Ayak Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ayak Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta kaşıntı, oldukça rahatsız edici bir sorundur. Mantar gibi cilt hastalıklarından tutun, böcek sokması, alerji gibi çok değişik etkenlerden ayakta kaşıntı olabilir. Bu yüzden öncelikle ayakta kaşıntıya neden olan etkenin tespit edilmesi gerekir. Bu problem ortadan kaldırılırsa, kaşıntı sorunu giderilebilir. Bunun yanında ayakta oluşan kızarıklık, şişkinlik gibi diğer belirtilerde değerlendirilmelidir.


Ayak Kaşıntısı Sebepleri Nelerdir?


Ayak mantarı, ayaklarda meydana gelen kaşıntıların çoğu tinea pedis adı verilen ayak parmakları arasına yerleşerek çoğalan mantarlar nedeni ile oluşur. Bulaşıcı bir rahatsızlık olan ayak mantarları ortak giyilen ayakkabı ve terliklerden, evlerin kullanılan zeminlerinden, ortak giyilen çoraplardan kolaylıkla ayaktan ayağa geçebilmektedir. Bu rahatsızlıktan korunmanın ilk şartı ayakları kuru ve temiz tutmaktır. İlk belirtileri kaşıntı ve kızarıklık ile ortaya çıkan ayak mantarları ayak parmakları arasında kaşıntı ve su toplanmasına, şişmeye ve pullanmaya neden olmaktadır. Parmaklar arasında kuruluk meydana gelir ve kuruluğa bağlı olarak çatlaklar oluşur. Tedavisi ise genellikle doktor reçetesinden çok doğa eczanesindedir. Doğada bulunan birçok bitki ile yapılan kürler ayak mantarı tedavisinde oldukça etkilidir.

Alerjenler, bağışıklık sisteminin yavaşlamış olması ve ayaklarda tahribe neden olabilecek yerlerde bulunulması ile ayaklarda alerjik reaksiyonlar görülür. Bununla birlikte ayaklarda kaşıntı ve kızarıklık. Kaşımaya bağlı olarak yaralar ortaya çıkabilir. Tedavisi ise doktorun alerjiye neden olan şeyin tespiti ile yazdığı ilaçlara bağlı olarak gerçekleşir.

Tahta kurusu, özellikle toplu kullanım alanları (Yurt ve hastaneler gibi), oteller ve sığınaklarda yaşayan insanlarda görülür. Beslenmek için geceleri ortaya çıkan tahta kuruları insan vücuduna yapışarak buradan beslenmeye başlar. Özellikle ayaklarda görülen bu durumda tahta kurusunun vücuttan ayrılması oldukça zordur. Yapıştığı yerden profesyonel yardız ile çıkarılması mümkün olan tahta kuruları ayaklarda enfeksiyonlara ve kaşıntılara neden olmaktadır. Tedavisi doktor tarafından yazılan ilaç ve kremler ile mümkündür.

Bitler, insandan insana kolaylık ile geçebilen bitler asalak parazitlerdir ve özellikle ayak ile kafada olduğundan fazla kaşıntıya neden olurlar. İnsan kanı ile beslenen bitler ayak parmakları arasına yerleşebilirler. Bu neden ile ayakların bakımı ve temizliği oldukça önemlidir.

Egzema, bulaşıcı olmayan bu hastalık özellikle ellerde ve ayaklarda görülmektedir. Uzun süren bir deri hastalığı olan egzama kaşıntıya, kuruluğa ve deride döküntülere neden olmaktadır. En büyük belirtisi kızarmış ve sürekli kaşınan ayak derisidir. Tedavisi için ayakların sürekli temiz tutulması ve yağlı olması oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra doktor tarafından verilen ilaçlar da kullanılabilir.

Kontakt dermatit: bu ciltte meydana gelen iltihaptır. Ciltte herhangi bir alerjenden kaynaklanan bölgesel kaşınmaya yol açar. Özellikle deterjan, sabun, kimyasallar buna neden olabilir. Ayakta kaşıntı etkisi gösterirse, hemen alerji testi yapılarak etken tespit edilmelidir. Buna uygun şekilde sistemik streoid kremler tedavide kullanılır.

Arı sokması: Ayaklarda şişme, kızarıklık ve kaşıntı gibi sorunlara yol açabilir. Ciltte yanmaya neden olur. Tedavisi için arının iğnesinin çıkarılması, ağrı kesiciler, steroid olmayan anti enflamatuvar ilaçların kullanılması gerekir. Ayağınızdaki kaşıntının nedeni arı sokması olursa, hemen müdahale edilmesi yararlı olur.

Alerjik reaksiyon: bu sorun bağışıklık sisteminin bazı maddelere karşı verdiği anormal tepkiler sonucunda yaşanır. Bu alerjen maddeler yüzünden bağışıklık sistemi antikor ürettiğinde ayakta kaşıntı gibi vücudun farklı bölgelerinde kaşıntı sorunu ortaya çıkabilir. Bu belirtilerin yanında boğazda şişme, solunum sorunları, nefes darlığı, aksırma, sersemlik gibi başka etkilerde ortaya çıkabilir. Bu alerjik reaksiyon tespit edilirse, doktorun önerisiyle kullanılacak ilaçlarla kaşıntı sorunu tedavi edilebilir.

Ayak Kaşıntısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Burun Üstü Kaşıntısı Nedenleri?

Burun Üstü Kaşıntısı Nedenleri?

Kansızlık Kaşıntı Yapar mı?

Kansızlık Kaşıntı Yapar mı?

Burun Kaşıntısı Parazit Nedenleri?

Burun Kaşıntısı Parazit Nedenleri?

Kulak Arkası Kaşıntı Tedavisi

Kulak Arkası Kaşıntı Tedavisi

Geçmeyen Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Geçmeyen Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Alerjik Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Alerjik Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ciltte Kaşıntı Nasıl Geçer?

Ciltte Kaşıntı Nasıl Geçer?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6