Aşırı Burun Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Aşırı Burun Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı burun kaşıntısı; bir çeşit sağlık sorunudur ve farklı sebeplerden dolayı meydana gelmektedir. En önemli oluşum sebeplerinden biri burunda yer alan kılcal damar sisteminin yol açtığı hassasiyet durumudur. Burun sözü edilen sebepten dolayı oldukça hassastır ve kalpte oluşacak bir hızlı çarpma burundaki kılcal damarlara hızla kan akışı sağlar dolayısı ile hızlı kan akışının olması bölgede kaşıntı meydana gelmesine sebep olur. Aşırı burun kaşıntısı tedavi edilebilen bir sağlık problemidir. Tedavinin yapılabilmesi için öncelikle bu problemin oluşumuna sebep olan faktörlerin belirlenmesi gerekir. Sorunun kaynağı belirlendikten sonra tedavi aşamasına geçilir. Aşırı burun kaşıntısı uzmanlar tarafından belirtildiğine göre hafife alınıp nasıl geçer şeklinde geçiştirilmemesi gereken sağlık problemleri arasında gösterilmektedir. Çünkü bazen en basit bir problem bile ciddi sağlık problemleri için bir uyarı niteliği taşıyabilmektedir.


Aşırı burun kaşıntısına neden olan etkenler


Özellikle bahar aylarında ve bahardan yaz aylarına geçişlerde aşırı burun kaşıntısı meydana geliyorsa, burunda akıntı ve gözlerden yaş akması gibi problemlerde burun kaşıntısını takip ediyorsa çeşitli alerjik rahatsızlıkların habercisi olarak kabul edilmektedir. Alerjik reaksiyonlar üst solunum yollarında rahatsızlık oluşumlarını %50 gibi çok yüksek oranda arttırmakta ve uygun tedaviler uygulanmadığı taktirde astım gibi önemli hastalıklara dönüşebilmektedir. Aşırı burun kaşıntısı ayrıca astıma sebep olabilen belirtilere sebep olmasa da kişide hırıltı, alerji rinit ve nefes darlığı gibi kişinin sosyal hayatını son derece olumsuz yönde etkileyebilen rahatsızlıkların habercisi olabilir. Bu sebeplerden dolayı aşırı burun kaşıntısı hafife alınmamalı ve tedavisi için mutlaka bir sağlık kuruluşuna veya acil Uzman bir doktora başvurulması gerekir.


Aşırı burun kaşıntısı tedavisi nasıl yapılır?

  • Aşırı burun kaşıntısı, her şeyden önce birtakım çevresel sebeplerden kaynaklanmaktadır. Bu sebeple bu hastalığı tetikleyebilen ve artmasına yol açabilen etkiler önlenmeye çalışılmalıdır. Örneğin küf, toz ve mantar gibi öğeler bu probleme yol açabilir. Ayrıca parfümler, kokulu temizlik ürünleri de alerjik etkilere sebep olabilmektedir. Bu nedenlerden dolayı bu hastalığı olan kişilerin tedavilerinde çevre temizliği ve ortamın tozlardan arındırılması son derece çok önemlidir.
  • Aşırı burun kaşıntısı için bazı durumlarda ilaç tedavisi gerekebilir. Kullanılan ilaçlar burun içinin nemlendirilmesi, alerjik etkilere yol açan alerjenlerin ortamdan uzaklaştırılmasını sağlamak gerekir. Bu etkilerden dolayı kullanılan ilaçlar kişide rahatlama sağlar ve sinüzit gibi başka rahatsızlıkların oluşumu kısmi olsa da yüksek oranda engellenmiş olur.
  • Aşırı burun kaşıntısı tedavisi için rahatlatıcı özellikte olan antihistaminik türü ilaçlar kullanılabilir. Antihistaminik özellikteki ilaçlar tablet veya şurup şeklindedir. Aşırı burun kaşıntısı için kullanılan antihistaminik ilaçlar burun kaşıntısına sebep olan belirtilerin yok olması ve hapşırma gibi olumsuzlukların sonlandırılmasını sağlamaktadır.
  • Aşırı burun kaşıntısı için aşı uygulaması da yapılmaktadır. Burun kaşıntısı için kullanılan aşı rahatsızlığın uzun vadede kontrol altına alınmasını sağlamaktadır.
Aşırı burun kaşıntısı tedavisinde kullanılan ilaçlar Uzman doktorların kontrolünde verilmeli ve önerilen dozlarda kullanılması tedavi için çok önemlidir.

Aşırı Burun Kaşıntısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sivrisinek Isırığı Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Sivrisinek Isırığı Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Çocuklarda Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Kaşıntıların Nedenleri

Karaciğer Kaşıntıların Nedenleri

Parmak Arası Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Arası Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Klitoriste Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Klitoriste Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Gece Kaşıntıları Nedenleri Nelerdir?

Gece Kaşıntıları Nedenleri Nelerdir?

Güncel

Kulak Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi