Makatta Şişlik ve Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Makatta Şişlik ve Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Makatta şişlik ve kaşıntı sorunu, birçok kişinin başına gelmektedir. Fakat günümüzde bu gibi problemler ile karşılaşan insanlar yaşadıkları bu sorunu, utanma duyguları nedeni ile kimseye anlatmamaktadır. Bu durum bazı insanlarda o kadar yoğundur ki bu kişiler makatta meydana gelen şişlik ve kaşıntı sorunları için doktora gitmeyi bile ihmal ederler. Bireyler üzerinde çok sık karşılaşılan bu problem, kesinlikle en kısa sürede önlenmelidir. Aksi durumlarda zamanla bu kaşıntılar farklı sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu gibi durumlar bazen fiziksel olsa bile bazen sosyal bir sorun olabilmektedir. Çünkü bu bölgelerde meydana gelen kaşıntı durumlarında kişilerin bölgeleri kaşıyamaması nedeni ile makattaki şişlik ve kaşıntı oldukça sorun olur. Örneğin makat bölgesinin kaşınması durumunda kişinin iş yerlerinde ya da diğer ortamlarda bu bölgelerindeki kaşıntının ortadan kaldırılması amacı ile kaşıma ihtiyacının giderilememesi nedeni ile makattaki şişlik ve kaşıntı sorunu iki katı kadar artar. Bu gibi durumlar bazen bir hastalık nedeni ile ortaya çıkabilmektedir. Çünkü makat bölgesi, hastalıklara en uygun bölgelerden biridir. Çünkü bu bölgelerde yararlı ve zararı bakteriler olmak üzere birçok bakteri bulunur. Bu bakterilerin azalması ya da artması durumunda farklı hastalıklar meydana gelerek başta kaşıntı olmak üzere şişlik sorunlarına neden olabilir. Makatta şişlik ve kaşıntı durumu, bazı kişilerde çok fark edilmese bile sinir ve stres durumlarının artmasına neden olur. Özellikle bunaltıcı sıcakların olduğu yaz aylarında bu durum çok büyük sorun haline gelir.

Makatta şişlik ve kaşıntı sorunu, en fazla erkeklerde meydana gelen bir durumdur. Bu durum yapılan muayene ve tetkikler ile ortaya çıkarılmıştır. Hem erkeklerde hem de çocuklarda çok karşılaşılan bu durumun en büyük nedenlerini şu şekilde inceleyebiliriz.
  • Parazitler: İnsanlarda parazitler çok büyük sorunlara neden olur. Kıl kurdu başta olmak üzere meydana gelen bağırsak parazitleri makatta şişlik ve kaşıntıya neden olabilmektedir. Sizlerde bu durumla karşılaşmamak için gerekli önlemleri almalısınız.
  • Aşırı temizlik: Sorun tam olarak kişinin makat bölgesinde ise bu durum aşırı hijyen nedeni ile meydana gelebilmektedir. Yazının en başında da belirttiğimiz gibi faydalı bakterilerin yok edilmesi durumunda makatta şişlik ve kaşıntı sorunları ortaya çıkmaktadır.
  • Terleme: bu durum tahmin ettiğiniz gibi yaz aylarından insanlarda çok fazla görünmektedir. Terleme nedeni ile zararlı bakterilerin makat bölgesinde çoğalması nedeni ile bu bölgede bu gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir.
  • Aşırı baharat ürünleri tüketimi: bu ürünler tüketildikten bir süre sonra dışkı yolu ile dışarı atılır. Bu ürünlerin tahriş edici etkileri nedeni ile makat bölgesinde küçük sorunlara neden olur. Fakat bu durum nedeni ile ortaya çıkan şişlik ve kaşıntı sadece bir ya da iki gün sürer.

Makata şişlik ve kaşıntı sorunu nasıl tedavi edilir?


Bu gibi durumlarda tabi ki doktorun mutlaka bir kez göz ile muayenesi gerekmektedir. Bu gibi durumlarda doktor bazen bakarak bile teşhis koyabilir. Eğer doktorun teşhis etmiş olduğu bir hastalık var ise bu durum kullanılan bazı ilaçlar ile kolay bir şekilde çözülebilir. Fakat doktor sorunu çözememiş ise bu durumda kişinin bu sorunun giderilmesi için bazı testler yapar. Bu durumda doktorun bazı tavsiyelerde bulunması hasta için iyi olacaktır. Özellikle kişinin duru su kullanması ve bu sorunu büyütecek yiyeceklerden uzak durulması gibi öneriler hasta için çok iyi olacaktır. Bu gibi durumlarda genellikle doktorlar hasta için pruzon merhem adı verilen ilaçları tavsiye ederler. Sizlerde doktorunuzun vermiş olduğu ilaçları düzenli bir şekilde kullanarak makatta şişlik ve kaşıntı sorununun tedavisini sürdürün.

Makatta Şişlik ve Kaşıntı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Köpeklerde Kaşıntı Nedenleri?

Köpeklerde Kaşıntı Nedenleri?

Şeker Hastalığı Kaşıntı Yapar mı?

Şeker Hastalığı Kaşıntı Yapar mı?

Göğüs Ucu Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Göğüs Ucu Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Ciltte Kaşıntı Nasıl Geçer?

Ciltte Kaşıntı Nasıl Geçer?

Diş Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Diş Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Basur Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Basur Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Klitoriste Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Klitoriste Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi