Alerjik Boğaz Kaşıntısına Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Alerjik Boğaz Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Alerjik boğaz kaşıntısına ne iyi gelir, boğaz kaşıntısı oldukça rahatsızlık verici bir sorundur. Bunun nedenleri arasında genellikle soğuk algınlığı ya da alerji etkisi yatar. Alerjik boğaz kaşıntısı bahar alerjisi nedeniyle ya da tüketilen besinler nedeniyle oluşabilir. Bu nedenle alerjik boğaz kaşıntısı sorunu yaşandığında, öncelikle yediğiniz yiyecekleri gözden geçirmelisiniz. Bu sayede sorundan daha kolay kurtulabilirsiniz. Boğaz çeperleri mukus dokusu ve sinir hücrelerinin uç noktalarıyla kaplı bir yüzeydir. Sinir uçlarının besinlerle, virüsler hava gibi etkenlerden, alerjik tepkimelerden dolayı tahriş olması sonucunda boğaz kaşıntısı sorunu yaşanabilir. Boğazı normalde nemlendirmesi gereken mukusun işlevi besinlerin buradan geçişini kolaylaştırmaktır. Ancak mukusu salgısı kurursa boğazda kaşıntı başlar. Bu etkileri azaltmak için öncelikle sorunun kaynağının tespit edilmesi gerekir. Eğer alerjik etkilerden kaynaklanan boğaz kaşıntısı sorunu yaşıyorsanız, alacağınız önlemlerle rahatlayabilirsiniz.


Alerjik boğaz kaşıntısına ne iyi gelir?


Boğaz spreyleri ve damlaları: Alerjik boğaz kaşıntısı için boğaz pastilleri kullanabilirsiniz. Bunlar tükürük salgısını arttırarak boğazın nemlenmesine ve dolaysıyla kaşıntının giderilmesine yardımcı olur. Boğaz damlaları alerjenler yüzünden oluşan kaşıntının giderilmesinde oldukça etkilidir. Etkisini boğazın tahrişini önleyerek gösterir. Boğaz spreyleri ise direkt olarak boğaza sıkılır. Ancak hamile olanlar, solunum sorunu olanlar bunları kullanmamalıdır.

Tuzlu suyla gargara: Alerjik boğaz kaşıntısına iyi gelen tuzlu su gargarası ilaç olarak satılan gargaralar kadar etkili olur. Evde 1 bardak ılık suya yarım çay kaşığı tuz koyarak karıştırın. Bununla ağzınızı çalkalarsanız faydasını göreceksiniz. Gün içinde birkaç defa uygulamanızda yarar vardır.

Hava nemlendiricisi: Her ne kadar alerjenler nedeniyle boğaz kaşıntısı sorunu yaşasanız da ortamın kuruluğu sizi daha fazla rahatsız edecektir. Bu nedenle odanızı nemlendirmeniz işe yarayacaktır. Özellikle gece uygulandığında rahat uyumanıza yardımcı olur.


Alerjik boğaz kaşıntısına ne iyi gelir, bitkisel yöntemler nelerdir?


Bal ve zencefil: Alerjik boğaz kaşıntısı için 1 tatlı kaşığı balla demlediğiniz 1 bardak zencefil çayını yudum yudum içmeyi deneyin. Boğazınızdaki tahrişe iyi gelecek ve kaşıntı sorunu oldukça azalacaktır.

Süt ve zerdeçal: 1 çay kaşığı toz zerdeçal ile 1 bardak kaynatılmış sütü karıştırın. Bunu ılıtarak gece yatmadan önce için. Boğaz kaşıntınız devam ettiği sürece birkaç gün bunu içebilirsiniz. Bunun içine biraz da zencefil koyarsanız daha etkili olur.

Papatya çayı: Alerjik boğaz kaşıntısına iyi gelen bitkisel yöntemlerden birisi papatya çayıdır. Kuru papatyayı kaynattığınız suyun içinde demleyin. Bunu ılık olarak içtiğinizde boğazdaki tahrişe iyi gelecek ve kaşıntıyı giderecektir.

Kaygan karaağaç ve ebegümeci kökü: Ebegümeci kökünü çay gibi demleyerek içebilirsiniz. Eczanelerde boğaz pastili olarak satılan kaygan karaağaç ise pastil şeklinde kullanılır. Boğaz kaşıntısı olduğunda bu yöntemleri gün içinde uygulayabilirsiniz.

Alerjik boğaz kaşıntısına ne iyi gelir, neler kullanılabilir bunlar hakkında size yardımcı olmak istedik. Ancak hamile olanlar, emzirme döneminde olanlar, çocuklar doktora danışmadan bitkisel önerileri kullanmamalıdır.

Alerjik Boğaz Kaşıntısına Ne İyi Gelir Yorumları

soru

birisi

19 Ocak 2017 Perşembe

AMAN DIKKAT...
sakin ama sakin ha tuzlu su ile gargara yapmayin, veya agzinizin icini calkalayin ama kesinlikle bogaz gargarasi yapmayin.ben yaptim bogazim kitlendi az daha oluyordum. doktor vs yetistiler. doktor olmedigine dua etsin demis.

Cevap yaz
cevap

Tümbay

30 Ağustos 2018 Perşembe

Merhaba, birisi benim dişim ağrıdığında sürekli tuzlu suyla gargara yapıyorum uyarınızı dikkate alıcam teşekkür ederim.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6