Kaşıntı Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kaşıntı Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kaşıntı hastalıkları, insanlarda çok karşılaşılan problemlerden biridir. Aslında kaşıntıya özel olarak sadece birkaç hastalık bulunur. Bu hastalıkların dışında, diğer hastalıklar sadece insanlarda belirti olarak kaşıntıları ortaya çıkarır. Fakat bu hastalıkların ortaya çıkarmış olduğu kaşıntıların şiddeti çok yüksek olduğu için birçok kişi bu hastalıklardan büyük rahatsızlıklar duyar. Bu nedenle diğer hastalıkları da kaşıntı hastalıkları arasında saymak yanlış olmaz. Kaşıntı hastalıkları arasında en meşhur olan hastalık tabi ki uyuz hastalığıdır. Birçok kişide görülen bu durum birçok kişide önceden yapılan aşılar sayesinde daha başlamadan engellenmiş olur. Birazdan bu hastalığı e diğer kaşıntı hastalıklarını daha detaylı olarak inceleyeceğiz. Kaşıntının tıbbi olarak adı "pruritus" olarak bilinir. Bir hastalık nedeni ile ortaya çıkan kaşıntılar birçok zaman vücudun sadece bir bölgesinde meydana gelir. Fakat bazı hastalıklarda vücutta meydana gelen kaşıntılar, tam olarak farklı yerlerde ortaya çıkmaktadır. Kaşıntı hastalıkları, insanlarda sadece kaşıntı şeklinde görülmez. Çünkü insan vücudunda kaşıntı olan yerlerde, kızarıklık sorunu olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Bu nedenle kaşıntı hastalıklarının insanlarda farklı problemleri de beraberinde getirdiği bilinmelidir.


Kaşıntı hastalıklarını şu şekilde sayabiliriz


Egzama: Cilt üzerinde kaşıntılara neden hastalıklar arasında en üst sıralarda gelmektedir. Aslında bu hastalığın bu kadar çok bilinmesinin nedeni, günümüzde birçok insanın bu hastalıktan etkilenmesidir. Bu hastalık, meydana geldiği zaman ilk olarak ciltte kaşıntı olarak ortaya çıkar ve zamanla kızarıklık, döküntü ve kabarıklık gibi problemlere neden olur. Bu hastalığın yayılıcı bir sorun olduğu bilinmelidir. Bu nedenle tedavileri hızlandırmalısınız.

Kurdeşen: bu hastalık daha çok alerjik sorunları olan insanlarda meydana gelmektedir. Bu hastalığın oluşma şekli aslında oldukça gariptir. Çünkü bu hastalığın oluşmasına en büyük etkileri olan şey kişinin vücududur. Çünkü insan vücudu insanlarda alerjik problemlerin meydana gelmesi durumunda bazı hormonların salınımının arttırılmasını sağlar. Bu durumda vücuttaki histamin adı verilen hormon salgılanır ve bu durumda kişinin cildinde çok ciddi kaşıntı sorunları oluşur. Oluşan kaşıntıların yanında yine ciltte kızarıklığa neden olur.

Uyuz hastalığı: bu hastalık, özellikle köylük bölgelerde görülen hastalıklardan biridir. Çok önemli bir hastalık olan uyuz hastalığı, müdahale edilmediği zaman çok hızlı bir şekilde artarak büyük problemlere neden olmaktadır. Çünkü uyuz hastalığı, insanlarda tüm vücudu sarması nedeni ile insanlarda çok büyük kaşıntı rahatsızlığına neden olur. Meydana gelen kaşıntılar, vücutta dağılmış bir şekilde kaşıntı sorunlarını ortaya çıkarır.

Sedef hastalığı: bu hastalık aslında direk olarak bir cilt hastalığıdır. Fakat cilt üzerinde çok büyük kaşıntılara neden olması nedeni ile bu hastalık kaşıntı hastalıkları arasında sayılabilir. Sedef hastalığı, vücutta neden olduğu kaşıntının yanı sıra vücudun estetik güzelliğinin de zarar görmesine neden olabilmektedir. Bu hastalığın tedavisi kesinlikle geciktirilmemesi gerekmektedir.

Su çiçeği: Birçok kişinin çocukluğunda geçirmiş olduğu bu bulaşıcı hastalık bir kaşıntı hastalığıdır. Ciltte meydana gelen kızarıklıklar ile kaşıntılar meydana gelir. Bu durum çok fazla karşılaşıldığı için tıbbi olarak koruyucu aşılar yapılmaktadır. Eğer çocuklarınız bu hastalıktan daha önce etkilenmemiş ise kesinlikle su çiçeği aşısını yaptırarak bu kaşıntı hastalığını engelleyin.

Mantar hastalığı: Tam olarak kaşıntı hastalıkları arasında olmasa bile bu hastalık insanlarda kaşıntıların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Oldukça şiddetli kaşıntılara neden olan bu hastalıkta, kişinin kesinlikle kaşınan bölgesini kaşımaması gerekir. Aksi durumlarda mantar hatalığı daha da büyük sorun haline gelir.

Kaşıntı Hastalıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Başta Kaşıntı Sebepleri

Başta Kaşıntı Sebepleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Anüste Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Anüste Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Hastalıkları Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Hastalıkları Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Kaşıntıya Ne İyi Gelir?

Kaşıntıya Ne İyi Gelir?

Dış Popoda Kaşıntı Sebepleri

Dış Popoda Kaşıntı Sebepleri

Ayak Tabanı Kaşıntısı Nedenleri

Ayak Tabanı Kaşıntısı Nedenleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6