Egzama Kaşıntısı
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Egzama Kaşıntısı

Egzama Kaşıntısı, Kontakt dermatit ismi verilen ve yabancı maddele ile temas sonucunda ortaya çıkan egzama duygu durumları, stres ve kaygı gibi durumlar egzamayı tetikler. Egzama kaşıntısını rahatlatabilmek için genelde kortikosteroid krem ile merhemler kullanılmaktadır. Bakteriyel deri enfeksiyonu içinde antibiyotik ile oral alınan antihistaminler tavsiye edilmektedir. Bu tür ilaçlar ve egzamanın sebepleri ile doğru tedavi yöntemleri hakkında mutlaka doktorunuza başvurun. Ayrıca doğal ve geçici bir çözüm içinde bir miktar yulafı ılık su ile karıştırarak tahriş olmuş yere sürün.


Egzama Kaşıntısı İçin Önlemler Nelerdir?


Egzama olan yeri kaşımak bakteri oluşumunu arttıracağından dolayı cildin tahriş olmasına sebep olur. Bu yüzdende ellerinizi kaşınan yerden mümkün olduğunca uzak tutmanız en iyisi olur. Doktorunuzun tavsiye etmiş olduğu topikal histaminler ile bazı kremler egzama kaşıntısını kısa zaman içinde geçirir. Egzama kaşıntısı için soğuk kompres yapmak ve sıcak su ile banyo yapmakta dayanılmaz kaşıntıyı bir nebzede olsa hafifletir. Bu süre içinde egzamayı tetiklemekte olan olası alerjilerden uzak durmanız en iyisidir.

Enfeksiyonu Önleyebilmek: Bazı zamanlar egzama olan yeri hiç farkında olmadan kaşımaya başlarsınız. Bu kaşıma cildi oldukça tahriş eder ve enfeksiyon kapmasına karşı korunmasız bir hale getirir. Bu durumu engelleyebilmek içinde tırnaklarınızı düzenli bir biçimde kesin ve anti bakteriyel sabunlar kullanın. Egzama kaşıntısı geceleri uykunuzda olmakta ise yatmadan evvel ince pamuklu eldiven giyin.

Cilt Kuruluğunu Engellemek: Cilt kurudukça egzamanın belirtileri de doğal olarak artacaktır. Bu durumda çok daha fazla kaşıntıya yol açar. Özellikle de kış mevsiminde iç mekanlarda kullanılmakta olan ısıtıcılar önce havayı kurutur daha sonra da cildi kurutmaya neden olur. Bu durumu engellemek içinde oturmuş olduğunuz yere nemlendirici buhar cihazı çalıştırın. Isı kaynağına yakın yere ya da kalorifer peteği yakınına geniş ağızlı bir kâse içinde bir miktar su koymanız havayı nemli tutmanıza yardımcı olmaktadır.


Egzama Kaşıntısı İçin Alınacak Diğer Tedbirler

 • Egzama rahatsızlığının daha fazla ilerlemesini azaltabilmek için stresten mutlaka uzak durun ya da en azından stresinizi azaltmaya çaba gösterin.
 • Sentetik giysiler yerine pamuklu olan ve doğal ürünlerden yapılan kıyafetler tercih edin.
 • Egzamanın parlamasına neden olan maddelerin ya da durumların neler olduğunu belirleyin ve bunlarda uzak durun.
 • Gün içerisinde terlediğinizde çorabınız ve gömleğinizi çıkarın.
 • Cildinize zarar vermesi için tırnaklarını hiç uzatmayın daima kısa kullanın. Eğer egzamayı kaşıyacak olur iseniz kısa tırnaklar cildinize daha az verir.
 • Egzama olan yeri duş süngeri ya da havlu ile kesinlikle ovmayın.
 • Soğuk kompres uygulamanızda egzama kaşıntısını hafifletir. Yumuşak bir havlu içerisine buz torbası koyun bunu kaşınan cildin hemen yanında birkaç dakika veya gerektiği kadar tutarak kaşıntının hafiflemesine yardım eder.
 • Cildinizi sık, sık nemlendirmeyi ihmal etmeyin. Özellikle banyo yaptıktan sonra cilde nemlendirici sürün. Nemlendirici krem alırken kokusuz olanını alın. Vazelinde kullanabilirsiniz çünkü bu çeşit merhemler de sudan çok yağ vardır. Nemi hapsetme konusunda losyonlar veya kremler daha etkili olur.

Egzama Kaşıntısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Göbekte Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Göbekte Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Diş Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Diş Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Cilt Hastalıkları Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Cilt Hastalıkları Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Burun Üstü Kaşıntısı Nedenleri?

Burun Üstü Kaşıntısı Nedenleri?

Ellerde Kaşıntı Neden Olur?

Ellerde Kaşıntı Neden Olur?

Testislerde Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Testislerde Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Sinek Isırığı Kaşıntısı

Sinek Isırığı Kaşıntısı

Gece Kaşıntıları Nedenleri Nelerdir?

Gece Kaşıntıları Nedenleri Nelerdir?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6