluşan kaşıntı, 2 haftayı geçiyorsa o zaman mutlaka doktora başvurmalısınız.

Koltuk altında oluşan kaşıntılar, huzursuzluk veya stresten kaynaklanabilir. Bazen bu kaşıntılar, yalnızca tıbbi müdahaleyle giderilebilir. Bu sebepten koltuk altı kaşıntısının, sebebini belirlemek şarttır. Oluşan bu kaşıntılar, enfeksiyon, pişik, alerji veya farklı deri hastalıklarından kaynaklanabilir. Terlemeden ve kirlenmeden dolayı koltuk altı bölgesi, bakteri oluşumuna elverişli bir bölgedir. Koltuk altında oluşan kaşıntılarının en önemli sebebi, koltuk altının temiz tutulmamasıdır. Bu sebeple, kişisel temizliğe önem verilmelidir. Kişisel temizliğe özen göstermeyenler, koltuk altı kaşıntısıyla çok sık karşılaşabilirler.

Kandida mantarı olarak bilinen mantar türü, insan vücudunda barınmasıyla bilinirler. Bu mantar türü, vücudun terleyen bölgelerinde, bağışıklık sisteminin düşük olduğu zamanlarda, vücudumuzda çoğalma gösterirler. Mantar enfeksiyonu, koltuk altında, ağzımızda veya kasıklarda oluşabilir. Bu bakterinin koltuk altında oluşması, kaşıntıya sebep olur. Eğer kaşıntı herhangi bir rahatsızlıktan kaynaklanmıyorsa, ter bezlerinin fazla çalışmasıyla, aşırı terlemeden kaynaklandığı düşünülebilir. Kıyafetlerin üzerinden de fark edilebilen aşırı terleme, huzursuzlukta oluşturabilir.

Ter bezi kanalının tıkanmasıyla deride iltihaplanma oluşarak; kırmızımsı, ufak veziküller oluşur. Bu bir tür pişiktir. Bu pişiklere, sıcak ve rutubetten kaynaklanan, terlemeler sebep olmaktadır.

Ters sedef hastalığı da koltuk altı kaşıntısına sebep olmaktadır. Bu tür sedef yaraları çoğunlukla kasık, koltuk altı, göbek deliği, cinsel organın etrafında bulunan kıvrımlar ve göğüs altında oluşmaktadır. Oluşan bu tür sedef rahatsızlığında, yaralar kızarık ve parlaktır. Oluşan bu yaralar, kıyafetlerin sürtünmesi ve terlemeyle zarar görür. Sonucu da oldukça ağrılı olabilir. Bu rahatsızlığa obezite hastalarında, çok sık rastlanmaktadır. Alerjik olarak rastlanan rahatsızlıkların en fazla rastlanılanı, cilt iltihabıdır. Hastanın cildinin, hassas olduğu bir maddeyle teması sonucunda oluşur. Bu deri iltihabı, kaşınma ve kızarmayla kendini gösterir. Daha sonra ise çatlaklar, şişlikler ve kabuk bağlama oluşur. Bütün bunlara, vücudun tek bir yerinde rastlanabileceği gibi, bütün vücudu da kaplayabilir. Bazen ise kimyasal maddeler, kullanılan kozmetik ürünler, losyonlar, giysi boyaları koltuk altındakaşıntı oluşmasına sebep olabilir.

Koltuk altı kaşıntısının en önemli tedavi yöntemi, hijyene dikkat etmektir. Fakat bazı kaşıntılar, hijyenden kaynaklanmayabilir. Böyle durumlarda ise tıbbi yardım almak gerekir. Aşırı terlemeyi önlemek için, sıcak ve rutubetten uzak durup, pamuklu kıyafetler tercih etmek gerekir.

Özellikle kozmetik ürünlerden kaynaklı koltuk altı kaşıntıları, kesin tanı konulup tedavi edilmelidir. Ayrıca bu kozmetik ürünleri kullanmaktan kaçınılmalıdır. Hijyene dikkat edilmesine rağmen, geçmeyen kaşıntılarda dermatoloji uzmanından yardım almak doğru olacaktır.

Koltuk altı kaşıntılarının tedavisinde birçok ürün kullanılabilir. Antibakteriyal sabunlar, mantar kremleri, terlemeyi engelleyen losyonlar bunlardan bazılarıdır.

Koltuk Altı Kaşıntısı Yorumları

soru

Elgin

11 Eylül 2018 Salı

Benim koltuk altım son birkaç gündür sürekli kaşınıyor. Bu kaşıntıya özel iki üç kere duş aldım ve bölgeyi daha temiz yıkadım herhangi bir sonuca ulaşamadım. Koltuk altındaki cildim hassas olduğu için kızarıklık oluşmaya başladı. Bu kaşıntının nedeni ve nasıl geçebileceği hakkında bilginiz var mıdır?

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ciltte Kızarıklık Kaşıntı ve Kabarma Belirtileri ve Tedavisi

Ciltte Kızarıklık Kaşıntı ve Kabarma Belirtileri ve Tedavisi

Yüz Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Yüz Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Akıntı ve Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Akıntı ve Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Kafa Kaşıntısı Nedenleri?

Kafa Kaşıntısı Nedenleri?

Kansızlık Kaşıntı Yapar mı?

Kansızlık Kaşıntı Yapar mı?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6