Vajinada Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Vajinada Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Vajinada Kaşıntı, Vajina da kaşıntı kişinin günlük yaşamını zorlaştıran bir rahatsızlıktır. Vajina bölgesin de kaşıntının nedeni genellikle mantar hastalığından kaynaklanmaktadır. Vajina da kaşıntının tek nedeni mantar rahatsızlığı değildir. Vajina bölgesinde kaşıntıya neden olan mantar "Candida Albicans" mantarıdır. Vajina oluşan rahatsızlığın tedavisi için öncelikle doktora gidilmelidir. Kesin bir tanı konulduktan sonra tedaviye başlanılmalıdır. Vajina bölgesindeki rahatsızlıktan dolayı birçok kadın doktora gitmekten kaçınmaktadır. Doktora gidilmeden uygulanan yöntemlere kişiye daha çok zarar verebilir.


Vajinada Kaşıntı Nasıl Teşhis Edilir?


Vajinada kaşıntının başlaması ilk olarak mantar rahatsızlığını akıllara getirilmektedir. Kadınların hemen hemen birçoğu mantar hastalığına yakalanmaktadır. Mantar rahatsızlığı çoğunlukla kadınlarda görülmektedir. Erkekler ise cinsel ilişki yoluyla bu sorundan dolayı bazı problemler yaşayabilirler. Vajina bölgesinde yaşanan kaşıntının nedeni vajinanın doğal yapısından kaynaklanmaktadır. Vajinanın sürekli nemli oluşu mantar rahatsızlığına neden olmaktadır. Nemli, ılık ve sürekli karanlık olması bakterilerin üremesine neden olmaktadır. Bakteriler genellikle nemli ortamlarda ürerler. Aynı zamanda kadınların belli dönemlerde yaşamış oldukları hormonal durumlarda bakterilerin üremesine neden olmaktadır.


Vajinada Kaşıntı Neden Oluşur? 


Vajinada kaşıntının sebebi mantar hastalığından kaynaklanacağı gibi kullanılan antibiyotikler ve doğum kontrol haplarına kaşıntıya neden olmaktadır. Özellikle yararlı bakterileri yok ederek zararlı bakterilerin üremesini sağlayan doğum kontrol hapları en az mantar rahatsızlığı kadar vajina da kaşıntıya neden olabilir. Ayrıca bireyin vücudun da meydana gelen rahatsızlıklar sonucunda bağışıklık sisteminin zayıflaması da bakterilerin çoğalmasına neden olabilir. Bu durumda zararlı bakterilerin harekete geçmesine neden olabilir. Bu nedenlerle birlikte vajina da kaşıntıya neden olan en büyük etken mantar enfeksiyonudur.


Mantar Enfeksiyonunun Oluşma Neden Olur?

 • Antibiyotik Kullanımı: Çok sık ve düzenli olarak kullanılan antibiyotikler vajinada kaşıntıya neden olabilir. Özellikle diş ağrısı için kullanılan antibiyotikler uzun süreli kullanılırsa mantara neden olabilir. Bu nedenler antibiyotik kullanımına dikkat edilmelidir.
 • Doğum Kontrol Hapları: Sürekli doğum kontrol hapı kullana kişilerin vajinasında kaşıntı oluşabilir. Bu nedenle doğum kontrol hapı kullanan kişiler doktora başvururken mutlaka doğum kontrol hapı kullandıklarını doktora bildirmeleri gerekmektedir.
 • Yanlış Beslenme: Sağlıklı beslenme vücudun bağışıklık sistemini güçlendir. Bağışıklık sistemi güçlü olursa vücutta bakteri üremesi gerçekleşmez. Eğer vücudun bağışıklık sistemi zayıflaması bakteri üremesine neden olur.
 • Stres: Önemsiz gibi görünen stres birçok hastalığa kaynaklık etmektedir. Aşırı stres vücudun dengesini bozmaktadır. Vücut dengesinin bozulması bağışıklık sistemine zarar verebilir. Bu durumda bakteri oluşumuna neden olur.
 • Dar Kıyafetler: Kadınların birçoğu şık görünmek için dar kıyafetler tercih etmektedir. Fakat sürekli dar kıyafet giymek vajina bölgesinin terlemesine neden olabilir. Vajinan sürekli terli ve nemli kalması bakterilerin üremesine enden olur. Bu durumda vajinada kaşıntıya neden olur. Dar kıyafetlerin yanı sıra tercih edilen iç çamaşırı da vajina da kaşıntıya neden olur. İç çamaşırı seçimi yaparken dikkat edilmeli ve naylon yerine pamuklu ürünler tercih edilmelidir. Çünkü naylon ürünler vajina bölgesinin terlemesine neden olur.
 • Menopoz: Belli yaştan sonra kadınlar da bazı hormonal değişikler meydana gelmektedir. Hormonal değişiklikler sonucunda vücudun dengesi bozulmaktadır. Vücut dengesinin değişmesine mantar oluşumuna neden olur.
 • Cinsel İlişki: Cinsel ilişki partnerin temizliği çok önemlidir. Parterin hijyenik olmaması mantar oluşumuna neden olabilir. Ayrıca cinsel ilişkilerde vajina da var olan kaşıntı önce partnerinize daha sonra tekrarlanan cinsel ilişkiyle size geçebilir.
 • Sperm ile uzun süre temas: Sperm ile uzun süre temas cinsel ilişki ile aynı gibi görünebilir. Fakat cinsel ilişki ile uzun süre sperm ile temas aynı değildir. Vajinanın kendine özgü asidik bir yapısı vardır. Vajinanın sperm ile sürekli temas halinde olması vajinanın pH dengesini bozabilir ve mantar oluşumuna neden olabilir.
 • Kişisel Bakım Ürünleri: Kadınların kullandığı günlük ped ve regl dönemlerinde kullanılan pedler ile tampon gibi ürünler vajinanın dengesini bozmaktadır. Bunların yanı sıra vajina bölgesinin sürekli temizlenmesi yanı vajinal duş yapılması da mantara neden olabilir. Vajinanın sürekli temizlenmesine gerek yoktur. Çünkü vajina sürekli kendini temizleyen bir yapısı vardır. Sürekli yapılan vajinal temizlikler belli bir süre sonra pH dengesine bozabilir ve mantar oluşumuna neden olur.
Vajinada Kaşıntı Tedavi Yöntemi: Vajina bölgesinde meydana gelen kaşıntı için bazı yöntemler bulunmaktadır. Öncelikle kaşıntının nedenlerini öğrenmek için doktora başvurulmalıdır. Kaşıntının tanısı konulduktan sonra tedavi yöntemlerine geçilmelidir. Enfeksiyon için bazı krem ve ilaçlar bulunmaktadır. Hafif geçen kaşıntılar için de fitil de tavsiye edilmektedir. Bazı durumlarda kullanılan ilaçlar kesin çözüm sağlamamaktadır. Bu nedenle bitkisel yöntemlerde denenebilir. Bunların yanı sıra vajina bölgesindeki kaşıntıları engellemek için iç çamaşırının temizliğine dikkat edilmeli ve iç çamaşırı tercihinde pamuklu ürünler kullanılmalıdır. Vajina bölgesindeki kaşıntıya engel olmanın bir diğer yolu da iç çamaşırının ütülenerek kullanılmasıdır.

Vajinada Kaşıntı Yorumları

soru

pelin kota

30 Ağustos 2018 Perşembe

Bende vajinada kaşıntı var ve çok kaşıyınca yanma hissi oluşuyor. Bu ciddi bir durum mu? Endişe etmeli miyim?

Cevap yaz
cevap

Verka

24 Eylül 2018 Pazartesi

Sirkeyle yıkamanı tavsiye edebilirim. Temiz bezi ütüyle ısıtarak kullan. Ve çamaşırını kuru tut. Üşüttügün için kaşıntı oluyor

cevap

Aysel

05 Eylül 2018 Çarşamba

Vajinada kaşıntı genelde mantar nedeniyle olur. Hijyene çok dikkat etmelisiniz.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Karın Bölgesinde Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Karın Bölgesinde Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Ayak Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Göz Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Göz Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Eklemlerde Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Eklemlerde Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz ve Kulak Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz ve Kulak Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Mantar Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Mantar Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Memede Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Memede Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Akıntı ve Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Akıntı ve Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Vajina Dudaklarında Kaşıntı Nedenleri

Vajina Dudaklarında Kaşıntı Nedenleri

Sivrisinek Isırığı Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Sivrisinek Isırığı Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Başta Kaşıntı Sebepleri

Başta Kaşıntı Sebepleri

Sinek Isırığı Kaşıntısı

Sinek Isırığı Kaşıntısı

Kaşıntıya Ne İyi Gelir?

Kaşıntıya Ne İyi Gelir?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6