Kafa Kaşıntısı Nedenleri?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kafa Kaşıntısı Nedenleri?

Kafa kaşıntısı, az ya da çok hepimizin yaşadığı bir durumdur. Bazen stresli olduğumuz anda, bazen sıcak ya da düşünürken kafa kaşıntısı meydana gelebilmektedir. Kafa kaşıntısı bazen basit nedenlerden kaynaklansa da bazen kafa derisi ile ilgili bir rahatsızlık sebebiyle olabilmektedir. Bu sebepler araştırılıp çözüm bulunması gerekebilmektedir.


Kafa kaşıntısı neden olur?


Kepeklenme: Kepek problemi çoğu insanın yaşadığı problemlerden bir tanesidir. Kepeklenmenin nedeni kullanılan şampuanlar ya da saç bakım ürünleri olabilmektedir. Bunların dışında sedef, egzama vb. Benzeri rahatsızlıklar saç derisinin kurumasına neden olarak kafa kaşıntısına sebep olmaktadır.

Bitlenme: Bitlenme kafa kaşıntısına sebep olan etkenler arasında en son tercih edilecek olandır. Her ne kadar çözüm yolları var olsa da uğraş veren bir süreçtir. Kafa kaşıntınız kümes hayvanları ya da benzeri nedenlerden dolayı oluşabilmektedir.

Yetersiz saç bakımı: Saçların düzgün yıkanmamış olması aşırı yağlanmaya ve kirlenmeye neden olmaktadır. Günlük yaşantımızda saçlarımızı sabah yıkamış olsak dahi gün içerisinde maruz kaldığımız şehir içi kirlilik yüzünden tekrar yağlanmak da ve kirlenmektedir. Bir de günlük bakımı yapmadığımızı düşünürsek kafa kaşıntısı kaçınılmaz olacaktır. Bir de uzun saçlı kişilerde bakım gereksinimi daha dikkatli yapılmalıdır.

Stres: Stres kafa kaşıntısına neden olan psikolojik faktördür. Direk olarak ciltte kızarma, kuruma ya da benzeri bir görüntüye neden olmasa da sıkıntı anı başladığında ya da düşünme sürecinde otomatik olarak elimiz kafamıza gitmektedir. Hatta kaşıya kaşıya kendimiz yara yapabiliriz. Buda kafa kaşıntısı için kısır döngü olacaktır.


Kafa kaşıntısı tedavi ya da korunma yöntemleri nelerdir?


Kafa kaşıntısı yukarıda bahsettiğimiz cilt problemlerinden kaynaklanıyor ise cilt hekimi kontrolünde kremler ya da losyonlar kullanmamamız gerekmektedir. Aynı zamanda bitlenme durumunda da cildiye kontrolünde tedavi devam etmelidir. Sedef ya da egzama tekrarlayabilen rahatsızlıklar olduğu için sürekli ilaç kullanmanız gerekebilmektedir. Saç bakım ürünlerinin yaptığı etkenler sonucunda oluşan bir kafa kaşıntınız var ise bu ürünleri değiştirerek kendinize doğru ürünü bulabilirsiniz. Doktorunuz cilt tipinize göre hangi şampuanı ya da saç bakım ürününü kullanmanız gerektiğini söyleyecektir. Yağlı bir saç tipine sahipseniz her gün saçlarınızı yıkamanız gerekebilmektedir. Özellikle yiyecek sektöründe çalışanlar daha iyi bakım yapmak zorundadır. Son olarak çağımız hastalık nedenlerinden stres. Engellemek zor olsa da mümkün olduğunca aza indirgemeye çalışmak çözüm sağlayabilecektir.

Kafa Kaşıntısı Yorumları

soru

Canan Özmen

05 Eylül 2018 Çarşamba

Çocuğum bahçede oynarken saçına bit bulaştı. Bu bit bulaştıktan sonra saçını kestim ve bir kısım ilaçlar kullandım. Kısa süre içinde bitten eser kalmadı. Ancak refleksten kaynaklı sürekli kafasını evladım kaşıyor. Acaba farklı bir rahatsızlık nedeniyle mi kafasını sürekli kaşıyor? Ne yapmam gerekiyor?

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Ayak Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Ayak Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Penis Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Penis Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6