Diş Eti Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Diş Eti Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Diş eti kaşıntısı, damakta bulunan hastalıkların sebebi olabilir. Bazen ilaç kullanımı ile veya bazı alerjik durumlarda, ağızda oluşan bir gıcık ile diş eti kaşıntısı meydana gelebilir. Diş eti kaşıntısının sebebi olarak, yediğimiz şeyler kaşıntıya sebep olabilirken; tedavisinin genel olarak mümkün olan kaşıntı şeklidir.


Diş eti kaşıntı sebepleri nelerdir?


Diş eti kaşıntısına neden olarak damak hastalıkları veya ağızda bulunan iltihaplanma ile kaşıntı oluşabilir. Diş etindeki kaşıntısına dişte oluşan rahatsızlıklar, diş eti çekilmesi, diş eti kanaması sebep olabilir. Ağızda bulunan koku ile bakteriler diş etinde kanama ve diş etinde kaşıntıya sebep olabilir. Ağızda bulunan bakterilerin giderilmesi ile diş eti kaşıntısın da azalma olabilir. Ağızdaki bakterileri öldürmek için; diş fırçalamak, gargara kullanmak ağızdaki bakterileri yok etmek için etkili olabilir. Ağız içerisindeki bakteriler ölürken; ağızda bulunan iltihaplanmalar giderilebilir. Ağız içindeki iltihaplanmalar gidince diş etinde çekilme azalırken; diş eti kaşıntı da azalabilir.

Ağızda oluşan yaralanmalarda, diş eti kaşıntısının sebebi olarak görülebilir. Bazen kesikler ile bazen de yediğimiz yiyeceklerin batması ile ağızda oluşan yaralar, kaşıntıya sebep olur. Ağızda oluşan yaralar kendiliğinden geçebileceği gibi, kullanabileceğimiz gargara ile ağız yarası geçebilir. Böylece diş eti kaşıntısı azalmış olur. Diş eti kaşıntısında dişe zarar geldi zamanda kaşıntı etkileri görülür. Diş eti çekilmesine ya da diş eti kaşıntısına yara veya ağızda olabilecek kesikler etki edebilir. Bu kesiklerde yaralar oluşurken, gıcık şeklinde kaşınmalar oluşur. Ağızda bulunan dişleri gıcırdatmak da yani birbirine sürtmekte diş eti kaşıntısına sebebiyet verebilir. Bu esnada dişlerde hasar oluşacağı için, diş eti kaşıntısı ihtiyacı hissedebilir. Böyle durumlarda ağız koruyucular ile gerekli ilaçlarla tedavi etmek mümkündür.


Diş eti kaşıntısının giderilmesi


Diş eti kaşıntısına etkileri arasında ilaçların yan etkileri de olabilir. Genellikle bu etkiler ilaç kullanımında, vücut alışınca kendiliğinden geçebilirler. Bu kaşıntı geçmezse bu ilaç kullanımı bırakılır. Kullandığımız ilacı doktorunuza gösterip, daha yeni bir ilaç isteyebiliriz. Diş eti kaşıntısı azalması ve diş etinde oluşan yıpranma olan alanların giderilmesiyle, diş etinde oluşan kaşıntı giderilebilir.

Diş eti kaşıntısı ile ağızda oluşan kötü kokular bazı rahatsızlıkların işareti olarak görülebilir balıkların başında kalp hastalığı gelebilir diş eti kaşınmasının sebebi olarak vücuttaki kan dolaşımının düzgün olmadığına işaret edebilir bu sebepten dolayı en kısa zamanda doktor tarafından incelenmesi kişinin sağlığı için önem arz eder.

Diş eti kaşıntısı ile oluşan rahatsızlıklar birkaç gün içinde geçmediği takdirde, ihtimalle alınmayarak; diş doktoruna veya gerekli bölümlere gitmekte sağlığımız açısından oldukça etkili olacaktır. Bu durumda diş eti kaşıntısı özellikleri diş eti kanaması, diş etinde çekilmeler, diş etinde tahrişler ile görülen rahatsızlıklarda vakit kaybetmeden doktora gitmek önemlidir. Böyle durumlarda diş eti hastalığının bulunduğunu ve ihmal edilmemesi gerektiğini anlamış olmak gerekir. Bu rahatsızlıklar tedavi edilmezse diş eti kaşıntısı ağızda enfeksiyonların çoğalmasına ve diş eti kayıplarına sebep olabilir. Ayrıca dişte dökülmeler de görülebilir. Diş eti kaşıntısı bulunan kişilerin rahatsızlığı dikkate alarak; ağız sağlığı uzmanlarına veya doktora başvurması hastanın sağlığı açısından önemli olacaktır.

Diş Eti Kaşıntısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İdrar Yolunda Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Yolunda Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Egzama Kaşıntısı

Egzama Kaşıntısı

Ayak Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Ayak Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Kulak Dışı Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Dışı Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Burun Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Burun Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Gece Kaşıntıları Nedenleri Nelerdir?

Gece Kaşıntıları Nedenleri Nelerdir?

Güncel

Ciltte Kaşıntı Nasıl Geçer?

Ciltte Kaşıntı Nasıl Geçer?