Basur Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Basur Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Basur Kaşıntı, Basurda bulunan kaşıntının sebeplerini kısaca anlatmakta fayda vardır. Toplumda ise sık karşılaşılan sorunların başında basur kaşıntısı gelir. Bu hastalık çok nedensiz yere oluşmaya başlar, makat etrafında meydana gelir. Bu kaşıntı genellikle makat çevresinde oluşur. Çünkü bu bölge oldukça duyarlı bir bölgedir. Basur kaşıntısı yani bölge kaşıntısı hassas bölgede olduğu için her ortamda kaşınmak imkânsız olduğu için sıkıntı olur. Basur kaşıntı ciddi hastalıklara sebebiyet verebilir. Makat kaşıntısının bazı sebepleri vardır. Bunlardan bazıları şöyledir:
 • Makat çevresinde ıslak olması
 • Kaşınmaya bağlı kaynaklanan tarihten dolayı kaşıntı
 • Kanama makat bölgesinde sertleşme
 • Dış basura benzer memecikler oluşma
 • Makat çevresinde geceleri artan sürekli kaşıntı hali
 • Makat bölgesinde iç çamaşırı batıracak düzeyde akıntı
 • Pis koku da makat çevresinde kaşıntıya sebep olur
 • Acı ve yanma hissi kaşıntıya sebep olur
 • Makat çevresinde parazit kaynaklı kıl kurdu kaşıntısı sebebidir
 • Makat çevresinde oluşan çatlaklar sebebiyle konuşan kaşıntı
 • Makat çevresinde enfeksiyon
 • Mantar gibi hastalıklar sebebiyle kaşıntı
 • Makat çevresinde egzamaya ait hastalıklarda kaşıntıya sebep olur
Basurda kaşıntı sebepleri arasında beslenme şekli son derece önemlidir. Acı gibi yiyecekler yemekte makat etrafında kaşıntılara sebep olur. Acı biber basur hastalığına da tetikler. Bu sebepten dolayı düzenli ve sağlıklı beslenme bir nebze basur kaşıntısına hafifletir. Basur kaşıntısı için en doğru teşhis doktor muayenesi ile anlaşılmaktadır. Bu muayene dışkılardan parçalar alınarak doğru tetkik ile doğru teşhis konulur tedavi amaçlanır. Basur kaşıntısı hastanın anlatımı ve bulgularının cilt hastalıklarının değerlendirilmesi ile sonuca varılır. Basur kaşıntısı genellikle erkek hastalarda daha fazla görülür. Yapılan testlerde parazit olduğu zaman söz konusu kaşıntı alerjik olabilir. Basur kaşıntısı tam olarak test edilememektedir. Erkeklerde daha fazla görülen bir rahatsızlık olup, kişi tarafından kalabalık korkusu olur. 40 yaş üzerinde daha fazla kaşıntı meydana gelir. Bunun sebepleri arasında makat etrafında enfeksiyonlar, mantarlar, parazitler olabilir. Basurda enfeksiyon kaşıntıya sebebiyet verebilir. Çocuklarda ise kıl kurdu yüzünden kaşınmalar olabilir. Bu sebepten dolayı dışkılar test edilerek; kaşıntının sebebi araştırılır. Makat etrafında kaşıntı olan kişilerin yediği yiyeceklere dikkat etmesi gerekir. Bu kişilerin portakal, domates, patlıcan, alkol, salamura yiyeceklerden, turşu, mandalina, limon gibi yiyeceklerden uzak kalmaları gerekir. Çünkü bu yiyecekler kaşıntı sebebidir. Bu nedenle kaşıntısı olan kişiler böyle yiyeceklerden uzak kalarak kaşıntının gidip gitmediğine bakmak gerekir. Basur kaşıntısı çok seyrek olarak da bağırsak kökenli hastalıkları işaret edebilir. Bu hastalıklar arasında bağırsak kanseri de görülebilir. Basur kaşıntısı olan kişilerin giydikleri kıyafetlere de son derece dikkat etmeleri gerekir. Dar olan kıyafetleri giymemeleri kaşıntıyı hafifletir. Kullandıkları deterjanlarda dikkat etmeleri kaşıntının hafiflemesinde sebep olabilir. Tuvalete girdikten sonra tuvalet kâğıdı ile güzel kurulanması gerekir.

Basur kaşıntısı olan kişilerin son derece hijyen olması gerektiği anlatılarak; makat etrafının nemden uzak kalması anlatılır. Basur kaşıntısının tedavisi sabır isteyen bir süreçtir. Öncelikli olarak kaşıntının sebebi araştırılır, daha sonra tedavi planlanarak; uygulamaya geçilir. Kaşıntı da kaşıntı giderici kremler ve kaşıntı engelleyici tedbirler alınması hasta için rahatlatıcı sebep olmuş olur. Basur kaşıntı da dışkı kaçırma veya ishal gibi rahatsızlıklarda kaşıntıyı tetikler. Hijyenik ve temiz olması kaşınma açısından etkili olacaktır. Pamuklu ve keten iç çamaşırları giyilmesi gerekir. Basur kaşıntısı son derece rahatsız edici bir kaşıntı olup; pisikolojik açıdan da son derece rahatsız edicidir.

Basur Kaşıntı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Boğaz ve Kulak Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz ve Kulak Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Göz Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Göz Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Dış Popoda Kaşıntı Sebepleri

Dış Popoda Kaşıntı Sebepleri

Vajina Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Vajina Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Cinsel Bölgede Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Cinsel Bölgede Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ayak Tabanı Kaşıntısı Nedenleri

Ayak Tabanı Kaşıntısı Nedenleri

Güncel

Geçmeyen Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Geçmeyen Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6