Vücutta Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Vücutta Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Vücutta Kaşıntı, Kaşıntı, vücutta meydana gelen bir reaksiyondur. Kaşıntı hayatımızın her alanında he yerde başımıza gelmektedir. Yolda yürürken, evde televizyon izlerken, top oynarken, yatarken, kalkarken, koşarken vs. Yani günlük aktivitelerimizde başımıza gelen ve bize zorluk çıkardan bir deri rahatsızlığıdır. Kaşıntı, vücudumuzun tamamında meydana gelmektedir. Kafamızda, sırtımızda, kollarımızda ve bacaklarımız da genital alanlarda kısacası tüm vücudumuzun her yerinde meydana gelmektedir. Kaşıntı, ciltte karıncalar geziyormuş duygusu veren ve ağrılara da neden olan cilt rahatsızlığıdır. Kaşıntı insanlarda sürekli kaşınma duygusuna neden olur. Kaşıntı insanları oldukça rahatsız edebilir. Bazen uykusuz kalmaya, sinirli olmaya hatta depresyona bile neden olduğu bilinmektedir.

Kaşıntıların birçok sebebi vardır. Bunlardan bazıları deri hastalıkları olduğu gibi bazıları da iç organların hastalıkları nedeniyle meydana gelmektedir. Eğer bu tür problemlerden kaynaklanmıyorsa kaşıntılarınızın bir diğer sebebi ise psikolojik olmaktadır. Vücudun kaşınması genel olarak cilt hasarı veya iltihabının sebep olduğu rahatsız edici bir duygudur. Kaşıntı ile beraberinde döküntü veya diğer ciltteki rahatsızlıklar da eşlik edebilir. Vücudun tamamının kaşınması ölü cilt gözelerinden kaynaklanan derinin kurumasına bağlı olarak gelişebilir. Özel olarak kuru ve sıcak havaların hüküm sürdüğü karasal iklimlerde yaşam sürdüren insanlarda bu problem daha fazla görülür. Derinin nem azlığına bağlı olarak meydana gelen bu duruma halk arasında “kış kaşıntısı” ismi de verilmektedir.

Vücutta kaşıntıya neden olan problemlere gelince ilk olarak alerjik reaksiyonlardan bahsedelim. Alerjiler şiddetli bir şekilde vücutta kaşınmalara ve kızarıklıklara sebep olmaktadır. Hatta o kadar çok kaşınmaya neden olur ki derinin tahrişine sebep olur. Sabun, deterjan veya diğer temizlik ürünleri insanların vücudunda kaşınmaya sebep olmaktadır. Bazı ilaçlara karşı vücudunuzun tepki vermesi. Bazı besin maddelerinin vücudunuza yaramaması, böcek ısırıkları da kaşıntılara sebep olmaktadır. Bazı giydiğimiz naylon giysiler ya da yün elbiselerin yarattığı kaşıntılar, Kimyasal maddelerin sebep olduğu kaşınmalardır.

Ayrıca iç organların neden olduğu kaşıntılara gelince şeker hastalarının çok sık başına gelmiştir bu kaşıntılar, karaciğer hastalarının ve böbrek hastalarının da başına gelmektedir. Sebebi ise karaciğer vücuttaki zararlı kimyasalları vücut içerisinde süzmesi gereken bir organdır fakat bu görevi yerine getiremediği zamanlarda sonucu olarak kaşınma belirtileri nüksetmektedir. Böbrekte kendi işlevini yerine getirmediğinde yani dışarıya atması gereken safrayı atmamasından dolayı kaşıntılar meydana gelmektedir.

Mantarların neden olduğu kaşıntılarda ise özellikle rahim ağzında meydana gelen kaşınmalar kadınların korkulu rüyası olmaktadır. Bu kaşınmaların sebebi ise sürekli spor salonuna gitmekten kaynaklanmaktadır veya başka sebeplerden dolayı ıslak kalmaktan kasıklarınızda kaşıntı meydana geliyor. Kasığınız da al, kaşıntı yapan kırmızı döküntü olur. Rahim ağzının kaşınmasına sebep olan mantar ılık, nemli ve karanlık yerlerde çoğalır. Bir diğer kaşınma sebebi ise o bölgenin iyi temizlenmemesidir. Özellikle adet dönemlerinden sonraki bakımının iyi yapılmamasından kaynaklanmaktadır ve düzenli olarak epilasyon uygulanmamasıdır.

Kurdeşen, egzama, uyuz gibi hastalıkların sebep olduğu kaşınmalarda vücudu harap eder. Özellikle uyuzun küçük ve kırmızı kabarcıkları vücutta çok kaşınmalara sebep olmaktadır. Kaşınma akşamları ve sıcak duş yapıldıktan sonra artmaktadır. Uyuzun sebebi ise derinize işleyerek orada yer edinen yani yuva yapan ufak kurtlardır. En çok da uyuz da etkilenen alanlar koltuk altları, bilekler, topuklar, göğüs uçları, cinsel organların çevresi, ayak bilekleridir. Ufacık izler görebilirsiniz cildinizde, yuvaya benzer. Kabarmalar ise kurdun cilde işlemesinden on dört gün sonra kendini göstermeye başlar. Özellikle tırnakların içerisine yerleşen kurtlar ve yumurtaları vücudunuzun kaşınmasıyla diğer alanlara da bu yolla bulaşır. Bu yüzden çok dikkat edilmesinde fayda vardır.

Hepiniz küçükken suçiçeği geçirmişsinizdir. Vücudunuzda küçük küçük iltihaplı kabarcıklar oluşur ve çok tatlı tatlı kaşınırlar. Aynı şekilde kızamıkta vücudunuzun kaşınmasına sebep olmaktadır. Bir diğer vücuttaki kaşınma sebeplerinden bir tanesi de bitlerdir. Bu bitler hem saçlarda üreyerek hem de kasık bölgelerinde üreyerek rahatsızlık vermektedir. Sürekli olarak kaşıntılara sebep olmaktadırlar. Buda kaşınan yerde kızarmalara ve kanamalara da sebep olmaktadır. Bazen de kaşıntıların sebebini bulmak çok güçtür. Birçok tahlil ve tetkikler yapılır ama ne iç hastalıktan kaynaklı kaşınmalar ne de alerjilerden kaynaklı kaşınmalar. Bunun sebebi ise psikolojik nedenlerden kaynaklı kaşınmalardır. Bunun için sizlere tavsiyemiz eğer kaşıntılarınız çok şiddetli ve uzun süre devam ediyorsa vakit kaybetmeden bir doktora başvurun.

Vücutta Kaşıntı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Makatta Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kaşıntıya Ne İyi Gelir?

Kaşıntıya Ne İyi Gelir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6