Makat Kaşıntısı Nasıl Geçer?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Makat Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Makat Kaşıntısı Nasıl Geçer, Oldukça yaygın bir problem olan ve çoğunlukla makat derisindeki problemden kaynaklanan makat kaşıntısı, çoğunlukla kişinin yaşam tarzında yapacağı ufak değişiklikler ile kolaylıkla tedavi edilmektedir. Erkeklerde kadınlara oranla daha sık görülen bu problem herhangi bir yaşta görülebilir. Fakat 30-50 yaş arası daha sık rastlanır. Hemoroid, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, sindirim problemleri, sedef hastalığı ve kontakt dermatit gibi deri hastalıkları, anal tümörler, mayasıl, makat siğili, makat çatlağı, kıl dönmesi, hijyen eksikliği, dar kıyafetler, makat bölgesinin ıslak ve nemli kalması gibi nedenlerden kaynaklanan makat kaşıntısı, kişiyi oldukça huzursuz eden ve hayatını olumsuz etkileyen bir problemdir.

Makat kaşıntısı nasıl geçer, 7-10 gün içerisinde iyileşmeyen makat kaşıntısı mutlaka bir doktor tarafından tedavi edilmelidir. Makat kaşıntısı için genel cerrahi uzmanına başvurulur ve kaşıntının altında yatan nedene göre tedavi uygulanır. Enfeksiyon tedavisi, kişinin beslenme programında yapacağı bazı değişiklikler, kişisel bakımda alınacak birtakım önlemler ve bazen de cerrahi müdahaleler ile tedavi edilen makat kaşıntısının doğru tedavi edilmesi için öncelikle makat kaşıntısının sebepleri bilinmesi gerekir.

İlaç tedavisi, bazı reçetesiz merhemler ya da doktorun reçete edeceği hidrokortizonlar makat bölgesine sürüldüğü takdirde kaşıntı probleminin giderilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda desitin ve balmex gibi çinko oksit içerikli koruyucu merhemler, antihistamin alerji ilaçları makat bölgesine uygulandığında rahatlama sağlanır.

Makat kaşıntısı nasıl geçer, ilaç tedavisinin yanı sıra kişinin alacağı bazı önlemler ve uygulayacağı bazı bitkisel tedavi yöntemleri ile bu sorundan kurtulmak mümkündür.
 • Makat bölgesinin aşırı derecede temizlenmesi bölgenin koruma faktörlerini yok edeceği için bu bölge aşırı temizlenmelidir.
 • Makat bölgesini rahatsız eden dar kıyafetler tercih etmek yerine rahat kıyafetler ve pamuklu ve elastikli iç çamaşırları tercih edilmelidir.
 • Domates, turşu, patlıcan gibi asitli besinler ve acı ve aşırı baharatlı gıdalardan uzak durulmalıdır.
 • Aşırı kilo makat bölgesinin sürmesine neden olarak kaşıntı oluşturabileceği için aşırı kilo normale indirilmelidir.
 • Makat bölgesinde yeterli temizlik yapılmamasının kaşıntıya neden olacağı düşünerek makat bölgesinin temizliğine dikkat edilmelidir.
 • Makat bölgesini nemli bırakmamaya özen gösterilmelidir.
 • Kalitesiz ve içerisinde beyazlatıcı madde bulunan tuvalet kâğıdı kullanılmamalıdır.

Makat kaşıntısı için evde uygulanabilecek bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir?


Elma sirkesi, günde 1 defa 1 su bardağı suyun içerisine 2 çorba kaşığı elma sirkesi ilave edip karıştırdıktan sonra içilmesi asitlik oranını düşüreceği için makat kaşıntısının giderilmesine yardımcı olabilir.

Sarımsak, bağırsakta bulunan enfeksiyonların giderilmesini sağlayan sarımsak, enfeksiyondan kaynaklanan makat kaşıntısının giderilmesinde kullanılabilir.

Hindistan cevizi yağı, antibakteriyel ve antimikrobik özelliğe sahip olan Hindistan cevizi yağı, makat bölgesine sürüldüğünde makat kaşıntısında oldukça rahatlama sağlar ve kaşıntıdan kaynaklanan yanma hissini giderir.

Makat Kaşıntısı Nasıl Geçer Yorumları

soru

Gevheri

25 Eylül 2018 Salı

Merhaba 1 haftadır göbek deliğimin sol tartında bir ağrı sağlanıyor aynı zamanda makatımda kaşıntı var. Büyük abdeste girdiğimde çok zorlanıyorum. Çıktığımda ise kaşıntı daha çok artıyor artık o kadar rahatsız edici hale geldi ki geceleri yatamıyorum bir çözüm önerin lütfen makatım kaşınıyor diye doktora gitmeye utanıyorum yaşım 42 evde neyapabilirim?

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6