Kasık Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kasık Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Kasık Kaşıntısı, Kasık aralarında oluşan büyük çoğunlukla mantarlardan kaynaklanan bir cilt enfeksiyonudur. Latince Tinea Cruris diye bilinir ve genellikle önemsenmez. Kaşıntıya neden olan mantarlar nem ve sıcaklık artışı ile çoğalmaya başlar. Kasık kaşıntısı mantara bulaşıcıdır, bu kaşıntının olduğu hastaların giysileri başka kişiler tarafından giyilmesi uygun değildir. Her ne kadar giysiler yıkansa da kasık mantarının elbise de kalma ihtimali yüksektir. Bu hastalar aşırı dikkat etmelidir.


Kasık kaşıntısı potansiyel hastaları kimlerdir?


Kasık kaşıntısı, bağışıklık sistemi düzgün çalışmayan hastalar için tam bir baş belasıdır. Tedavi de kullanılan ilaçların içerikleri yan etkileri ile alındığından en iyisi temizliktir. Aşırı kilolu insanlar da bu hastalığın daha fazla rastlanır, dar pantolon ve dar iç çamaşır giyenlerde de sürtünme çoğalacağından hastalık artacaktır. Bu hastalık çoğunlukla çocukluktan ergenliği geçen erkekler de (Adolesan) olmak üzere yetişkin erkekler, aşırı kilolu kimseler, kısmen bayanlar, sporcular ve nemli bölge insanlarının sık sık karşılaştıkları bir hastalıktır.

Sporcular kasık kaşıntısı için yüksek potansiyel hasta durumundadır, çünkü daha fazla terlerler. Bu hastalığa neden olan mantarlar esasen vücudumuz da doğal olarak yaşarlar, ancak üreme ortamları oluştuğunda hızla çoğalmaya başlarlar, sportif aktivite veya egzersizlerden sonra hemen duş alınmadığında terimizin bulaştığı nemli giysilerin sürekli giyilmesi hızla çoğalan mantarların üremeleri için başka bir ortamdır. Kasık bölgesinde nem ile giysinin sürtünmesi mantarların çoğalmasına, kaşıntının artmasına neden olur.


Kasık kaşıntısı belirtileri nelerdir?


Kaşıdıkça artan bir kaşıma isteği ile kaşıntıya neden olduğu kişinin konforunu bozmaya strese sokmaya yeter ve artar. Kasıkta oluşan mantarlar varlıklarını kaşıntı ile hissettirir. Hastalığın başladığından itibaren önlem alınmadığında özellikle vücudun kaba etleri olmak üzere hastalığın yaygınlaşarak ilerlediği görülür. Aşağıdaki belirtilerin ortaya çıkması, artması ya da kötüleşmesi, kaşıntının diğer bölgelere de yayılmasına neden olabilir.
 • Kasık arasında pullanma,
 • Deri renginde değişim,
 • Deri de çatlama,
 • Kasık deri yüzeyinin bozulması, (Yanması)
 • Kasıkta kızarıklık,
 • Kasık bölgesinde giderek artan kaşıma isteği,
 • Kasıkta sürekli kaşıntı,
 • Kasık bölgesin de yanma hissi,
 • Sportif aktivite sonucu terleme ile kaşıntının olması,

Kasık kaşıntısının tedavisi nasıl yapılır?


Kasık kaşıntısında en etkili çözüm sürekli hijyen kurallarına uymaktır, kişisel bakım ve temizliğimiz düzenli ve sürekli olmalıdır, sıkı giysiler giymeyerek sürtünmeyi en aza indirmeli, kasık bölgesi mümkün olduğunca temizlenerek kurutulmalıdır. Eczanelerde reçetesiz olarak satılan klotrimazol ya da mikonazal içeriğe sahip antifungal krem ya da sprey ilaç sürülür. Kullandığımız ilaçlar etkili olmaz ise ileri tetkik ve tedavi için cilt doktorunuzdan randevunuzu alınız. Çünkü kaşıntıya neden olan başka bir enfeksiyon ya da vücudun başka bir tepkisi olabilir. Cilt doktoru görsel olarak cilt dokusunda meydana gelen kaşıntının nedenini anlayıp tanıyı koyabilir. Hastaya yazdığı ilaçlar da faydalı olmaz ise cilt dokusundan biyopsi için kültür örnekleri alabilir. Sonuçlarına göre hastaya oral antifungal ilaçlar yazabilir. Bu ilaçlar baş ağrısına yol açabilir, karaciğeri yorabilir, fonksiyonlarını etkileyebilir. Yan etkilerin görülmesi halinde hekiminize başvurmanız gerekir. Unutulmamalıdır ki tedavi sürecinde temizlik en önemli yardımcı uygulamadır.

Kasık Kaşıntısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kaşıntıya Ne İyi Gelir?

Kaşıntıya Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Memede Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Memede Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Burun Kaşıntısı Nedenleri?

Bebeklerde Burun Kaşıntısı Nedenleri?

Karaciğer Kaşıntıların Nedenleri

Karaciğer Kaşıntıların Nedenleri

Kulak Dışı Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Dışı Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6