Testislerde Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Testislerde Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Testislerde kaşıntı, günümüz itibariyle birçok insanda görülebilen ve aynı zamanda insanları zor duruma sokan istenmeyen bir durumdur. Birçok değişik sebeplerden ötürü meydana gelen testis kaşıntıları, özellikle erkeklere özgü bir durum olduğunu söyleyebiliriz. Daha çok testisin alt kısmında görülen kaşıntılar çoğu zaman diğer bölgelerde de görülmektedir. Tabii hijyen kurullarından daha yoksun kişilerde görülme olasılığı daha fazladır. Ama sadece hijyen kurallarına dikkat etmeyen kişiler de görülmüyor. Hijyen kurallarına dikkat etmesine rağmen birçok kişide görülebilen bir rahatsızlık türüdür. Bu testis kaşıntısının en fazla kuru iklimlerde yaşayan ve sıcaklığa maruz kalan kişilerde fazla olmaktadır. Bu durumu bertaraf etmek için tabi ki bazı önlemler alınabilir. Alınacak en etkili yöntem temizlik kurallarına riayet etmektir. Hijyen kurallarına dikkat eden bir kişinin bu rahatsızlık türü ile karşı karşıya gelme olasılığı düşüktür. Bunun yanı sıra hijyen kurallarından ötürü iç çamaşırının seçimi ve temizliği çok önemlidir.


Testislerde kaşıntı neden olur?

 • Uyuz: bu hastalığa uyuz böceği sebep olmaktadır. En önemli özelliği genital bölge çevresinde sıcak deride sebep olduğu şiddetli kaşıntı vardır. Kaşıntıların sebebi kasık bitiminde olduğu için ısırık vardır.
 • Mantar enfeksiyonu: Nemli ve ılık ortamlar mantarların gelişimi açısından çok uygun yerlerdir. Erbezi torbasının ardında duran bölgede de böyledir. Gelişen mantar enfeksiyonları kaşıntıya ve tahrişe neden olurlar. Bu bölgede kaşıntıya sebep olan en yaygın mantar türü kasık mantarlarıdır. Kaşıntı ve döküntü devam ediyorsa muhakkak doktora danışmak gerekir.
 • Sedef hastalığı: Derinin üzerinde pullu ve kırmızı şişlikler meydana gelir. En çok dizde dirsekte kafa ve bel derisinde görülmektedir.
 • Maya enfeksiyonu: Doktor kontrolünde verilmeyen sprey ve kremler işe yaramıyorsa Maya enfeksiyonu ile karşı karşıya olabiliriz bu enfeksiyona sebep olan mantarın adı da Candida albicans'dır.

Testislerdeki kaşıntının tedavisi nasıl yapılır?

 • Çay çiçeği yağı: Doğal bir anti mantar, derin bir şekilde temizleyen bir madde ve içeriği bakteri katilidir. Bu yağın kullanımı, bir hafta boyunca tahriş olan bölgeye bir pamuk parçası yardımıyla uygulanmalıdır. Banyo suyuna birkaç damla dökülebilir. Yarım saat suda bekletilir ve kullanılır.
 • Elma sirkesi: bu sirkeyi kullanmak birçok deri hastalıklarını gidermek amacıyla güzel bir seçenektir. Doğal bir anti mantar ve anti bakteridir. Elma sirkesinin kullanışı, iki su bardağı ılık suya iki yemek kağışı elma sirkesi karıştırılır ve o bölgeye karışımla temizlenmeli ardından kuruması beklenmelidir. Günde 3 defa tekrarlanmalıdır.
 • Alkol sürmek: Alkol sürüdüğü takdirde, enfeksiyonun öldürüp ve o bölgeyi kurutmaktadır. Pamuk parçasıyla günde 2-3 sefer enfeksiyonlu bölgeye sürülmelidir.
 • Listerin: Diğer adı ağız gargarasıdır. Anti mantar ve anti bakteriyel niteliklerle üretilen bir solüsyondur. Aynı alkolde olduğu gibi günde 3 kez uygulanibilir.

Testislerde Kaşıntı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Ayak Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sinek Isırığı Kaşıntısı

Sinek Isırığı Kaşıntısı

Sivrisinek Isırığı Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Sivrisinek Isırığı Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Kolda Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Kolda Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Vücutta Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Vücutta Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Egzama Kaşıntısı

Egzama Kaşıntısı

Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Ellerde Kaşıntı Neden Olur?

Ellerde Kaşıntı Neden Olur?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6