Genital Bölgede Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Genital Bölgede Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Genital bölgede kaşıntı, genital bölgede kaşıntı, kişiyi huzursuz hissettiren bir durumdur. En sık nedeni genellikle mantar hastalığıdır. Genital bölgede meydana gelen mantar türü candida albicans'tır. Genital bölgede kaşıntıya yol açan mantar türü daha çok kadınlarda görülse de erkeklerde görülme olasılığı da vardır. Cinsel birliktelik anında partnerden partnere geçebilecek bir hastalık türüdür. Kadınları daha çok etkilemesinin nedeni ise vajinal yapının ılık, nemli ve karanlık olmasıdır. Böyle bir ortamda bakteriler daha çok gelişir. Vücutta yaşanan hormonal değişimlere bağlı olarak bakteriler vajinayı kolaylıkla ele geçirebilir. Genital bölgede kaşıntı büyük ihtimal mantar enfeksiyonundan dolayı oluşabileceği gibi kanser, kıl dönmesi, bölge hijyenine dikkat etmemek, apse ve iltihap, bölgedeki kılların uzun olması, kindilom, gebelikten korunmak için kullanılan köpükler, psikolojik etkenler, sistemik rahatsızlıklar, cilt kuruluğu, vücut ya da kasık biti, alerjenler, böbrek hastalığı, tiroit hastalıkları, diyabet, uyuz, egzama, sedef gibi cilt hastalıklarından dolayı da oluşabilir.


Genital bölgede kaşıntı neden olur?


Genital bölgede kaşıntı mantar hastalığı pek çok nedenden dolayı oluşabilir. Doğum kontrolü hapı kullanmak, antibiyotik kullanımı vücutta yararlı bakterileri yok ederek zararlı olanların üremesini sağlar. Bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucu da zararlı bakterilerin sayısı artarak bölgede farklı hastalıkların oluşmasına ve beraberinde kaşıntıya neden olabilir.


Genital bölgede mantar enfeksiyonu oluşma neden olur?


Antibiyotik kullanımı: Düzenli olarak farklı hastalıklardan dolayı antibiyotik kullan kişilerde genital bölgede mantar gelişme olasılığı yüksektir. Bu durumda mantar ile bölgede kaşıntıya maruz kalınabilir.

Doğum kontrol hapı: Doğum kontrol hapları bölgede mantar enfeksiyonun gelişmesine neden olabilir. Gelişen mantar nedeniyle kaşıntı meydana gelir.

Beslenme: Düzensiz ve yanlış beslenme bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve zararlı bakterilerin çoğalmasına neden olur. Aşırı karbonhidrat, yağ, şeker tüketimi genital hastalıkların gelişme riskini arttırır.

Stres: Stres çok ciddiye alınmasa da temelde birçok hastalığın altta yatan nedenidir. Vücut dengesinin bozulmasına neden olur. Cilt sağlığını önemli ölçüde etkiler ve bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur. Bu durumda genital bölge ile alakalı problemler de açığa çıkabilir.

Menopoz: Menopoz döneminde yaşanan hormonal değişimler vücut senkronunun bozulmasına ve mantar enfeksiyonuna neden olur.

Dar kıyafetler: Üzerine tam anlamıyla yapışan kıyafetler, özellikle dar kot pantolonlar genital bölgenin terlemesini ve bakteriler için uygun ortamın hazırlanmasına neden olur. Sentetik iç çamaşırları da tıpkı dar kıyafetler gibi genital bölgeyi olumsuz etkiler.

Kişisel bakım ürünleri: Genital bölge için kullanılan ped, tampon gibi ürünler bölgenin dengesini bozarak kaşıntıya yol açabilir. Ayrıca sık sık vajinal duş yine bölgede kaşıntıya neden olabilir. Vajina kendini temizleyebilme özelliğinde olan bir organdır. Ekstra olarak temizlenmesine bölgenin pH dengesini bozar.

Cinsel birliktelik: Cinsel birliktelik ile kadında bulunan hastalık erkeğe ve erketen tekrar kadına geçebilir. Bu durumda hastalığın şiddeti artarak belirtiler daha keskin yaşanabilir.


Genital bölgede kaşıntı tedavisi nasıl yapılır?


Genital bölgede kaşıntı için doktora başvurulduğunda doktor gerekli incelemeyi yaparak nedene yönelik tedavi başlatır. Genital bölgede kaşıntı genellikle enfeksiyon kaynaklı olduğu için doktor krem ve bazı ilaçlar reçete edilebilir. Gelişen enfeksiyon çok şiddetli değilse krem ve fitil kullanımı yeterli olabilir. Genital bölge enfeksiyonlarında reçete edilen ilaçlar doktorun önerdiği süre boyunca kesintisiz kullanılmalıdır. Yarım bırakıldığında hastalık tekrar nüksedebilir. İlaç kullanımından sonra gelen 2 hafta içinde bölgede gerçekleşen kaşıntı ortadan kalkar. Doktor ekstra olarak direk kaşıntıya etki edecek ilaçlar da reçete edebilir.

Genital bölgede kaşıntı için bir sebep bulunamamışsa ya da cilt hastalıkları nedeniyle oluşmuşsa kısa sürede rahatlama sağlayan merhemler de reçete edilebilir.

Genital Bölgede Kaşıntı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kaşıntıya Ne İyi Gelir?

Kaşıntıya Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Güncel

Kansızlık Kaşıntı Yapar mı?

Kansızlık Kaşıntı Yapar mı?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6