Boyunda Kaşıntı ve Eşlik Eden Belirtiler
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Boyunda Kaşıntı ve Eşlik Eden Belirtiler

Boyunda Kaşıntı, Yeni bir parfüm denediniz, ilaç kullanmaya başladınız, boynunuza bir kolye taktınız ya da açık havada gezdikten sonra boynunuz veya vücudunuzun farklı yerinde kaşıntı mı başladı? Bütün bunlar büyük bir çoğunlukla alerjinizin olduğunun en büyük göstergesidir. Ancak bazı durumlarda buna sebep olur. Boyunda kaşıntı kaşınmaya karşı konulamaz bir biçimde oluşan oldukça rahatsız eden bir histir. Pullanma, kızarıklık, ağrı, yara izi ve şişme kaşınma sonucunda meydana gelen diğer belirtiler içinde yer almaktadır.

Kaşınma geçici olarak semptomları birazda olsa hafifletmesine rağmen yine de oluşabilecek kalıcı bir çizik belirtisi çok daha kötüye gidebilir. Bu durum kontaminasyona sebep olarak o yeri ikincil enfeksiyonlara yol açar. Boyunda kaşıntının birçok sebebi vardır. Baş rolleri ise travma, böcek ısırması, enfeksiyonlar ve alerji almaktadır. Oluşan yaraların iyileşme sürecinde yaygın çocukluk rahatsızlığı olan su çiçeğinde kaşıntı olur. Ancak su çiçeğinde kaşıntı ile kabarcıklar, kırmızılık ve sızıntı oluşur. Parazit canlılar, saç bitleri, kıl kurdu, uyuz, kontakt dermatit ve egzama gibi cilt rahatsızlıklarda kaşıntıya yol açar. Safra yolunda bir tıkanıklık sebebi ile meydana gelen obstrüktif safra rahatsızlığı da boyunda şiddetli kaşıntıya sebep olur. Kronik böbrek rahatsızlığı da en bilindik biçimde boyunda kaşıntıya sebep olur. Boyunda kaşıntı olaylarının çoğu hafif şekilde olur ve kendi kendine geçer. Ancak ortaya çıkan şiddetli ve ani kaşıntılar mutlaka sağlık kuruluşu tarafından bakılması gereken durumlardır. Özellikle de gıda alerjileri boyunda oldukça şiddetli kaşıntıya sebep olur ve bu tip alerjilerde hayatı tehdit edici durum olan anfilaktik şoka neden olmaktadır.


Boyunda kaşıntı ve eşlik eden belirtileri nelerdir?


Boyunda kaşıntı çok farklı sebeplerden kaynaklanabilir ve buna bağlı olarak da çeşitli vücut kısımlarında belirtiler ortaya çıkar. Pullanma, cilt kabuklanması, şişlik, cilt ağrısı, sıcaklık, kızarıklık veya hassasiyet oluşur. Terleme, öksürük, boğaz ağrısı, ateş, burun akıntısı, titreme, ağrı, baş ağrısı ve eklem sertliği görülür.


Boyunda Kaşıntı Sebepleri Nelerdir?


Örümcek, Parazit ve Böcekler: Sivrisinek sokması (Sivrisinekler parazit hastalıkları taşır), tahta kurusu, pireler, baş biti ya da kasık biti, akarlar ile keneler bu duruma neden olur.

Alerjik Sebepler: Kontakt dermatit ismi verilen cilt problemi alerjik bir sebeptir. Boyunda kaşıntının baş şüphelisidir. Bu problemi kozmetik ürünler, deterjanlar, kuyumculuk alanında kullanılan metalik maddeler, boyalar, endüstriyel kimyasallar, meşe ve zehirli sarmaşık tetikler.

Diğer Alerjik Sebepler: Atopi (Alerjik bünyeye sahip olmak), böcek ısırıkları, egzama ve gıda alerjileri yer almaktadır.

Hayatı Tehdit Eden Sebepler: Anafilaksi (Hayatı tehdit eden alerjik reaksiyon, kronik böbrek rahatsızlığı, kronik böbrek yetmezliği, olarak isimlendirilir.

Enfeksiyona Bağlı Sebepler: Kandidiyazis (Mantar enfeksiyonu), tinea versicolor, su çiçeği, uyuz, egzama, baş biti ve kıl kurdu boyunda kaşıntıya sebep olur.

Diğer Koşullar: Hamilelik, aşırı soğuk veya ısı, sedef hastalığı, ilaçlar, nörodermatit (Aşırı kaşıntı), stres çok az da olsa boyunda kaşıntıya sebep olur.

Boyunda Kaşıntı Yorumları

soru

Mücahid

06 Eylül 2018 Perşembe

Yaz aylarında güneşte kaldığım zaman boynum fena şekilde yanıyor. Akşam eve geldiğimde ise boynum sürekli olarak kaşınıyor. Gece yatamıyorum bu yüzden. Birçok krem ve ilaç kullandım ancak yine de çözüm olmadı. Sizin bu konuda önereceğiniz bir yöntem var mı acaba? Yardımcı olun lütfen. Neden bu sorunu yaşıyorum?

Cevap yaz
cevap

Nesligül

09 Eylül 2018 Pazar

Ben guneşede çıksam güneş ışınlarının etkisini azalttıgına inandığım bir hindistan cevizi yağ var. Hiç yanmiyorum ve cildim çok güzel oluyor. Ama kaşınma konusunda birsey diyemeyeceğim neden kaşınıyor tam bi test yapmak lazim

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Makat Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Makat Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Dirseklerde Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Dirseklerde Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Kaşıntı (Kremi) Merhemi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kaşıntı (Kremi) Merhemi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kaşıntıya Ne İyi Gelir?

Kaşıntıya Ne İyi Gelir?

Ayak Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6