Saç Diplerinde Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Saç Diplerinde Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Saç Diplerinde Kaşıntı; pek çok sebebi vardır. Özellikle hijyene yeteri kadar dikkat edilmemesi ve şampuan, sabun gibi kimyasal malzemelerinde, deride kalması kaşıntılara sebebiyet verebilmektedir. Yine özellikle saç çevresindeki deride ortaya çıkan kaşıntının en büyük sebeplerinin başında, kepek problemi yer almaktadır. Yine türlü alerjilerde kafa derisinde kaşıntı olmasına sebep olabilmektedir.


Saç Diplerinde Kaşıntı Neden Olur?


Kafa bölgesinde oluşan kaşıntının sebebi, yine herhangi bir deri hastalığı da olabilir. Yine özellikle deriyi etkilemekte olan kızamık, suçiçeği, kızıl gibi enfeksiyonel hastalıklarda özellikle baş ve kafa bölümünde lezyonlara ve bundan ötürü de kaşıntılara sebep olabilmektedir. Enfeksiyondan bahsediliyorsa, mantar enfeksiyonlarını atlamak olmaz. Mantar enfeksiyonları kaşıntıların en başta olan nedenleri arasında yer almaktadır. Pek çok bölgede kaşıntılara sebep olan mantar enfeksiyonları, saç diplerinde kaşıntılara neden olabilmektedir. Yine parazitler, özellikle saçlarda ve saç diplerinde kaşıntı oluşturan sebeplerden birtanesidir. Kafa ve saç bölgesinde kaşıntı yaz mevsiminde, sıcak ve nemli havalarda oldukça fazla görülür. Bu havalarda terdenl ötürü nemli olan vücut, kaşınmaya biraz daha meyilli durumdadır. Nem kaşıntının oluşmasında son etkili olan bir maddedir. Saç kıran olarak bilinmekte olan problemde de özellikle saç bölgesinde ve saç diplerinde kaşıntılar meydana gelmektedir.

Üzüntü, sıkıntı, ruhsal sorunlar, iş stresi gibi durumlarda, saç diplerinde kaşıntıların sebepleri arasındadır. Yine ilaçlara bağlı olarak gelişmekte olan kaşıntılara da sık bir şekilde rastlanılmaktadır. Bundan dolayı, ilaç kullananların, ilacın kaşınma olarak yan etkisi olup olmadığının öğrenilmesi gerekmektedir. Besin ürünleri alerjilerine bağlı olarak da saçta kaşınmalar olabilir. Bu tip bütün kaşıntılar birkaç gün devam ettikten sonra, kendi kendine geçmektedir. Bunların dışında kaşıntı için pek çok sebep saymak mümkündür.

Saç Diplerinde Kaşıntı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6