Ciltte Kaşıntı Nasıl Geçer?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ciltte Kaşıntı Nasıl Geçer?

Ciltte kaşıntı, Alerji, mantar ve egzama gibi hastalıkların yanı sıra kişinin kullandığı ilaçlar yan etki olarak ciltte kaşıntı yapabilir. Aynı zamanda böcek ısırması gibi sebepler cildi tahriş ederek kaşıntıya sebep olabilir. Bu durum karşısında kişiler oldukça rahatsız olur. Kişiler genel olarak kaşıntıdan duyduğu rahatsızlıktan dolayı farkında olmadan kaşınan bölgeyi tahriş edecek kadar sert ve hızlı kaşır. Bu durumda kaşınan bölge hem tahriş olurken hem de o bölgede ağrı görülebilir. Bu kaşıntılar sadece tek bir bölgede görülmekle beraber vücudun geneline de yayılabilir. Kaşınan bölgede temas olmadığı halde de kızarıklık ve kabarıklık oluşabilir. Bu gibi durumlarda doktora danışmak en doğru ve sağlıklı karar olacaktır. Kaşıntı sabit şekilde devam etmeyip giderek şiddetini artırabilir.

Bireyde görülen kaşıntı devamlı olarak artış gösteriyor ve her defasında daha uzun süreli kaşınıyor ise en yakın sağlık kuruluşuna gidip destek alarak bu kaşıntının nedenleri ve oluşabilecek sonuçları hakkında bilgi edinilmelidir. Ancak hafif şiddetli kaşıntılar evde de uygulanabilen bazı yöntemlerle giderilebilir. Bunlar genel olarak bitkisel yöntemlerdir. Geçmek bilmeyen kaşıntılar kişide aşırı sinir ve uykusuz kalma gibi sorunlarda yaratabilir. Vücutta görülen kaşıntının diğer adıyla ciltte kaşıntının sebepleri arasında dermatolojik hastalıklar, bazı iç hastalıklar, kullanılan ilaçlar, hassas cilt ve yaşanılan yoğun stres gösterilebilir.


Ciltte Kaşıntı Nasıl Geçer?


Böcek ısırıkları, böcek sokmaları ve iltihap gibi sebeplerle oluşmuş kaşıntılarda fesleğen yaprağı kullanılabilir. Fesleğen yaprağı içinde barındırdığı antibakteriyel ve antiseptik özellikleri ile ciltte kaşıntıya iyi gelmektedir. Çay ağacı yağı egzama ve mantar hastalıklarının yanı sıra ciltteki kuruluğa da iyi gelmektedir. Çay ağacı yağı kuru cildi nemlendirirken aynı zamanda cildi temizleyici özellik göstererek bakteri oluşumuna engel olur.

Aynısefa bitkisi kaşımaktan tahriş olmuş ciltlere uygulanabilir. Aynısefa bitkisi kaşıntıdan dolayı tahriş olmuş cilde uygulandığında tahriş olan bölgenin iyileşme sürecini hızlandırırken kaşıntıyı da azaltır. Papatya çiçeği kaşıntıyı ve oluşan iltihabı azaltır. Bu bitkilerin yanında ciltte kaşıntı oluştuğunda kullanılabilecek başka bitkilerde vardır. Bu bitkilere örnek olarak kan otu, sakız otu, karakafes otu ve kuş otu verilebilir.

Ciltte Kaşıntı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Köpeklerde Kaşıntı Nedenleri?

Köpeklerde Kaşıntı Nedenleri?

Vücutta Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Vücutta Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Sırt Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Sırt Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Kaşıntıya Ne İyi Gelir?

Kaşıntıya Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Burun Kaşıntısı Nedenleri?

Bebeklerde Burun Kaşıntısı Nedenleri?

Güncel

Vajinada Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Vajinada Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Alerjik Göz Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Alerjik Göz Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6