Ciltte Kaşıntı ve Kabarma Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ciltte Kaşıntı ve Kabarma Belirtileri ve Tedavisi

Ciltte Kaşıntı ve Kabarma, Cilt hastalığının belirtisi olarak ortaya çıkabilen ciltte kaşıntı ve kabarma, aynı zamanda başka bir hastalığın belirtisi olarak da ortaya çıkılabilen bir durumdur. Birçok kişinin ortak problemi olan bu durum cildin herhangi bir yerinde ortaya çıkan kaşıntı nedeniyle kaşınan yerin kızararak kabarması ile ortaya çıkar. Ciltte kaşıntı ve kabarma, fiziksel bir problemden kaynaklanabileceği gibi psikolojik bir durum olarak da ortaya çıkabilir. Genellikle mevsim değişikliklerinde kendini gösteren bu durum cilt rahatsızlıklarının en sık görülenlerinin başında yer alır.


Ciltte kaşınma ve kabarma neden olur?


Alerjik durumlar, kullanılan deterjan, şampuan, parfümün cilde temas etmesi ciltte kaşıntı ve kabarmanın ortaya çıkmasına neden olabilir. Bazen giyilen kıyafetler ya da kişinin tükettiği gıdalar da alerjiye neden olabilir. Alerjiden kaynaklanan ciltteki kaşıntı ve kızarıklık genellikle kısa sürer. Ancak uzun sürdüğü takdirde doktora başvurulmalıdır. İlkbahar mevsiminde görülen polen ve tozlar nedeniyle de ciltte kaşıntı ve kabarma görülebilir.

Dermatolojik hastalıklar, mantar enfeksiyonu, sedef hastalığı, ürtiker, isilik, suçiçeği, dermatitis herpetiformis, böcek sokması, bitlenme, uyuz gibi dermatolojik hastalıklar bu problemin ortaya çıkmasına neden olabilir. Aynı zamanda çocukluk döneminde ortaya çıkan atopik dermatit rahatsızlığı da ciltte kaşıntı ve kabarmaya yol açabilir.

Psikolojik nedenler, aşırı sıkıntı, stres, gerginlik gibi duyguların aşırı yoğun hissedilmesi ciltte kaşıntı ve kabarma nedenleri arasında sayılabilir.

İlaç kullanımı, özellikle ağrı kesici ve antibiyotik ilaçların yan etkisi olarak ciltte kaşıntı ve kabarıklık durumuna rastlanmaktadır.

Cilt kuruluğu, cildin kuru ve nemsiz olması kaşıntı ve kabarıklığı tetikleyici bir etkendir. Özellikle de klima ve kalorifer bulunan ortamlarda yaşayan kişilerin cildi nemin az olması nedeniyle kurur.

İç hastalıkları, iç organı kanserleri, viral hepatit, diyabet, safra kesesi taşı, safra yolu tıkanıklığı, böbrek yetmezliği, sistemik hastalıklar, kronik böbrek yetmezliği, tiroit hastalıkları gibi hastalıklarda ciltte kaşıntı ve kabarmalar görülebilir.

Hamilelik, gebelik döneminde görünen hormon değişiklikleri vücudun savunma sistemini etkiler ve bu durumda cildin bazı bölgelerinde kaşıntı ve kabarmaya neden olabilir.

Ciltte kaşıntı ve kabarma tedavisi, ciltte meydana gelen kaşıntı ve kabarma bir haftadan uzun süre geçmiyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Ciltte kaşıntı ve kabarma ciddi bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabileceği için iyi analiz yapılması gerekir. Ciltte kaşıntısı ve kabarması çoğunlukla doktor tarafından reçete edilecek kortikosteroid kremler ve oral anti histaminler ile tedavi edilir. Bununla beraber fototerapi adı verilen ışık tedavisi ile vücuda verilecek belirli ışık dalgaları ile yapılan ve birkaç seans süren tedavi yöntemiyle de bu rahatsızlık tedavi edilmektedir.

Cide kaşıntı ve kabarmayı engellemek için, aynı zamanda kaşıntı hissi olan bölgeye dokunulmamalıdır. Çünkü bu durum kaşıntı ve kabarmanın daha da çoğalmasına neden olabilir. Bu nedenle kaşıntı ve kabarma durumunda oldukça dikkatli davranılmalıdır. Bunlarla beraber kişinin alacağı birtakım önlemler ve beslenmesinde yapacağı ufak değişiklikler sayesinde ciltte kaşıntı ve kabarmaların önüne geçilebilir. Ciltte kaşıntı ve kabarma bir cilt hastalığı olması nedeniyle doktora danışmadan herhangi bir ilaç ya da veya krem kullanılmaması gerekir. Soğuk su veya buz ile kompres uygulamak kabarıklığı ve kaşıntıyı azaltır.

Ciltte Kaşıntı ve Kabarma Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Egzama Kaşıntısı

Egzama Kaşıntısı

Kaşıntıya Ne İyi Gelir?

Kaşıntıya Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kansızlık Kaşıntı Yapar mı?

Kansızlık Kaşıntı Yapar mı?

Aşırı Burun Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Burun Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Dış Popoda Kaşıntı Sebepleri

Dış Popoda Kaşıntı Sebepleri

İdrar Yolunda Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

İdrar Yolunda Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Banyodan Sonra Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Banyodan Sonra Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6