Anüste Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Anüste Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Anüste Kaşıntı, durumunun pek çok sebebi olabilmektedir. Anüste kaşıntı yaşanıyor olması basit bir nedenden dolayı olmakla beraber ciddi ve tedavi süreci gereken bir rahatsızlığın başlangıcında olabilmektedir. Anüste yaşanan kaşıntı sebepleri iki grupta incelenebilir. Bu grubun ilk maddesi erişkinlerde anüs kaşıntısı, bir diğeri olan ikinci madde ise çocuklarda anüste kaşıntıdır.


Erişkinlerde Anüs Kaşıntısı


Erişkinlerde anüs kaşıntısının ilk sırasında; anal dermatit denilen, çoğu kişinin hemoroid düşüncesi ile tıbbi müdahaleye başvurduğu hemoroid ile ilişiği olmayan inatçı, ağrılı ve kaşıntı evresi süreklilik gösteren bir tür makat egzamasıdır. Bu nedenden sonra erişkinlerin sık karşılaşmış olduğu anüs kaşıntı nedenlerinden bir diğeri kondilom adı verilen genital bölgede HPV adlı enfeksiyon virüsünün oluşturmuş olduğu siğilsel deri hastalığıdır. Bu sıralamayı takiben, diğer nedenler ise; aşırı terleme, anüs veya makat bölgesini sıkça sabun ile yıkamaktan kaynaklı oluşan deri rahatsızlığı, sürekli tüketilmekte olan baharat, turşu veya çikolata, anüs bölgesinin genel temizliğinden sonra nemli bırakılması sonucu oluşan bakterisel durumlar ve benzerleri takip etmektedir.


Çocuklarda Anüs Kaşıntı


Çocuklarda anüs kaşıntı nedeni daha çok pişik, bağırsakta oluşan parazitler veya makat çatlağı sebepleridir.

Anüste kaşıntı nedeninin doğru teşhisi muayene sonucu ortaya çıkmaktadır. Yapılan dışkı bağırsak paraziti olup olmadığını ortaya koymaktadır. Muayenede anüs çevresindeki cildin kabalaştığı, hassaslaştığı ve çok nemli olduğu, bazen anüste canlı kıl kurdunun varlığı, koktuğu ve çatlaklar olduğu gözlenir. Eşlik eden bir hastalık var ise hastalık tedavi edildiğinde kaşıntı düzelir. Genellikle asıl sebep bulunamaz fakat sonuç ve hastalık çözümü bulunabilir. Sebep açık değilse temizlikte sadece duru su kullanılması, sebep olabilecek gıdalardan uzak durulması, mutlaka kuru tutulması, havalanmayı sağlamak için o bölgeye kâğıt mendil konması gerekir. Bu önerilerin dışında dermatit bulgularını azaltabilecek merhemler kullanılabilir. Anal bölge kaşıntılarına özel geliştirilen çeşitli merhem, pomat ve losyonlarla dıştan, çeşitli hap ve kapsüllerle veya şuruplarla içten çözülebilmektedir.


Anüste Kaşıntısı Neden Olur?

 • Mantar ya da sedef: bu rahatsızlıklar ve bunlara benzer diğer deri hastalıkları anüs bölgesinde ortaya çıkmışsa bu durumda direk olarak anüs bölgesinde kaşıntı ortaya çıkabilmektedir. Özellikle bu durumlarda gerekli olan müdahaleler edilmesi durumunda direk olarak ortadan kaldırılabilmektedir. Fakat önemli olan bu müdahalelerin yapılmasıdır.
 • Bağırsak parazitleri: Bağırsaklar içerisinde oluşan ve kıl kurdu olarak bilinen parazitler direk olarak şiddetli kaşıntıya neden olur. Bu sorun eğer parazitlere bağlı olarak gerçekleşiyorsa özellikle kişi uyuduğu zamanlarda daha da artacak ve şiddetli kaşıntıya neden olacaktır. Bu kişilerde genellikle dışkıda parazit ortaya çıkar.
 • Makatta kalan sabun kalıntıları: Duş alma durumlarında anüs bölgesinde kalan sabunlar daha sonradan şiddetli olarak kaşıntılara neden olur. Bu nedenle duş alırken dikkatli bir şekilde durulamaya özen göstermeniz gerekmektedir. Aksi durumlarda bu gibi problemler yaşayabilirsiniz.
 • Basur: Yine insanlarda sık sık meydana gelerek ciddi sorunlara neden o lan basur probleminde şiddetli kaşıntı ortaya çıkar. Özellikle dış hemoroid adi verilen basur probleminde kaşıntı iki kat daha fazla olur. Bu durumlardan dolayı anüs kaşıntısı sorununun bir basur belirtisi de olabileceği unutulmamalıdır.
 • Yanlış iç çamaşırları: Kalitesiz iç çamaşırları anüste kaşıntı oluşumuna neden olan en önemli şeylerden biridir. Bu çamaşırların yapılmış olduğu kumaşlar kalitesiz olmadığı durumlarda direk olarak bakteri oluşumu artar ve başta kaşıntı olmak üzere farklı rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır.

Anüste Kaşıntısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Anüs kaşıntısı probleminde direk olarak bitkisel tedaviler ve tıbbi tedaviler uygulanmaktadır. Tabi ki böyle durumlarda yapılması gereken ilk tedavi yöntemi tıbbi tedavilerdir. Tıbbi olarak yapılan tedavilerde genellikle sorun ilaçlar sayesinde ortadan kaldırılmaktadır. Fakat bazı insanlar tıbbi tedaviler yerine bazen bitkisel tedavileri de kullanarak olumu sonuçlara varabilmektedir.

Anüste Kaşıntı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6