Hamilelikte Bacaklarda Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hamilelikte Bacaklarda Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte bacaklarda kaşıntı: Hamilelik esnasında kadınlar daha önce yaşamadıkları pek çok farklı halle karşılaşabilirler. Genellikle ilk hamileliğini yaşayanlarda bu haller bebeğin sağlığı ve bebeğe zarar verip vermeyeceği hususu ile alakalı kaygıya sebep olabilirler.

Hamilelikte bacaklarda kaşıntı, anne adayının hem fiziksel olarak hem de bebeğine zarar gelip gelmeyeceği hususu ile alakalı endişelendiren hallerden birisidir. Pek çok kadın hamileliğin seyri esnasında bedenin belirli yerlerinde ya da çapında farklı derecelerde kaşıntı problemi yaşar. Kaşıntılar birçok zaman hem anne adayı hem de bebek yönünden tehlike oluşturabilecek bir durumun habercisi değildir. Fakat birtakım özel haller söz konusu olabilir. Genellikle süratle büyüyen karın ve memeler çevresinde kaşıntının olması son derece normaldir. Bu bölgeler çevresinde meydana gelen çatlakların ilk sendromu kaşıntıdır. Hormonsal değişimlerde ciltte hassasiyeti çoğaltarak kaşıntıya yol açabilir. Cilt hamilelik esnasında normalden daha aktif bir organdır. Hem kan akımları artar hem de ter bezlerinin çalışması hızlanır. Buna bağlı olarak Hamilelikte bacaklarda kaşıntı, meme altlarında, kasıklarda ve başka cilt kıvrımlarında terlemeye bağlı döküntüler ve kaşıntılar olabilir. Bu bölgelerde cilt mantarı gelişebilir ve bu enfeksiyonlarda kaşıntıya neden olabilir.

Vajina bölgesindeki kaşıntılar genital mantar enfeksiyonuna, anüs çevresindeki kaşıntılar ise hemoroid ya da bağırsak parazitlerine bağlı ortaya çıkabilmektedir. Artan östrojen düzeylerine bağlı olarak avuç içi ve ayak tabanlarında kızarıklık oluşabilir ve bu tabloya kaşıntı eşlik edebilir. Durum doğumun ardından gerileyerek kaybolur. Bunun dışında hamile olmayan bir insanda kaşıntıya sebep olabilecek egzama, cilt kuruluğu, gıda alerjileri gibi haller de hamilelikte kaşıntının altında yatan sebep olarak karşımıza çıkabilir. Son olarak ise hamilelik kaşıntıları hamileliğe bağlı cilt hastalıkları ya da daha da önemlisi safra yolları ile alakalı sorunların sendromu olabilir. Hemen herkeste görülebilen kaşıntılar ve önlemleri vardır. Bunlardan en kolayı çok sıcak su ile banyo gerçekleştirmekten kaçınmaktır. Sıcak su cildi kurutarak elastikiyetini azaltır. İdeal olan ılık suyla banyo yapmaktır. Banyo ardından sabun ve şampuanı iyice durulamak ve yumuşak bir havlu ile iyice kurulamak önemlidir. Bazı parfümler ciltte rahatsızlığa sebep olabileceğinden kokusuz kremlerle bedeni nemlendirmek faydalı olacaktır. Yulaf özlü şampuan ve sabunların ciltteki kolay kaşıntıları gidermekte etkin bulunduğu bilinmektedir. Bol ve pamuktan yapılmış kıyafetlerin tercih edilmesi, günün çok sıcak saatlerinde sokağa çıkılmaması da alınabilecek kolay ama etkin önlemlerdir. Hamile kadınlarda deriden kabarık üstü pütürlü şekilde başlayarak içi su toplayan kabarcıklar şekline dönüşen kaşıntılı döküntüler görülebilir.

Hamilelikte Bacaklarda Kaşıntı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Boğaz Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Boğaz Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Kaşıntı Duası Okunuşu ve Anlamı

Kaşıntı Duası Okunuşu ve Anlamı

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6