Mantar Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Mantar Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Mantar Kaşıntısı, Mantar hastalığı insanlar için çok sıkıntılı bir hastalıktır. Mantar hastalığı genelde kırmızı, pul-pul bir nokta olarak başlar nokta zamanla dışa doğru yayılır. Bu döküntü çoğunlukla kaşıntılıdır. Bu döküntünün merkezi iyileşmeye başlayıp bir şekli olabilir. Eğer bir mantar derinize bulaşırsa mantar hastalığına yakalanabilirsiniz. Mantarı birkaç farklı şekilde kapabilirsiniz. Enfekte olmuş bir kişi bu mantarı yakın temas yoluyla başka birine getirebilir. Mantarların üremesi için sıcağa ve nemli ortamlara gereksinimi vardır ve sıcak onlar için mükemmeldir. Mantarlar deride ve tırnakların altında çoğalan ve ancak mikroskopla görülebilecek, küçük organizmalardır.

Bu organizmalar bütün çevremizde özellikle ayakkabı ve terlikler de havlularda bahçede evde genel kullanıma açık duşlar, jimnastik salonları, yüzme havuzlarının, basamakları otelde, cami halıları gibi ortamlarda bulunurlar. Tüm mantar hastalıkları oldukça bulaşıcıdır de kolaylıkla yayılabilir. Bu mantarlar genelde vajina bölgesinde, ayak parmaklarında, kulakta, saçta, vücudun herhangi bir yerinde de çıkabilir. Bu yüzdendir ki çok dikkat etmeliyiz, bulaşıcı olan bu hastalık aynı zamanda da hem hijyen hem de titizlik isteyen bir hastalıktır. Eğer vajina bölgesindeyse sık sık iç çamaşırımızı değiştirmeliyiz, sürekli yıkayıp kurulamalıyız. Mantar ayaktaysa yaz ayındaysak kapalı ayakkabılardan uzak durmalıyız. Çoraplarımızı her gün değiştirmeliyiz, sürekli yıkayıp ayak aralarına varana kadar kurulamalıyız. Baktınız geçecek gibi değil doktorunuza başvurmanızda fayda var.

Mantar Kaşıntı Yorumları

soru

Müzekkir

03 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba, mantar kaşıntıların dan dolayı çok rahatsız oluyorum. Kullandığım krem ve ilaçlar bir süre geçirse de tekrar geri çıkıyor mantarın çok büyüyüp ilerleme gibi bir durumu var mı ve benim kullandığım kremler işe yaramadığından bitkisel karışımlar var mı

Cevap yaz
cevap

Baysal

13 Eylül 2018 Perşembe

Merhaba, mantar hastalığı tabini yayılabilir. Mantarın yayılmasını önlemek için sürsüğünüz kremi sadece mantarlı bölgeye sürün ve işiniz gittikten sonsa elinizi yıkayın. Bu konuşa bitkisel kürler için de doktorunuza danışmanızı öneririm çünkü mantarın yapısını bildiği için bitkisel kür de ters tepebilir. Geçmiş olsun.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bacak Arası Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Arası Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Gece Kaşıntıları Nedenleri Nelerdir?

Gece Kaşıntıları Nedenleri Nelerdir?

Cinsel Bölgede Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Cinsel Bölgede Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Kaşıntı Duası Okunuşu ve Anlamı

Kaşıntı Duası Okunuşu ve Anlamı

Hamilelikte Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6