Hamilelikte Vajina Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hamilelikte Vajina Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte vajina kaşıntısı; gebelik dönemi bazı şikâyetlerin ortaya çıktığı, bir kadın için hayatının en zor ve özel bir dönemidir. Hamilelik döneminde rahim dahil vücudun bazı bölgelerinde kaşıntı oluşabilir. Gebelikte ortaya çıkan kaşıntı anne adayı ya da anne karnındaki bebek için her zaman tehlike alarmı değildir. Fakat yaşanan kaşıntılar bazı durumlarda ciddi hastalıkların belirtisi olarak yaşanabilmektedir.


Hamilelikte vajina kaşıntısı sebepleri nelerdir?


Hamilelikte vajina kaşıntısı farklı sebeplere bağlı olarak oluşum gösterebilir. Kaşıntının sebebi ne olursa olsun mutlaka incelenmesi için doktora başvurulması gerekir. Gebelikte vajina kaşıntısı, vajinit olarak tanımlanan vajina mantarı enfeksiyonuna bağlı olarak gelişebilir. Aynı zamanda bağırsak paraziti ya da basur sebebiyle de makat çevresinde kaşıntı ortaya çıkabilir. Hamilelik döneminde mantar enfeksiyonu gebe olmayan kadınlara nazaran iki kat daha fazla ortaya çıkmaktadır. Mantar enfeksiyonunun en yaygın belirtisi ise kaşıntı, yanma ve kızarıklıktır. Rahimde enfeksiyona bağlı olarak kızarıklık, yanma ile ödem oluşmaktadır. Her durumda akıntı olmasa da beyaz ve koyu kıvamlı akıntı görülme olasılığı da bulunmaktadır. Oluşan akıntı peynir kesiği veya krem kıvamında olabilmektedir. Gebelik döneminde kaşıntıya yol açan mantar enfeksiyonlarının tedavisi de hamile olmayan döneme göre daha zordur. Bu süreçte tıbbi iyileşme sağlamak daha zor ve enfeksiyonun tekrarlama olasılığı daha yüksek olmaktadır.


Hamilelikte vajina kaşıntısı tedavisi nasıl yapılır?


Hamilelikte vajina kaşıntısını tedavi etmek için cilde uygulanan pomadlar veya kremler doktor tarafından önerilmesi gerekmektedir. Reçete edilen krem ve pomadlar şikâyetleri hafifletmek ve rahatsızlığın ilerlemesini önlemek için kullanılır. Ancak bu tür ilaçlar gebeliğin erken dönemlerinde mümkün olduğunca kullanılmamalıdır. Hamilelik 14. Haftasını geçtikten sonra doktor reçetesi ile lokal uygulamalar ve ağız yolu ile ilaç kullanımı gerçekleştirilebilir.

Hamilelik döneminde vajina kaşıntısına maruz kalan kadın mutlaka bir doktora görünmelidir. Doktor muayenesinden sonra doktorun önerdiği tedavi şekline uyulmalıdır. Tedavide ağızdan alınan ilaçlar veya vajina bölgesine uygulanan ilaçlar bulunmaktadır.


Hamilelikte vajina kaşıntısı için bitkisel öneriler


Elma sirkesi; günün herhangi bir saatinde elma sirkesi ile rahim dışı yıkanabilir. Vajinada oluşan kaşıntıyı gidermek için oldukça etkili bir yöntemdir. Elma sirkesi vajinal mantar enfeksiyonlarına ve enfeksiyona bağlı olarak meydana gelen kaşıntıya karşı oldukça etkili bir bitkisel çözümdür.

Ebegümeci; 100 gram ebegümeci 2 litre kadar soğuk suya atılarak yarım gün bekletmelidir. Hemen arkasından karışım 10 dakika kadar kaynatılmalıdır. Kaynayan su süzgeçten geçirilerek gün içinde iki defa kaşıntılı bölge elde edilen su ile yıkanır. Hamilelikte vajina kaşıntısından kurtulmak için etkili yöntemlerden birisidir.

Sirke ve sinameki; 1 tatlı kaşığı sinameki, 1 çay fincanı kaynar suyun içine eklenir. 5 dakika kadar demlendikten sonra gün içinde iki defa kaşıntılı bölgeye hazırlanan sudan sürülür.

Hamilelik dönemi oldukça riskli bir dönem olduğu için bu dönemde doktor önerisi olmadan ve doktora danışmadan hiçbir tedavi yöntemi uygulanmamalıdır.

Hamilelikte Vajina Kaşıntısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Damak Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Damak Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Saç Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Saç Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6