Hemoroid Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hemoroid Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Hemoroid Kaşıntı, Günümüzde oldukça yaygın görülen bir rahatsızlıktır. Bu konuda yapılan araştırmalar neticesinde her 4 kişiden birinin bu rahatsızlıkla sorunlar yaşadığı bilinmektedir. Genel olarak 30 yaş üzeri insanlarda daha sık karşılaşılıyor. Tuvalet alışkanlıklarındaki ve yanlış diyet programları hastalığın ortaya çıkışında en etkili faktörler olduğu yapılan araştırmalar sonucu netlik kazanmıştır.

Tuvalette uzun süre oturmak, fazla ıkınmak, stres, kabızlık ve düzensiz beslenme hemoroidi tetikleyen faktörler içerisinde yer almaktadır. Mide içinde basıncın artması, yaşlılık, gebelik ve obezite bile hastalığın ortaya çıkmasını kolaylaştıran diğer nedenlerdir. Kabızlığa yakalanmamak için bol sebze ve meyve tüketimi, bol su içilmesi, düzenli uyku tuvalet ve yemek alışkanlığının hastalığın önlenmesinde etkin faktörler arasında yer almaktadır.

Hemoroid anal bölgenin iç kısımda bulunan damarların şişmesi, sarkması ve bunun beraberinde kanama ile ortaya çıkıyor. Oluştuğu yere göre iç ve dış hemoroid olarak ikiye ayrılır. Anal kısımda yanma, ağrı, kaşıntı, şişlik ve kanama ile kendisini belli eder.

Kesin bir tanı için fiziki muayene şart olmakla beraber bazen anoskop ve endorektal ultrason gibi teknolojik cihazlardan da yararlanılır. Anoskopi ve endoanal ultrason anestezi gerektirmeden ve poliklinik koşullarında basit bir şekilde uygulanabilen tanı konulmasında yararlı yöntemleridir.

Hemoroid tedavisinde kısmen cerrahi müdahalelere başvurulmuyor. Ameliyatlı yöntemler hastalar tarafından da tercih ediliyor. Hemoroid genellikle medikal tedavi ve önerilerle tedavi edilebiliyor. Ancak yüz hemoroidli insanın ikisinde cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulmaktadır.

İç ve dış hemoroid olarak sınıflara ayrılan bu rahatsızlıkta tedavi seçimi genelde fiziki muayenede ve gerekirse anoskopi uygulaması sonunda belirlenen hemoroid yerine ve ilerleme durumuna göre belirlenir.

Hemoroid hastalarının kaşıntısını engellemek için birçok yöntem vardır. Kendini en çok belli ettiği şekli olan kaşıntıya iyi gelen tıbbı bir iki ilaç vardır. Öncelikle yapılan doktor muayenesinden sonra uygun bir krem veya pomat uygulaması önerir. Doktor tavsiyesi olmadan krem ve pomat uygulaması yapmak rahatsızlıktan kurtulmak yerine daha da artmasını sağlayabilir. Pomad ve krem anal bölgedeki kaşıntıyı önemli ölçüde azaltır. Flebotropik ilaç anal bölgede kan akımını kontrol eden, aşırı kaşıntı ve şişmeyi engelleyen hemoroid hastalığını en kısa sürede eski şekline dönmesini kolaylaştıran ilaçlardan sadece birtanesidir. Bu ilaç kesinlikle doktor gözetimi altında kullanılmalıdır.

Hemoroid kaşıntısına ilaçlar haricinde bitkisel veya evde yapabilecek çeşitli işlemlerde iyi gelebilir. Oturma banyosu kaşıntıyı ciddi oranda azaltabilir. Hasta leğene veya bir küvete temiz ve sıcak su doldurarak belirli aralıklarla oturabilir. Oturma banyosundan sonra kişi makat bölgesini kesinlikle ıslak tutmamalı, temiz bir bez ile kurutmalıdır. Uygulanan bu tedavi yöntemi neticesinde 3-4 hafta içerisinde hemoroid ile oluşan kaşıntı önemli derecede azalır.

Bazı bitkisel ürünlerde kaşıntıyı azaltma konusunda yardımcı olabilir. Aktarlarda bulanabilen aloe vera bitkisi gün içerisinde sabah ve akşam hemoroidli bölgeye uygulandığı taktirde kaşıntının azalmasında ciddi oranda fayda sağlar. Özellikle çok şiddetli kaşıntı dönemlerinde Hindistan cevizi yağı sakinleştirici etkisinden dolayı hemoroidli bölgeye masaj yapılarak uygulandığı taktirde kaşıntının azalmasında büyük etki sağlar. Rahatlıkla temin edilebilecek kudret narı bitkisinin çekirdeği ayıklanarak dövülür ve içerisine zeytinyağı ile bal eklenerek bir karışım haline getirilir bu karışım bir gün dinlendirilmelidir ve sonra sabahları aç karnına tüketilmelidir. Elde edilen bu karışım akşamları anal bölgeye sürerek bir saat kadar bekletilerek temizlenmelidir. Günaşırı tekrarlandığı sürede kaşıntının ciddi anlamda azaldığı fark edilecektir.

Hemoroid Kaşıntı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dirseklerde Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Dirseklerde Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Alerjik Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Alerjik Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Ayak Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Ciltte Kaşıntı ve Kabarma Belirtileri ve Tedavisi

Ciltte Kaşıntı ve Kabarma Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Şişlik ve Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Şişlik ve Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ayak Tabanı Kaşıntısı Nedenleri

Ayak Tabanı Kaşıntısı Nedenleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6