Burun Kaşıntısı Parazit Nedenleri?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Burun Kaşıntısı Parazit Nedenleri?

Burun kaşıntısı parazit, genellikle göz kızarması, hapşırma, burun akıntısı ve göz sulanması gibi nedenlerde dolayı oluşmaktadır. Alerji oluşumu vücudun bağışıklık sisteminin normalden zararsız olan bir maddeye verebildiği bir tepkidir. Eğer burun kaşıntısı yaşıyorsanız bir doktora başvurmanız gerekmektedir.

Burun kaşıntısı parazit nedenleri, kronik olan burun kaşıntısı problemi yaşıyorsanız ya da bunu yanı sıra burun tıkanıklığı, hapşırma ve göz yaşarması gibi probleminiz varsa, büyük bir ihtimalle alerjik rinit rahatsızlığıyla karşı karşıyasınızdır. Bu tür olan alerjiye neden olan maddelerden birisi de ev tozudur. Evlerimizde de bulunan veya gözle göremediğimiz bakterilerde bu tür alerjiye neden olabilir. Kedi, köpek ve at gibi hayvanların salya ya da idrarına temas etmekle birlikte alerjik olan reaksiyonlara da neden olabilmektedir. Bunu yanı sıra eğer bir besine karşı hassasiyetiniz varsa, bu durumda burun kaşıntısına yol açabilmektedir. Vücudun susuz kalması ya da nemsizlikten oluşan burun derisinin kurumasına veya burun kaşıntısına neden olabilmektedir. Sedef hastalığı ve egzama gibi rahatsızlıkları olan hastalar burun kaşıntısından şikâyetçi olur. Bununla birlikte dumana, ağır olan kokulara ve kimyasallara maruz kalınması sonucunda burun kaşıntısı ortaya çıkabilmektedir. Havaların aniden ısınması ya da soğuması ve nem değişikliği vücutta istenmeyen reaksiyonlar doğurabilir veya burun kaşıntısına da neden olabilmektedir. Hamilelik ya da ergenlik döneminde meydana gelebilen hormonal olan değişikliklerde de burun kaşıntısına yol açabilmektedir. Bazı ilaçların da yan etkileri burun kaşıntısına neden olabilmektedir.

Burun kaşıntısı parazit tedavisi, basit gibi görülen ve ancak oldukça rahatsızlık veren burun kaşıntısından kurtulabilmenin birkaç yolu var ya da birçoğu kolaylık ile uygulanabilmektedir. Bu iyileştirme yollarından bazıları da burun kaşıntısına göre olan ilaçlar, burun spreyi veya çevresel olabilen değişikliklerdir. Alerjinin neden olabildiği burun kaşıntılarında da tedavi yöntemi ağız ya da burun spreyleridir. Ancak bu spreyler uzun süreli olarak etki sağlayamamaktadır. Burun kaşıntısının nedeni de tam olarak anlaşılamadığı zamanda kalıcı olan tedaviyi bulmak çok zordur. Bu nedenle de bu rahatsızlıkta doktora başvurulması da çok önemlidir. Burun kaşıntısına fayda sağlayabilen tedavi yöntemlerimden biri tuz çözeltisi spreylerden kullanılmasıdır.

Burun Kaşıntısı Parazit Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Burun Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Burun Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kaşıntı Nasıl Geçer Kaşıntı Nedenleri?

Kaşıntı Nasıl Geçer Kaşıntı Nedenleri?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6