Kaşıntı Nasıl Geçer Kaşıntı Nedenleri?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kaşıntı Nasıl Geçer Kaşıntı Nedenleri?

Kaşıntı nasıl geçer, kaşıntı günümüzde pek çok insanın bazı dönemlerinde yaşamış olduğu sağlık sorunlarındandır. Basit bir sorun gibi görünse de aslında kişinin hayatını olumsuz etkileyen, uykusuzluk problemlerine neden olan, depresyona sebep olabilen ve hatta kişinin psikolojik sorunları var ise intihara kadar götürebilen bir sorundur kaşıntı problemi. Deride meydana gelen tahriş ve izlerden dolayı sosyal hayatı da etkisi altına alan bir rahatsızlıktır. Kaşıntı probleminin pek çok nedeni vardır. Bazen ciddi hastalıkların ilk belirtileri olabildiği gibi, bazen de hastalığın belirtilerine eşlik edebilmektedir. Aslında kaşıntı vücudumuzun vermiş olduğu bir çeşit uyarı sinyali ya da derimizin vermiş olduğu ve bizi doktora gitmeye yönlendiren bir tepkidir. Çünkü ne kadar hafife alınsa da kaşıntı işte geçer nasılsa deyip atlanmamalı ve nedeni mutlaka araştırılmalıdır.


Kaşıntı neden olur?


Kaşıntıya neden olan pek çok basit ve ciddi hastalık saymak mümkündür, bunlar; Egzama, uyuz, bitlenme, ilaçlardan kaynaklanan kaşıntılar, çeşitli mantar hastalıklarının yol açtığı kaşıntılar, bağırsak parazitleri, iç organda meydana gelen kanser türleri (Safra kesesi kanseri, karaciğer kanseri, bağırsak kanseri gibi), safra kesesinde oluşan taşlar, sarılık, lösemi ya da lenfoma gibi çeşitli kan hastalıkları, AIDS, böbrek yetmezliği, safra tıkanıklıkları, diyabet gibi hastalıklarda ilk belirti kaşıntı olabilmektedir ya da kaşıntının sık rastlanan nedenlerinden biri olan cilt kuruluğu kaşıntı sebebi olabilmektedir. Cilt kuruluğu özellikle yaşlı insanlarda, yaşın ilerlemesi sonucu derinin esnekliğini kaybetmesi, su tutabilme özelliğinin azalması ve deri fonksiyonlarının deformasyonundan dolayı oluşmaktadır. Genç ya da orta yaşlı bireylerde görünen cilt kuruluğu ise ya çok sıcak su ile sık banyo yapmalarından ya da banyo esnasında kullandıkları sabunların sert alkali sabunlar oluşundan kaynaklanabilmektedir. Aynı zamanda banyoda sık lif ya da kese yapılması da cilt kuruluğuna neden olan sebeplerdendir.


Kaşıntı nasıl geçer, tedavi edilir?


Kaşıntı da uygulanacak tedavi yolundan önce kaşıntının nedenleri araştırılmalı ve nedene yönelik tedavi uygulanmalıdır. Kaşıntı nedenleri araştırılırken ise hastanın yaşı, yakın zamanda kullandığı ve hala kullanmakta olduğu ilaçlar, mevcut olan hastalıkları, banyo alışkanlıkları ve hastanın psikolojik durumu dikkate alınmalıdır. Eğer hastadaki kaşıntının nedeni deri hastalıkları ise uygun ilaçlar kullanılarak tedavi edilebilmektedir. Kaşıntı tedavisinde deri hastalıklarında kullanılabilecek pek çok mentollü kremler, pudralar, vazelin ve pomatlar bulunmaktadır. Ancak tüm bunlar kısa süreli tedaviler için uygundur. Uzun süreli tedavilerde bu tür ürünleri kullanmak cilt tahrişine neden olacağından kullanılması doğru olmaz. Tedavi süreci uzun olan kaşıntı problemlerinde hastanın aynı zamanda bir psikolog tarafından izlenmesi de gerekli görülebilmektedir. Tedavi sürecinde hastanın alkol alımından, baharatlı ve sıcak yiyecek, içeceklerden uzak durması da gerekmektedir. Çünkü bu tür yiyecek ve içecekler deride damarların genişlemesine neden olacağı için kaşıntıyı daha çok arttırabilmektedir.

Kaşıntının nedeni ne olursa olsun evde uygulayabileceğiniz birkaç küçük değişikle kaşıntınızı hafifletmek de mümkün, çok sıcak ortamlardan kaçınmak, çok sıkı (Terletecek şekilde) giyinmemek, pamuklu ve hafif giysiler kullanmak kaşıntıyı hafifletmede yardımcı olacaktır.

Kaşıntı Nasıl Geçer Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kaşıntı Duası Okunuşu ve Anlamı

Kaşıntı Duası Okunuşu ve Anlamı

Güncel

Bacak Arası Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Arası Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6