Akıntı ve Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Akıntı ve Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Akıntı ve Kaşıntı, Bayanların çok sık rastladıkları sorunlardan bir tanesidir. Bu durum hem korku yaratıyor hem de canımızın yanmasına neden olmaktadır. Bunun fizyolojik olarak normal mi yoksa normal değil mi bunu bilmemiz çok önemlidir. Kaşıntı problemi çok can sıkıcıdır. Rahimde meydana gelen kaşıntılar kadın rahatsızlıklarının başında gelmektedir. Rahimdeki kaşıntıların nedenleri nelerdir, nasıl meydana gelmektedir? Bu sorular merak edilmektedir. Rahimde meydana gelen kaşıntı genital rahatsızlıklar içerisinde çok fazla olarak görülenler arasında yer alır. Vajinada meydana gelen mantar mikropları rahimdeki kaşıntıların çok fazla olarak meydana gelen olaylardır.

Vajinadaki mantar mikropları yani enfeksiyonlarının kendini gösteren belirtileri vardır. Genellikle de yaz aylarındaki ısının etkisiyle çok fazla rahatsızlık veren bu kaşıntı, beraberinde idrarın geldiği alanın çok fazla kötü kokması (Ekşimsi ya da taze olmayan balık kokusu), yoğun bir şekilde gelen peynirimsi kıvamda ak akıntılar idrarın dışarıya geldiği yerde mantarın olduğuna işaret eder. Ayrıca, idrar yaparken yanma ve kızarıklık hissetme, cinsel ilişki sırasında acı duyma ve kaçınma da vajinada mantar mikroplarının belirtilerindendir. Vajinada meydana gelen mantar enfeksiyonun meydana gelmesine sebep olan birtakım yanlış uygulamalar vardır.

Misal olarak, genital alanda epilasyon işleminin yanlış olmayan bir biçimde ve düzensiz olarak yapılması, günlük yaşantılarda iç giysilerinin değiştirilmemesi, regl dönemlerinde uzun zaman aynı pedin kullanılması, genital alanın pH eşitliğini bozacak duş jelleri ile temizlenmesi ve sabunla temizlenmesi, çok sıkı ve saten iç giysiler giyme, yanlış bir biçimde taharetlenme ve gebelik bayanlarda vajinalarda meydana gelen mantarlara yol açan faktörlerden bazılarıdır. Bu kaşıntılardan kurtulmak için kadınların pamuklu iç giysiler giymelidir. İç giysiler sürekli olarak değiştirilmelidir. Gerekirse iç çamaşırları güzel bir şekilde ütülenmelidir.

Genital alanın pH eşitliğini bozacak kokan sabunlar, duş jelleri ve parfümler kullanılması önlenmelidir. Zira vajinalar temizliklerini kendi kendilerine yapmaktadır. Genital alanları sürekli olarak epilasyon yapılmalıdır. Genital bölgeleri hijyen kuralları dahilinde bu bölgelerin temizlenmesi önden arkaya doğru yapılmalıdır. Genital alanın nemli ve ıslak olarak bırakılmamasına önem vermeliyiz. Cinsel ilişkiye girilmişse bu ilişkiden sonra ilişkiye girilen yerin bolca su ile yıkanmasına dikkat edin. Çünkü ilişki sonrası arta kalan menilerin de mantar mikroplarının oluşmasına olanak sağlayabilir. Bunun yanında çok fazla şekerli besinlerden ve karbonhidrat içeren yiyeceklerden uzak durursanız mantar mikroplarının oluşması riskini azaltmış olursunuz.

Şimdi sırada akıntının nasıl oluştuğu ve sebeplerine gelince vajinada meydana gelen mikropların etkileriyle meydana gelen bir rahatsızlıktır ve vajinanın dış tarafında bir akıntı meydana gelmektedir. Rahmin ağız bölgesinde ve vajinanın duvarında bulunan yapılarda sıvı meydana gelir. Bu sıvılar vajinanın nemli olarak kalmasına neden olur. Normalde vajinanın sürekli nemli kalmasının nedeni budur. Vajinanın bu biçimde olması sağlıklıdır. Hasta olmayan bayanlarda devamlıdır ve iç giysilerinde ıslaklık meydana getirir. Fakat bu akıntının normal bir akıntı mı yoksa bir rahatsızlıktan meydana geldiğinin ayırt edilmesi gerekir. Bunu ayırt etmek için akıntının sağlıklı kişiler de nasıl olduğunu bilmek gerek. Bu bireylerde akıntı, pişmemiş yumurta beyazı biçimindedir ve bulanık değildir yani saydamdır. Herhangi bir kokuya neden olmaz. Fakat adet evrelerinde bazı bayanlarda koku olması normaldir. Ayrıca adet evresinin ikinci haftasının sonunda döllenmeyi kolay duruma getirmek için bu akıntı biraz daha sıvı bir hale gelir ve koyulaşır. Bu hal tamamen fizyolojiktir ve normal bir hal olarak kabul edilir.


Vajinada akıntı sebepleri ve oluşmasını kolaylaştıran nedenler

 • Genital alanın sürekli nemli ve ıslak olması,
 • İlaç kullanımı,
 • Şeker rahatsızlıkları,
 • Kilolu olmak,
 • İdrar yerini yıkamak,
 • Hamilelik,
 • Doğum kontrol ilaçları kullanımı.
 • AIDS gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan sonra meydana gelen akıntılar,
 • Sıkı ve pamuklu olmayan pantolon, iç giysisi giymek,
 • Vajina alanına parfüm ve benzeri kullanmak,
 • Banyodan sonra vajina alanının iyi kurulanmaması,
 • Tuvalet temizliğinin doğru yapılmaması. (Önden arkaya biçiminde yapmak)

Akıntı ve Kaşıntı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kaşıntı Nasıl Geçer Kaşıntı Nedenleri?

Kaşıntı Nasıl Geçer Kaşıntı Nedenleri?

Güncel

Başta Kaşıntı Sebepleri

Başta Kaşıntı Sebepleri

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6