Başta Kaşıntı Sebepleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Başta Kaşıntı Sebepleri

Başta kaşıntı, Birçok insanda görülen başta kaşıntının birbirinden farklı birçok sebebi bulunur. Başta kaşıntının nedeni herhangi bir deri hastalığı olabilir. Bu durum sıklıkla yaz aylarında nemli ve sıcak havalarda daha sık görülmekte birlikte terlemeden dolayı da başta kaşıntı olabilir. Nem başta kaşıntının oluşmasında oldukça etkili olumsuz faktörler arasında yer alır. Bu nedenle özellikle yaz aylarında başta kaşıntı olmasının önüne geçmek için genel temizliğe önem vermek ve hijyen kurallarına uymak gerekir.


Başta kaşıntı sebepleri nelerdir?

 • Kepek, Yine özellikle saç bölgesindeki deride meydana gelen başta kaşıntının en büyük nedenlerinin başında kepek sorunu yer almaktadır. Kişi kullandığı şampuan ve sabun gibi ürünleri kendi saç derisine uygun tercih etmelidir.
 • Hassasiyet, Başta kaşıntının bir diğer nedeni ise çeşitli alerjilerde kafa derisinde kaşıntıya neden olabilmektedir. Bu hassasiyetlerin de birçok nedeni bulunur.
 • Bir takım hastalıklar, Baştaki kaşıntının nedeni herhangi bir deri hastalığı olabilir. Yine özellikle deriyi etkileyen kızamıkçık, kızıl, suçiçeği gibi enfeksiyon hastalıklarda özellikle bölgesinde lezyonlara ve dolayısıyla kaşıntılara neden olabilmektedir. Mantar enfeksiyonları kaşıntıların en büyük nedenleri arasında yer almaktadır. Birçok bölgede kaşıntılara neden olan mantar enfeksiyonları baş bölgesinde de kaşıntılara neden olabilmektedir.
 • Mantar, Mantar enfeksiyonları kaşıntıların en büyük nedenleri arasında yer almaktadır. Birçok bölgede kaşıntılara neden olan mantar enfeksiyonları da kişide başta kaşıntı sebepleri arasındadır.
 • Parazit (Bit), Hijyen ve çevresel faktörlerden kaynaklı olarak görülen parazitler, özellikle saçlarda ve saç derisinde kaşıntıya neden olabilmektedir. Başta görülen bu parazitlere dayalı başta kaşıntı bulaşıcıdır. Böylesi bir probleme maruz kalan kişilerin diğer insanlara bulaşabileceğini göz önünde bulundurarak kişisel temizlik malzemelerine dikkat etmeleri bir an evvel eczanelerden temin edecekleri parazitleri yok etmeye uygun ürünler kullanarak bu problemi ortadan kaldırmaları gerekir.
 • Saç kıran, Kişide görülen enfeksiyon el bir rahatsızlık olan saç kıran hastalığında başta kaşıntıya neden olur. Bu uzun ve meşakkatli bir tedavi süreci sonrasında tedavi edilebilecek bir durumdur.
 • Stres, Sıkıntı, üzüntü, ruhsal problemler, iş stresi gibi durumlarda başta kaşıntıların nedenleri arasındadır. Stresten olabildiğince uzak durmak mümkünse problemleri ortadan kaldırmak, bu durumunda kendiliğinden ortadan kalması demektir.
 • Kullanılan birtakım ilaçlar, Yine ilaçlara bağlı olarak gelişen kaşıntılara da sıklıkla rastlanılmaktadır. Bu nedenle ilaç kullanan kişilerin ilacın kaşınma gibi bir yan etkisi olup olmadığını öğrenmesi gerekmektedir. Bu şekilde baştaki kaşıntı ilaçları bırakmakla birlikte sona erebilir.
 • Beslenme, Beslenmeye ve gıda alerjilerine bağlı olarak da kaşıntılara rastlanılabilmektedir. Bu kaşıntılar vücudun herhangi bir bölgesinde olmakla beraber başta da görülebilir. Kişinin hassasiyetine hangi gıdadan ve maddeden etkilendiği belirlenerek ona göre tedbir alınabilir.

Başta Kaşıntı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Kulak Arkası Kaşıntı Tedavisi

Kulak Arkası Kaşıntı Tedavisi

Kaşıntı Duası Okunuşu ve Anlamı

Kaşıntı Duası Okunuşu ve Anlamı

Basur Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Basur Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Burun Kaşıntısı Parazit Nedenleri?

Burun Kaşıntısı Parazit Nedenleri?

Ayak Altı Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Altı Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Kaşıntı Nasıl Geçer Kaşıntı Nedenleri?

Kaşıntı Nasıl Geçer Kaşıntı Nedenleri?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6