Sürekli Kaşıntı Nedenleri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sürekli Kaşıntı Nedenleri ve Tedavisi

Sürekli Kaşıntı, Bitmek bilmeyen kişide usandırma derecesine varan rahatsızlıktır. Sürekli kaşıntı, nedenleri incelendiğinde genel olarak başka rahatsızlıkların vermiş olduğu belirtileri arasında görülmektedir. Yani aslında kendi başına ayrı bir rahatsızlık görülmez iken başka bir diğer rahatsızlıktan dolayı meydana gelmektedir. Bundan dolayı sürekli kaşıntıların tedavi süreci bazı durumlarda uzun sürebilmektedir. Bunun ana sebebi ise sürekli kaşıntılara neden olan rahatsızlık tam anlamıyla son bulmadıkça kaşıntılar da aynı şekilde devam edecektir. Bundan dolayı sürekli kaşıntıları nedenlerini ve tedavide dikkat etmeniz gerekenleri kısaca açıklayacak olursak.


Sürekli Kaşıntı Nedenleri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

  • Alerji: En yaygın nedenlerin başında alerjiler gelmektedir. Bu alerjilerin nedenini saptamak kişinin kendi elindedir. Günümüzde birçok ürünün nasıl ve hangi şartlarda üretildiği meçhuldür. Bundan dolayı kişinin cisimler ile olan temaslarına bağlı olarak vücut istem dışı tepkime vererek kaşıntılara neden olmaktadır. Tedavisi için kişi ilk olarak gerekli tahlil ve tetkiklerden sonra gün içerisinde temas halinde bulunduğu cisimleri deneme yanılma yöntemiyle tespit ederek alerjiye neden olan faktörü saptayabilir ve bu şekilde alerjiye neden olan cisimden uzak durarak tedavisini gerçekleştirmiş olur.
  • Nemsiz Kalan Cilt: Özellikle kış aylarında sert soğuklarla birlikte karasal iklimin hâkim gördüğü bölgelerde kuru sıcaklarda vücut direkt olarak nemsiz kalmaktadır. Bununla birlikte vücudun genelinde kaşıntılar meydana gelmektedir. Bundan dolayı aynı şekilde gerekli tahlil ve tetkikler yapıldıktan sonra kişi gerekli tedavisini gerçekleştirmekle birlikte piyasada bulunan nemlendirici ürünleri kullanarak vücudu nemli tutabilir. Bu şekilde sürekli kaşıntıları önleyebilir.
  • Menopoz: Birçok bayanlarda menopoz döneminde hormonların aşırı olarak dengesiz dalgalanmalarından kaynaklı olarak vücut bu reaksiyonlara karşı tepkime olarak vücudun genelinde kaşıntılar meydana gelmektedir. Tedavisi için ise Uzman doktor kontrolünde hormonların dengesiz olarak dalgalanmalarını önlemek için ilaç tedavisini gerçekleştirerek sürekli kaşıntıların da son bulmasını sağlayacaktır.
  • Deri Rahatsızlıkları ve Enfeksiyonlar: Özellikle deri kısımlarında meydana gelen rahatsızlıklar ile o bölgede enfeksiyon kapılması durumunda kişide kaşıntılar meydana gelmektedir ve önlem alınmadığı takdirde enfeksiyona neden olan bakteriler çok çabuk yayılmalar göstererek vücudun geneline yayılabilirler. Bu gibi durumlarda kişide aynı zamanda küçük parçacık halinde kaşıntı ile deride yaralar meydana gelebilir. Bu yaralar beyaz bir şekilde ve parça parça tüm vücuda hâkim olabilmektedir. Bunun için Uzman doktor kontrolünde antibiyotik tedavisi gerçekleşir ve vücutta bakteriler son bulması ile sürekli kaşıntılar da son bulacaktır.

Sürekli Kaşıntı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Göz Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Göz Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Sinek Isırığı Kaşıntısı

Sinek Isırığı Kaşıntısı

Burun Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Burun Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Damak Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Damak Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Ciltte Kaşıntı Nasıl Geçer?

Ciltte Kaşıntı Nasıl Geçer?

Güncel

Egzama Kaşıntısı

Egzama Kaşıntısı

Güncel

Sivilce Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Sivilce Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6